AktualityCvičeníTechnika

Moravian Griffon 2022 – belgické Agusty znovu na českém nebi

Minulý týden vyvrcholilo společné cvičení posádek českých vrtulníků a belgického královského letectva. Cvičení Squadron Exchange – Moravian Griffon 2022 hostila po delší covidové odmlce opět 22. základna vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou. Na programu měli i tzv. COMAO operace, při nichž společně působí velké množství různých typů letadel, noční lety či procvičení únikových manévrů.

Do součinnostního létání s piloty z náměšťské základny se zapojil 41členný belgický tým z letecké základny v Beauvechain se třemi víceúčelovými vrtulníky Agusta A-109BA. Čeští vrtulníkáři přispívají do cvičení jak leteckým, tak pozemním personálem a bitevními vrtulníky Mi-24V/35.

Cílem desetidenního výcviku byly zejména společné mise COMAO (tzv. smíšené letecké operace, kdy společně působí velké množství různých typů letadel a každý z nich plní určitou roli), noční lety s brýlemi pro noční vidění (NVG), nácvik únikových manévrů proti stíhacímu letounu (tzv. Evasion training) a provádění letů v malých výškách. Posádky vrtulníků si rovněž ve spolupráci s pozemními jednotkami procvičily doprovody kolon.

V prvním týdnu cvičení si příslušníci letek slaďovali vzájemné postupy v plánování, provedli seznamovací lety s prostorem, rekognoskaci NVG tratí a nácvik přístrojového přiblížení.

„Letošní scénář zahrnoval mimo jiné i Personnel Recovery neboli záchranu izolované osoby z nepřátelského území. Výcvik probíhal v prostorech věznice Rapotice, dříve zde bývala základna PVO tedy ideální prostor pro nácvik těchto typů operací,“ vysvětlil nadporučík Tomáš Ch., hlavní koordinátor cvičení.

Historie cvičení Moravian Griffon sahá již do období, kdy byla vrtulníková základna umístěna v Přerově. „Podobné typy cvičení se uskutečnily ještě za působnosti 331. a poté 231. letky v Přerově. Po několikaletém nuceném přerušení společného výcviku tak opět navazujeme na úzkou spolupráci se 17. belgickou letkou 1. křídla z letecké základny v Beauvachain,“ uvedl plukovník Petr Slíva, velitel křídla 22. základny vrtulníkového letectva.

  • NATO Squadron Exchange – v rámci spolupráce letek koaličních armád se pravidelně konají výměny zkušeností, seznamování se s odlišnými způsoby plánování a provádění leteckých operací
  • Vrtulník AgustaWestland A-109BA je lehký dvoumotorový víceúčelový vrtulník s čtyřlistým nosným rotorem a třílistým tlačným vyrovnávacím rotorem
  • Belgické vzdušné síly mají ve výzbroji 10 vrtulníků A-109BA
  • Agusta A-109 jsou ve službě belgických vzdušných sil již 30 let a stejně jako 22. zVrL očekávají přechod na modernější techniku

Autor textu: kapitánka Jindřiška Budiková, tisková a informační důstojnice 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou, popisky redakce czechairforce.com

Cvičení Moravian Griffon 2022 se uskutečnilo na 22. základně vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou ve dnech 24. října až 4. listopadu 2022 a kromě českých vrtulníků se do něj zapojila trojice belgických vrtulníků Agusta A-109BA ze 17. letky 1. křídla s domovskou základnou v Beauvechain. Belgické stroje létaly ze stojánky před hangárem oprav 22. zVrL a jejich posádky používaly během cvičení tradiční volací znak „GRIFFON“. (foto: 22. zVrL Náměšť nad Oslavou)

 

Cílem cvičení byly především společné mise COMAO a večerní lety s využitím NVG. Belgické posádky si rovněž vyzkoušely nácvik přístrojového přiblížení na RWY31 základny v Náměšti či procvičení únikových manévrů proti stíhacímu letounu, včetně letání v malých výškách. (foto: 22. zVrL Náměšť nad Oslavou)


 

(úvodní foto: 22. zVrL Náměšť nad Oslavou)

(zdroj: článek „Belgické vrtulníky opět na českém nebi“, autor kapitánka Jindřiška Budiková, https://acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/belgicke-vrtulniky-opet-na-ceskem-nebi-240306/)