AktualityAkviziceTechnika

Zástupci ministerstva obrany převzali druhý letoun CASA C-295MW

Pracovníci sekce vyzbrojování a akvizic Ministerstva obrany (SVA MO) převzali v pátek 16. července ve španělské Seville druhý letoun CASA C-295MW. Kupní smlouva na pořízení dvou nových letounů CASA C-295MW byla podepsána 16. prosince 2019, první stroj převzali zástupci resortu obrany letos v květnu.

Na převzetí nového letounu přímo v sídle výrobce letounů, společnosti Airbus Defence and Space S. A., se podíleli zástupci odboru vyzbrojování vzdušných sil a logistiky SVA MO s týmem specialistů z řad pozemního i létajícího personálu 24. základny dopravního letectva Praha Kbely, zástupci velitelství vzdušných sil a reprezentanti odboru dohledu nad vojenským letectvím MO.

V průběhu týdenního předávacího procesu bylo nutné zkontrolovat kompletní letadlovou dokumentaci, certifikáty, manuály a příručky. Dále byla provedena detailní prohlídka všech částí letounu a funkční zkoušky všech systémů včetně komplexních motorových zkoušek a kontrola vnitřního vybavení letounu, vybavení pro obsluhu letounu i přepravu nákladu. Kontrola funkčnosti letounu byla završena rozsáhlým přebíracím letem.

Proces přebírání letounu byl dokončen podpisem přebíracího protokolu projektovým manažerem odboru vyzbrojování vzdušných sil a logistiky SVA MO, čímž bylo úspěšně dovršeno více než čtyřleté úsilí celého týmu sekce vyzbrojování a akvizic Ministerstva obrany.

  • Kupní smlouva na pořízení dvou nových letounů CASA C-295MW byla podepsána 16. prosince 2019. Za pouhých 15, respektive 17 měsíců, byly plně operačně vybavené letouny s nejmodernějším avionickým vybavením předány Vzdušným silám AČR. Letouny doplní flotilu čtyř letounů C-295M, pořízených v roce 2010. Ty v letech 2021 a 2022 projdou rozsáhlou modernizací avionických systémů.
  • Letouny CASA jsou univerzálním strojem schopným transportu až devíti tun nákladu či 66 plně vybavených vojáků. Letoun umožňuje shozy materiálu v široké škále režimů a výšek, ale i výsadky osob. Od doby pořízení se letouny CASA staly páteří dopravního letectva AČR a při plnění úkolů v rámci celého světa nalétaly tisíce hodin, přepravily stovky tun materiálu, tisíce osob ať již v přepravních misích, výsadcích, dopravě humanitární pomoci nebo při převozu orgánů k transplantaci. V rámci programu MEDEVAC lze v letounech CASA přepravovat 24 ležících pacientů a dokonce celou jednotku intenzivní péče.
  • AČR od roku 2013 trvale nasazuje letouny CASA v pozorovatelské misi MFO na Sinajském poloostrově, kde v náročných podmínkách dokazují svou univerzálnost a vysokou spolehlivost.

Text: redakce www.army.cz

Druhý vyrobený stroj CASA C-295MW pro české letectvo nese výrobní číslo S-173 a fotografie jej zachycuje ve čtvrtek 15. července 2021 během procesu převzetí u výrobce ve španělské Seville. V AČR ponese na trupu evidenční číslo 0482, které je zatím z důvodu záletů překryto stříbrnou páskou se španělskou vlaječkou a číslem 173. (foto: Roberto Molinos, Airbus Defence and Space S. A.)


 

 

(úvodní foto: Roberto Molinos, Airbus Defence and Space S. A.)

(zdroj: článek „Armáda získala další nový letoun CASA, celkem jich má šest“, https://www.mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/armada-ziskala-dalsi-novy-letoun-casa–celkem-jich-ma-sest-229006/)