V Náměšti se uskutečnila závěrečná plánovací konference ke cvičení Ample Strike 2018
Sedmdesát vojáků, mezi nimiž byli i zástupci zahraničních armád, se v úterý 10. července zúčastnilo závěrečné plánovací konference ke cvičení Ample Strike 2018 (AMSE 18) na 22. základně vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou. Tento den pro všechny znamenal předěl mezi plánovací a přípravnou fází největšího cvičení Vzdušných sil Armády České republiky s mezinárodní účastí v tomto roce. Shromáždění se kromě řídícího štábu zúčastnili také zástupci 13 aliančních a partnerských zemí. Během konference byl pečlivě diskutován plán letecké i pozemní části cvičení, podmínky logistického zabezpečení a další nezbytné záležitosti k zajištění hladkého průběhu cvičení.
„Plánování vojenského cvičení takového rozsahu a s mezinárodní účastí je nesmírně náročné a je potřeba si ujasnit všechny kroky ještě před tím, než začne samotná přípravná fáze. Do cvičení budou zapojeny téměř všechny složky Armády České republiky. Musíme zajistit například zdravotní zabezpečení, výcvikovou munici, techniku jako cíle, vyčlenit prostředky na přepravu osob a materiálu či zabezpečit přípravu stravy. Je potřeba také vybudovat dočasná pracoviště pro technický personál zahraničních příslušníků na letišti Náměšť nad Oslavou a podobně. Přestože každá ze zúčastněných zemí si hradí veškeré náklady spojené se cvičením sama, naší snahou je zabezpečit co nejkvalitnější podporu a servis v průběhu cvičení,“ uvedl řídící cvičení Ample Strike plukovník Zdeněk Gabriel.
Mezinárodní taktické cvičení Ample Strike 2018 se koná na základě usnesení vlády ČR číslo 866 ze dne 6. prosince 2017 a uskuteční se ve dnech od 3. do 14. září 2018 na území České republiky. Zúčastní se ho 18 zahraničních armád aliančních a partnerských zemí (Belgie, Kanada, Chorvatsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Velká Británie, Německo, Maďarsko, Itálie, Lotyšsko, Litva, Nizozemsko, Polsko, Slovinsko, Slovensko, Švédsko a Spojené státy americké). Cvičení, jehož cílem je sladění výcviku předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek, se budou účastnit i příslušníci jednotek aktivní zálohy Vzdušných sil Armády ČR. Hlavními místy cvičení budou 22. základna vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou a vojenské výcvikové prostory Boletice a Libavá. Vojáci budou také využívat 21. základnu taktického letectva Čáslav, Správu letiště Pardubice a 15. ženijní pluk v Bechyni.
„V letošním roce kopírujeme osvědčené zkušenosti z předešlých let, žádné novinky nechystáme. Abychom udrželi dosavadní kvalitu cvičení, nebudeme navyšovat ani zapojení vícero států, přestože zájem o účast na cvičení nám každoročně roste. Cvičení se bude účastnit až 1 300 cvičících, z toho je zhruba tři sta padesát zahraničních účastníků,“ konstatuje řídící cvičení plukovník Zdeněk Gabriel.
Leteckou podporu bude vojákům na cvičení Ample Strike 2018 poskytovat následující technika:
Česká republika
2x L-39ZA Albatros – budou létat z domácí základny v Čáslavi
4x L-159A ALCA – budou létat z domácí základny v Čáslavi
1x JAS-39C Gripen – bude létat z domácí základny v Čáslavi
3x Mi-24/35 – předpokládá se vyvedení na FARP Bores ve VVP Libavá ve VVP Boletice
3x Mi-171Š – budou létat z domácí základny v Náměšti nad Oslavou
Německo
1x LearJet – letoun civilního kontraktora GFD, bude létat z Náměšti
2x Tornado IDS – předpokládá se dislokace na detašmánu v německém Neuburgu
2x Eurofighter – předpokládá se dislokace na detašmánu v německém Neuburgu
Velká Británie
2x Hawk – účastníci cvičení Central Hawk 2018, budou létat z Čáslavi
Maďarsko
2x JAS-39C Gripen – budou létat z domácí základny v maďarském Kecskemétu
Litva
2x L-39 Albatros – budou létat z Náměšti nad Oslavou
Nizozemí
1x LearJet 35 – letoun civilního kontraktora Skyline Aviation, bude létat z Náměšti (zrušeno)
1x L-39 Albatros – letoun civilního kontraktora Skyline Aviation, bude létat z Náměšti
1x UAV Raven – předpokládá se dislokace ve VVP Libavá
Polsko
3x Su-22M4/UM-3K – tradiční účastníci z 21. BLot ve Swidwinu, budou létat z Náměšti nad Oslavou
(zrušeno z technických důvodů)
Slovensko
2x L-39ZAM Albatros – pravděpodobně budou létat z Náměšti nad Oslavou
1x Mi-17 – pravděpodobně bude létat z Náměšti nad Oslavou
1x UH-60M – premiérová účast, pravděpodobně bude létat z Náměšti nad Oslavou
(slovenská účast kompletně zrušena)
Slovinsko
2x Pilatus PC-9M – další z tradičních účastníků, budou létat z Náměšti nad Oslavou
USA
1x B-52 – bude operovat ze základny RAF Fairford
1x C-17A – bude upřesněno
1x KC-135R – standardně dislokován v Pardubicích
6x F-16C/D – asi nejočekávanější návštěva, předpokládá se dislokace v Náměšti nad Oslavou. Podle zatím nepotvrzených informací by se mělo jednat o Vipery arizonské národní gardy od 195th FS „Warhawks“ / 162nd FW ze základny Tucson.
Bližší informace o cvičení včetně techniky a vzdušných prostorů budou průběžně zveřejňovány na webových stránkách www.lznamest.army.cz a na facebooku 22. zVrL.
Tradičním účastníkem posledních ročníků cvičení AMSE je slovinské letectvo, které letos plánuje vyslat do Náměšti dva stroje PC-9M. Jejich piloti už řadu let používají volací znak REX. (foto: Aleš Hottmar)
(aktualizace: 21. 8. 2018)
(úvodní foto: Radim Špalek)
(zdroj: Tiskové středisko AMSE18, kpt. Zuzana Špačková, vedoucího tiskového a informačního střediska mezinárodního cvičení Ample Strike 2018, e-mail: amse.jmic@army.cz ; Scramble / Dutch Aviation Society, www.scramble.nl)