AktualityCvičení

V Čáslavi začalo česko-britské letecké cvičení Central Hawk 2018

V pondělí 27. srpna byla v Čáslavi zahájena letová část česko-britského leteckého cvičení Central Hawk 2018. Cvičení se kromě letounů JAS-39 Gripen a L-159 ALCA z 21. základny taktického letectva v Čáslavi zúčastní rovněž i dvojice letounů Hawk T1 (XX303/CR a XX321/CI) z výzbroje 100. letky britské Royal Air Force ze základny Leeming, které přistály v Čáslavi už v pátek 24. srpna. V rámci RAF tato letka při výcviku často plní úkoly tzv. „agresora“, kdy pro ostatní jednotky simuluje nepřátelské síly.

Cvičení Central Hawk 2018 potrvá celkově dva týdny – v prvním týdnu budou čeští i britští piloti plnit úkoly zaměřené na tzv. Dissimilar Air Combat Training (výcvik ve vzdušných soubojích mezi odlišnými typy letounů), v druhém týdnu budou létat v rámci podpory mezinárodního cvičení Ample Strike 2018, které řídí štáb Velitelství vzdušných sil na 22. základně vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou. Spolupráce mezi čáslavskou základnou a jednotkami RAF je dlouhodobá a přináší benefity oběma stranám.

„Central Hawk 2018 je výborným příkladem oboustranně prospěšné spolupráce. Přináší nám možnost zlepšit své dovednosti, vyměnit si poznatky a zkušenosti a navázat nové kontakty,“ uvedl ředitel cvičení major Tomáš Merta.

V pondělí 27. srpna se uskutečnily seznamovací lety britských pilotů letounů Hawk nad územím ČR v doprovodu dvojice letounů L-159A ev. č. 6052 a 6062 z výzbroje 212. taktické letky, a na úterý 28. srpna už jsou plánovány první vzdušné souboje s českými piloty letounů JAS-39 Gripen a L-159 ALCA.

Oba Hawky mají své stání během cvičení Central Hawk 2018 na stojánce „MIKE 1“ u řídící věže. Britští piloti Hawků od 100. sqn budou při soubojích s českými Gripeny a Alcami zřejmě používat své standardní volací znaky „AGRESSOR“ a nebo „PIRATE“. (foto: 21. zTL, http://afbcaslav.cz)


 

(úvodní ilustrační foto: Aleš Hottmar)

(zdroj: zpracováno na základě textu kpt. Ing. Tomáše Maruščáka, tiskového a informačního důstojníka 21. základny taktického letectva v Čáslavi, http://afbcaslav.cz; trupová čísla z fotogalerie na facebookovém profilu 21. zTL Čáslav, https://www.facebook.com/21.zTL)