Mezinárodní cvičení protiletadlovců Tobruq Arrows 2021

Ve dnech 21. června až 2. července 2021 probíhá ve Vojenském výcvikovém prostoru Hradiště na Karlovarsku mezinárodní cvičení jednotek pozemní protivzdušné obrany Tobruq Arrows 2021. Kromě vojáků 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic se do cvičení zapojí také příslušníci Ozbrojených sil Slovenské republiky.

Hlavním cílem cvičení je prověřit nově zaváděný raketový komplet RBS-70NG v rámci přípravy příslušníků pluku do zahraniční operace eFP (enhanced Forward Presence – Alianční předsunuté přítomnosti). Výcvik dále prohloubí spolupráci jednotek pozemní protivzdušné obrany při vedení operací ve společném prostoru odpovědnosti.

Cvičení navazuje na sérii taktických cvičení jednotek pozemní protivzdušné obrany Tobruq Legacy 2015 – 2020 a společných mezinárodních bojových střeleb Tobruq Arrows, které se uskutečnily v roce 2016 a 2020.

Letošní Tobruq Arrows 2021 vyvrcholí společnými bojovými střelbami na protiletadlové střelnici Březina ve VVP Hradiště. Čeští vojáci se zapojí se zbraňovými systémy RBS-70NG a slovenští vojáci s komplety IGLA. Bude se jednat o první střelby z kompletů RBS-70NG po jejich převzetí do výzbroje Armády ČR.

Autor textu: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku, redakčně upraveno

Během února letošního roku se ve Strakonicích uskutečnil vůbec první přeškolovací kurz na nové systémy RBS-70NG, který byl rozdělen do tří bloků. První týden vojáci absolvovali teorii, na kterou v druhém týdnu navázal výcvik na trenažérech. Třetí část pak byla zaměřená na bojovou službu, kdy vojáci procvičovali zejména převedení kompletu do bojové polohy a jeho přípravu k boji. Třítýdenní výcvik si kladl za cíl, aby se vojáci, jež umí ovládat starší komplety RBS-70, přeorientovali na nové RBS-70NG, které sice na první pohled vypadají stejně, ale ve skutečnosti obsahují celou řadu nových prvků. (foto: kapitánka Jana Samcová, 25. plrp, www.army.cz)


 

 

(úvodní ilustrační foto: Saab Dynamics ABwww.saab.com)

(zdroj: https://www.acr.army.cz/scripts/modules/diary/action.php?id=6890)

(aktualizace: 23. 6. 2021)