AktualityAkviziceModernizace

LOM Praha a Aero Vodochody se dohodly na strategické spolupráci

Státní podnik LOM Praha a český výrobce Aero Vodochody Aerospace dokončily složitá vyjednávání a ve středu 23. června 2021 podepsaly Smlouvu o strategické spolupráci. Nově uzavřená smlouva deklaruje vzájemnou součinnost obou subjektů při prodloužení provozní doby cvičných proudových letounů Aero L-39C Albatros pardubického Centra leteckého výcviku (CLV), možnost pověření LOM Praha opravami proudových motorů AI-25TL pro L-39 v rámci průmyslové spolupráce a zavádění nových letounů L-39NG do výcvikového systému pilotů v CLV.

S příchodem nového vedení státního podniku LOM PRAHA s.p. došlo k zintenzivnění dosavadních jednání se společnostmi AERO Vodochody AEROSPACE a.s. a OMNIPOL a.s, který do jednání aktivně vstoupil. Vstřícný krok obou stran je klíčovou indicií k zachování schopnosti strategického podniku Ministerstva obrany ČR pro základní a pokračovací výcvik pilotů Vzdušných sil Armády ČR.

„Podpisem smlouvy o strategické spolupráci jsme se výrazně posunuli v zajištění kontinuity výcviku pilotů Vzdušných sil Armády České republiky, přičemž jsme se zároveň dohodli na průmyslové spolupráci v dílčích oblastech společných zájmů,“ řekl Mgr. Jiří Protiva, ředitel LOM PRAHA s.p.

Na základě dlouhodobé strategické spolupráce mezi Aerem Vodochody a LOM Praha zpracovalo Aero podklady pro prodloužení životnosti letounů L-39C Albatros pardubického CLV. „Vzdušné síly AČR jsou naším nejdůležitějším strategickým partnerem. Naším cílem je podpořit zajištění současného i budoucího výcviku vojenských pilotů v České republice,“ doplnil Dieter John, prezident a CEO Aera Vodochody.

Flotilu letounů Aero L-39C Albatros, kterou v současné době tvoří 7 strojů, provozuje Centrum leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA s.p. na letišti Pardubice. Od počátku jejich služby v CLV, tedy od roku 2004 do současné doby, nalétaly už 20.400 letových hodin! Aktuální nálet se u jednotlivých strojů pohybuje mezi 2.4003.000 letovými hodinami. Technická životnost L-39C se však blíží konci jejich provozu a rezignace na tuto schopnost by negativně ovlivnila kontinuitu výcviku leteckého personálu VzS AČR a jejich přechod k pokročilé taktické přípravě na podzvukové i nadzvukové letecké technice.

Tisková zpráva LOM PRAHA s.p a AERO Vodochody AEROSPACE a.s., redakčně upraveno, popiska redakce czechairforce.com

Nově uzavřená smlouva o strategické spolupráci mezi státním podnikem LOM PRAHA a výrobcem Aero Vodochody umožní realizaci prodloužení technické životnosti cvičných letounů L-39C Albatros pardubického CLV a budoucí zavádění nových letounů L-39NG do výcvikového systému pilotů v Centru leteckého výcviku. Na fotce jsou Dieter John (vlevo), Jiří Protiva a Jiří Podpěra z Omnipol a.s. (vpravo) krátce po podpisu dohody s maketou nového letounu L-39NG v pravděpodobném zbarvení budoucího uživatele CLV Pardubice. (foto: LOM PRAHA s.p., www.lompraha.cz)


 

 

(úvodní ilustrační foto: Aero Vodochody Aerospace, www.aero.cz)

(zdroj: https://www.lompraha.cz/news/podpis-smlouvy-o-strategicke-spolupraci-mezi-lom-praha-s-p-a-aero-vodochody-aerospace-a-s)