AktualityAkviziceModernizaceTechnika

LOM PRAHA modifikuje první vrtulník Mi-17 na pasažérskou verzi

Ve středu 27. července 2022 byla vláda České republiky na svém jednání informována ministryní obrany Janou Černochovou o veřejné zakázce k modifikaci dvou vrtulníků Mi-17 na pasažérskou verzi. Jedním z důvodů je postupné vyřazování flotily „salónních“ vrtulníků Mi-8S (ev. č. 0834, 0835, 0836), které provozuje 24. základna dopravního letectva v Praze-Kbelích.

Konstrukčním řešením, instalací, zkouškami a certifikací projektu s názvem SYSTÉM byl pověřen státní podnik Ministerstva obrany LOM PRAHA, který má s modifikacemi vrtulníků řady Mi letité zkušenosti a je autorem technického řešení přestavby kabiny i u dosluhujících „osmiček“.

Interiér umožní zástavbu pasažérských sedaček německého výrobce Fischer Seats.

Po nutných konstrukčních úpravách draku vrtulníku bude umožněno upínání samonosných panelů, na které jsou uchyceny standardní kolejnice odpovídajících normě MS 33601 kategorie „Medium Duty Aircraft Track“. Tyto kolejnice již byly v minulosti podnikem instalovány, ačkoli jiným konstrukčním způsobem, a to do vrtulníků Mi-171Š. Do těchto kolejnic bude možné upnout moderní sedačky od firmy Fischer Seats, ale i další vybavení kompatibilní s těmito kolejnicemi. Jedná se například o nákladové rolny, standardizované kotevní prvky pro náklad a další prvky. Tím se rozšíří možnosti rekonfigurovat vrtulník v kratším čase.

Pasažérská verze bude podobná jako u stávajících Mi-8S. To znamená, 15 sedaček, kde na levé straně vrtulníku bude uchycena řada 5-ti sedaček a na pravé straně 5-ti dvousedaček. Na pravé straně se předpokládá, že třetí dvojice sedaček bude orientována proti směru letu a mezi třetí a čtvrtou řadou bude malý sklápěcí stolek. Dále bude instalován box pro vybavení využívaného palubním personálem a malá šatna.

Součástí projektu je i úprava osvětlení nákladové kabiny, dále překonstruování upevnění standardních sklopných lavic zaručující možnost rychlé demontáže a úprava nástupních schůdků. Pro snadnější manipulaci budou navrženy odkládací vozíky na demontované sedačky nebo lavice.

„Na prvním prototypu vrtulníku se již začalo pracovat. Jeho modifikace by měla být hotova v polovině roku příštího. Druhý z dvojice strojů by měl být dokončen na konci roku 2023,“ říká ředitel Závodu modernizací a modifikací LOM PRAHA s.p. Jan Kalita.

Z podkladů ředitele Závodu modernizací a modifikací LOM PRAHA Jana Kality připravil Pavel Lang, popisky redakce czechairforce.com

Velké poděkování za nádherné fotky kbelské „Sedmnáctky“ si jako vždy zaslouží Jirka Kolínský.

I po téměř 35-ti letech aktivní služby se tažné koně českého vrtulníkového letectva rozhodně nechystají do důchodu. Po nedávné výrazné modernizaci všech pěti kbelských Mi-17 na tzv. standard Eurocontrol nyní dva z těchto vrtulníků podstoupí i modifikaci na pasažérskou verzi, tak aby byly schopné nahradit trojici vyřazovaných salónů Mi-8S. Interiér již samozřejmě nebude tak luxusní či odhlučněný a celou modifikaci obou Mi-17 je nutné chápat jako určité nákladově efektivní řešení v hodnotě přibližně 28,7 mil. Kč bez DPH. (3x foto: Jiří Kolínský, www.planes.cz)


 

 

(úvodní foto: Jiří Kolínskýwww.planes.cz)

(zdroj: https://www.lompraha.cz/news/modifikace-kbelskych-vrtulniku-mi-17-na-pasazerskou-verzi)

(aktualizace: 14. 8. 2022)