AktualityAkviziceModernizaceTechnika

AČR zřejmě získá izraelské bezpilotní prostředky HERON 1

Ministerstvo obrany zahájí v nejbližší době jednání s izraelskou vládou o pořízení tří bezpilotních letounů HERON 1 včetně veškerého příslušenství sestávajícího z pozemních řídících stanic, datových terminálů, přepravních kontejnerů a dalšího materiálu. Pořízení těchto strojů vychází z Koncepce výstavby schopností AČR, která identifikuje tyto stroje jako klíčové při provádění vzdušného průzkumu a plnění dalších úkolů k přímé bojové podpoře a ochraně jednotek AČR.

„Podobně jako u dalších velkých akvizic jsme se rozhodli pro cestu G2G, tj. přímé jednání mezi vládami. Umožní nám to nastavení dlouhodobé spolupráce a zabezpečení provozu, oprav a dodávek náhradních dílů dodávané vojenské techniky po celou dobu životnosti,“ říká ministryně obrany Jana Černochová s tím, že smlouva mezi vládami také vytváří podmínky pro získání zkušeností z používání vojenské techniky u ozbrojených sil příslušné země, včetně ověření technických a vojenských parametrů, zkušeností z výcviku a bojového nasazení. Tím klesají náklady na provoz a údržbu v dalším období.

Resort obrany v minulých měsících provedl předběžné tržní konzultace, aby zjistil, který bezpilotní letoun nejlépe pokrývá potřeby armády. Z těchto konzultací jako nejlepší vyšel typ HERON 1 od izraelské státem vlastněné společnosti Israel Aerospace Industries. „Na základě posouzení jednotlivých požadovaných parametrů, poskytnutých ze strany oslovených dodavatelů bezpilotních systémů stanovenému projektovému týmu Ministerstva obrany, vybraný prostředek nejvíce odpovídá předpokládanému využití v rámci Armády ČR a splňuje budoucí požadavky pro plnohodnotné využití, jak na území ČR v rámci výcviku, tak pro případné využití v rámci podpory jednotek v zahraničních operacích,“ říká plukovník Pavel Nakládal, který tuto oblast za armádu hodnotil.

Dalším krokem nyní bude zahájení jednání s cílem dosáhnout co nejnižší ceny a zároveň co nejkratšího termínu dodání. „Věřím, že k uzavření smlouvy dojde ještě v letošním roce,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová.

Autor textu: Jiří Táborský, tiskové oddělení MO ČR

Prostředek HERON 1 je typickým představitelem kategorie bezpilotních letounů s dlouhou vytrvalostí, působících ve středních výškách MALE (Medium Altitude, Long Endurance), vyvinutým již první polovině 90. let. Produkt vyráběný divizí Malat společnosti Israel Aerospace Industries (IAI) využívá jednoduchou aerodynamickou koncepci se štíhlým křídlem o rozpětí 16,6 m, trupem o délce 8,5 m a s tlačnou vrtulí na zádi, zatahovacím podvozkem příďového typu a dvojicí ocasních nosníků, spojených vodorovnou ocasní plochou. Na své stáří má HERON 1 stále úctyhodné výkony včetně extrémní výdrže až 52 hodin, dostupu 10.000 m či slušného užitečného zatížení 470 kg. Maximální rychlost dosahuje 207 km/h a jde o prostředek s maximální vzletovou hmotností zhruba 1270 kg, na který lze integrovat celou škálu průzkumného vybavení. (foto: LAC Scott Woodward, LS Paul Berry a SGT Andrew Eddie, Royal Australian Air Force)


 

 

 

(úvodní ilustrační foto: Corporal Aaron Curran, Australian Department of Defence)

(zdroj: článek „Ministerstvo obrany zahájí jednání s izraelskou vládou o pořízení tří bezpilotních letounů“, autor Jiří Táborský, https://mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/ministerstvo-obrany-zahaji-jednani-s-izraelskou-vladou-o-porizeni-tri-bezpilotnich-letounu-237834/)