AktualityAkviziceModernizacePiloti

Čeští vrtulníkáři mají za sebou první lety na strojích Venom a Viper

Od července se školí skupina pilotů a palubních techniků z 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou na americké základně námořní pěchoty Camp Pendleton na nové typy vrtulníků UH-1Y Venom a AH-1Z Viper. Úvodní teoretickou přípravu v září vystřídaly první praktické lety.

Během teoretické přípravy si vojáci osvojili znalosti o konstrukci vrtulníku, avioniku a ovládání stroje. Výcvik obsahoval i přípravu posádek na nouzové situace. „Trénovali jsme například přežití po pádu vrtulníku do moře. Procvičovali jsme postupy, jak bezpečně opustit kabinu, jak vydržet do záchrany nebo zvládnutí samotného vyzvednutí,“ popisuje major Marcel Kica, velitel výcvikové skupiny H-1.

Teoretická část byla doplněna výcvikem na simulátoru, a to od zvládnutí těch nejjednodušších postupů řízení vrtulníku a ovládání jednotlivých systémů až po ty nejsložitější.

 

Piloti si vyzkoušeli i úplné novinky

Teprve úspěšné přezkoušení z jednotlivých oblastí, z leteckých předpisů týkajících se provozu těchto vrtulníků, nouzových postupů a z pravidel pro létání na základně opravňovalo vojáky k samotnému letu.

V ostrém provozu si piloti vyzkoušeli tzv. „hot refueling“ neboli doplňování paliva na zemi při spuštěných motorech a otáčejícím se rotoru. Změny čekaly vojáky rovněž ve „full glass cockpitu“ (moderní skleněný kokpit s multifunkčními displeji) nebo ve využití „moving map“ (pohyblivá mapa), které přináší velké zjednodušení v navigaci vrtulníku.

V souvislosti s prováděním výcvikových letů nad mořem jsou piloti vystaveni i mírnému diskomfortu, na který nejsou v našich zeměpisných šířkách zvyklí, a to létání ve vestách s plovacími límci a záchranným vybavením.

„První zkušenosti z letu nám přinesly zjištění, že řízení nevyžaduje tolik fyzické síly a je mnohem citlivější. Zvykáme si na odlišnosti typu opačné šlapání nohou (opačný směr otáčení nosného rotoru), opačná práce s korekcí („plynem“) apod.,“ svěřil se major Kica.

 

Výcvik podstupují i palubní technici

Součástí posádky UH1-Y je vždy i palubní technik (tzv. crew chief). I tito specialisté prochází komplexní přípravou zaměřenou na materiální oblast, pravidla a organizaci pozemního i letového provozu v podmínkách MCAS (Marine Corps Air Station). Američtí instruktoři školili své české kolegy v přípravě letecké techniky na stojánce vrtulníků. Ta zahrnovala předletovou kontrolu, kontrolu a doplnění všech provozních kapalin, úpravu konfigurace nákladového prostoru vrtulníku a poletovou kontrolu včetně zabalení vrtulníku. Technici byli seznámeni s osobním leteckým materiálem a s možnostmi jeho individuálního přizpůsobení každému jednotlivci.

Autor textu: kapitánka Jindřiška Budiková, tisková a informační důstojnice 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou, popisky redakce czechairforce.com

Od července se školí skupina českých pilotů a palubních techniků na americké základně námořní pěchoty Camp Pendleton na vrtulníky UH-1Y Venom a AH-1Z Viper. Úvodní teoretickou přípravu v září vystřídaly i první praktické lety na nových strojích. Ve srovnání se sovětskými ingoty si piloti po úvodních letech pochvalují především lepší řídící prvky, navigační či zaměřovací opto-elektronický systém, výzbroj a moderní celoskleněný kokpit. (foto: Armáda ČR)

 

Praktickou část školení na stojánce základny MCAS Camp Pendleton a následný let absolvovali i palubní technici, určení pro službu na typu UH-1Y Venom. (foto: Armáda ČR)


 

 

(úvodní foto: Armáda ČR)

(zdroj: https://acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/cesti-piloti-maji-za-sebou-prvni-lety-na-novych-strojich-uh-1y-venom-a-ah-1z-viper-239077/)