AktualityCvičeníOstré střelbyPiloti

Česká vrtulníková jednotka SOATU navyšuje své schopnosti

Na konci loňského roku byl dokončena pátá etapa výcviku příslušníků SOATU, kteří zajišťují vzdušnou podporu celému spektru speciálních operací. Rozšířením plně vycvičené členské základny došlo k významnému navýšení operačních schopností při podpoře speciálních sil.

SOATU (Special Operations Air Task Unit) jsou jednotky se speciálním výcvikem, které jsou schopné působit ve dne i v noci a oproti konvenčním jednotkám operují v menších počtech. Podílí se na tzv. high risk, high reward operacích. Tedy těch, které s sebou nesou větší riziko, ale mají vyšší efekt. Jde například o operace, při kterých úspěšné provedení může mít až strategický dopad. Zvýšené riziko je kompenzováno využitím momentu překvapení, důslednou aplikací taktických zásad a zejména detailním plánem provedení. Plánování může tvořit až 75 % celkového času věnovaného jedné konkrétní misi.

Jeden z instruktorů SOATU k tomu dodává: „Přes veškeré standardní i nadstandardní vybavení a výcvik je základním předpokladem úspěšného provádění speciálních operací každý jednotlivec a jeho myšlenkové nastavení. Základní premisou je tzv. SOF mind. Jde o nastavení přístupu jednotlivce, kdy se z překážek stávají výzvy a o hledání alternativních cest, jak dosáhnout požadovaného výsledku.“

Letecká podpora je v případě plnění speciálních operací klíčová. Základním úkolem je zabezpečit rychlou a pokud možno skrytou přepravu pozemních týmů v rámci bojiště. Dále mohou vzdušné prostředky pozemnímu týmu poskytovat informace o taktické situaci v prostoru zájmu, palebnou podporu, možnost rychlé evakuace nebo zvýšení dosahu komunikačních systémů.


Jedinečná schopnost na vrtulníkové základně

V našich podmínkách je schopnost podpory speciálních operací zabezpečena leteckým odřadem speciálních sil, dislokovaným u 222. vrtulníkové letky na 22. základně vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou. Jednotka využívá modernizované vrtulníky Mi-171ŠM, které jsou vybavené nezbytnými moderními navigačními a komunikačními systémy, speciálním vybavením pro provádění výsadku na tzv. rychlém laně (Fast Rope) nebo vyzvednutí pomocí odnosového lana F.R.I.E.S. (Fast Rope Insertion and Extraction Systém), a dále jsou vyzbrojeny kulomety PKM nebo Minigun M-134D-H.

Fotografie zachycující činnost vrtulníkové jednotky SOATU jsou z logiky věci poměrně vzácné, na tomto konkrétním záběru je zachycen Mi-171ŠM ev. č. 9806 z výzbroje 222. vrtulníkové letky při nácviku rychlého slanění během cvičení Trident Juncture 2015 ve Španělsku. (foto: Allied Joint Force Command Brunssum)


Náročný a dlouhý výcvik

Posádky českých vrtulníků se v podpoře speciálních sil cvičí již od roku 2010. Výcvik páté fáze byl na základně v Náměšti zahájen v roce 2019, jeho průběh ale ovlivnil mj. covid.

Každou fázi výcviku zahajuje teoretická příprava, na níž navazuje praktický pozemní i letecký výcvik. Během něj každý člen odlétá 120-200 letových hodin, 70 % z toho v noci. Po úspěšném absolvování jsou posádky schopné letu na velké vzdálenosti v malé výšce bez použití radionavigačních prostředků ve dne i v noci a přistát na omezené ploše v nařízeném čase (+/- 30 sekund). Dokážou také zasadit pozemní tým nejen přistáním, ale například slaněním (a to i do člunu na vodní ploše) nebo padákovým výsadkem.

Plánovací proces je pro úspěšné provedení operace stěžejní, proto se intenzivně trénuje i během výcviku včetně aplikace postupů, které se osvědčily v reálných bojových podmínkách.


Certifikace

Celý výcvikový program probíhal v souladu se standardy sil NATO a snažil se o maximální možné přiblížení reálným podmínkám. „Posádky jsou často tlačeny mimo jejich komfortní zónu, aby pracovaly pod tlakem a v časovém presu a prokázaly schopnost rozhodovat se i v dynamicky se měnícím prostředí,“ uvedl jeden z instruktorů.

Úspěšným absolvováním tohoto nadstandardního výcviku prokázali členové posádek výjimečné dovednosti a schopnosti, ať už v procesu plánování nebo provádění leteckých misí. Ředitel ředitelství speciálních sil brigádní generál Miroslav Hofírek absolventům předal certifikát potvrzující dokončení SOATU Advanced Mission Training: „Vítám vás do nového kmene. Kmene, který zahrnuje špičkové specialisty z různých oborů nezbytných k provádění a podpoře speciálních operací.“

Autor textu: kapitánka Jindřiška Budiková, tisková a informační důstojnice 22. základny vrtulníkového letectva, popisky redakce czechairforce.com

Vrtulníkáři z Náměšti nad Oslavou nyní působí v zahraniční operaci na posílení kolektivní obrany východního křídla NATO v rámci předsunuté alianční přítomnosti. Jádro 1. úkolového uskupení AČR Heli Unit v Polsku tvoří právě příslušníci 222. vrtulníkové letky s trojicí modernizovaných Mi-171ŠM, kteří jsou vycvičeni i pro leteckou podporu speciálních sil v rámci SOATU. Během nasazení z polského Powidzu spolupracuje česká Task Force HIPPO především s obdobnou polskou leteckou jednotkou pro speciální operace PJOS (Powietrzna Jednostka Operacji Specjalnych), vybavenou vrtulníky Mi-17. Nedávno se čeští a polští vrtulníkáři například účastnili společného cvičení speciálních sil COBRA 24, během kterého podporovaly činnost polských speciálních jednotek GROM, Agat, JWK Lubliniec či Formoza. (foto: Daniel Dmitriew, https://jwk.wp.mil.pl/)

 

Až do příchodu amerických vrtulníků AH-1Z Viper a UH-1Y Venom byly modernizované Mi-17ŠM v podstatě jediným typem vrtulníkového letectva AČR, schopným reálného nasazení v aliančních operacích. Takto upgradované Stosedmdesátjedničky měly kromě relativně  moderních navigačních, komunikačních a optoelektronických systémů jako jediné i senzory MAWS systému vlastní ochrany, schopné detekovat odpal samonaváděcích protiletadlových střel kategorie MANPADS a iniciovat příslušná protiopatření. (foto: prap. Martin Král, 21. zTL Čáslav)


 

 

(úvodní ilustrační foto: prap. Martin Král, 21. zTL Čáslav)

(zdroj: článek „S vrtulníkem přistanou na sekundy přesně, vojáka zasadí i do člunu. Armáda má výkonnější SOATU tým“, autor kapitánka Jindřiška Budiková, https://acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/s-vrtulnikem-pristanou-na-sekundy-presne–vojaka-zasadi-i-do-clunu–armada-ma-vykonnejsi-soatu-tym-250200/)