AktualityAkviziceTechnikaVelitelé

Zahájeno předávání prvního českého vrtulníku AH-1Z Viper

První náměstek ministryně obrany František Šulc a velitel Vzdušných sil Armády ČR brigádní generál Petr Čepelka se v továrně Bell Textron v texaském Amarillu zúčastnili zahájení předávání prvního vrtulníku systému H1 pro českou armádu. Osm víceúčelových strojů UH-1Y Venom a čtyři bitevníky AH-1Z Viper jsou důležitým krokem při modernizaci českého letectva, především kvůli náhradě zastaralých vrtulníků Mi 24V/35. Dodávku prvních kusů Viperů očekává náměšťská vrtulníková základna letos na jaře, Venomy budou následovat.

„Jsem velice rád, že jsem se mohl sem do Amarilla téměř přesně po roce vrátit a prohlédnout si první vyrobený vrtulník AH-1Z, který zanedlouho dostane Armáda ČR,“ prohlásil první náměstek ministryně obrany František Šulc. „Je to důležitý krok při modernizaci armády.“

Každý nový vrtulník, který sjede z výrobní linky, musí nejprve převzít americká vláda. Od té si teprve vrtulníky přebírá Armáda ČR. Do ČR se tak první kusy dostanou nejpozději příští měsíc.

 

Nové vrtulníky jsou uceleným systémem

Podle brigádního generála Petra Čepelky přinášejí americké stroje zcela nové schopnosti a způsoby nasazení a představují ucelený systém, který posune české vrtulníkové letectvo do 21. století. „Armáda ČR dostane dva výkonově podobné vrtulníky, které dokážou společně držet krok. Vipery zajišťují ofenzivní leteckou podporu, Venomy samostatně nebo ve spolupráci zabezpečují manévrování, logistiku a blízkou palebnou podporu,“ vyzdvihl Čepelka.

Kromě digitálního kokpitu s rozměrnými LCD panely, automatického letového kontrolního systému s integrovanou satelitní a inerciální navigací, je další výhodou shoda v konstrukční (motory, rotory, elektronika a avionika) i letové oblasti. „Piloti jsou schopni přecházet mezi jednotlivými typy. To mimo jiné umožňuje i výměnu dílů mezi Venomy a Vipery, což představuje jednodušší logistiku,“ zdůraznil s tím, že s novými vrtulníky dostane česká armáda také příslušnou výzbroj: řízené rakety vzduch-země Hellfire a střely Sidewinder pro operace vzduch-vzduch.

22. základna vrtulníkového letectva je v současné době vyzbrojena bitevními vrtulníky Mi-24V/35 a víceúčelovými vrtulníky Mi-171Š. Oba typy začaly oficiálně dosluhovat před mnoha lety, v roce 2019 proto tehdejší ministr obrany Lubomír Metnar a jeho americký protějšek Mark Esper podepsali mezivládní dohodu na nákup 12 nových vrtulníků systému H1.

Dalších osm starších, ale zcela provozuschopných strojů, (2x UH-1Y Venom a 6x AH-1Z Viper) získá ČR od USA zdarma jako ocenění za pomoc Ukrajině. Díky dohodě ministryně obrany Jany Černochové a ministra obrany USA Lloyda Austina se tak celkový počet vrtulníků zvýší na 10 ks UH-1Y a 10 ks AH-1Z.

V hale simulačního centra LOM PRAHA vybudovaného na vrtulníkové základně Náměšť nad Oslavou probíhá výstavba simulátoru na bitevní vrtulník AH-1Z Viper. (foto: LOM PRAHA s.p., www.lompraha.cz)

 

Úvodní výcvik v USA proběhl, do ČR nedávno dorazil simulátor

Piloti a technici z vrtulníkové základny v Náměšti nad Oslavou se na nové vrtulníky přeškolovali na základně americké námořní pěchoty Camp Pendleton od loňského července. Zajímavostí je, že létající personál obdržel helmy, které jim v USA vyrobili na míru. Náročný sedmiměsíční základní výcvik, v němž všichni Češi uspěli, zahrnoval mj. létání podle přístrojů, ve skupině, v přízemních výškách, přepravu nákladu v podvěsu a jeřábování. Vyvrcholením byly lety se střelbami na pozemní cíle kanonem a neřízenými raketami a noční létání. Celkově každý pilot strávil ve vzduchu přibližně 80 hodin.

Další kurzy budou nyní pokračovat už v České republice pod vedením amerického mobilního výcvikového týmu (MTT) po dobu dvou let, než si piloti a technici zcela osvojí systém provozu a údržby strojů.

V březnu do ČR dorazil první ze dvou výcvikových trenažérů, které bude LOM Praha od léta provozovat v nedávno dokončeném simulačním centru přímo na základně v Náměšti nad Oslavou. V budově s označením H1 budou k dispozici učebny, místnost pro plánování misí a potřebné zázemí pro cvičící pozemní a letecký personál. Simulátor nabízí veškeré ovládací prvky a zbraňové systémy jako ve skutečném vrtulníku. Softwarové vybavení je propojené s plánovacím systémem, v němž se piloti připravují na letové úkoly. Kromě simulačního výcviku pro personál bude LOM Praha zajišťovat podporu životního cyklu vrtulníků včetně vyšších stupňů oprav. Jeho specialisté proto nyní v USA absolvují instruktáž na technickou údržbu vrtulníků H1.

Armáda už také obdržela první dodávky náhradních dílů a součástek ke strojům Venom a Viper. Z USA dorazila také kontrolní a měřící technika na vyhodnocení stavu vrtulníků, ochozy potřebné při opravách, elektrický startovací vozík jako pozemní zdroj elektrického proudu a další vybavení. Tento materiál bude do České republiky dodáván postupně v celkem 80 velkých 40stopových lodních kontejnerech.

Autor textu: redakce www.army.cz, foto: USN

První náměstek ministryně obrany František Šulc a velitel Vzdušných sil Armády ČR brigádní generál Petr Čepelka s delegací se v továrně Bell Textron v Amarillu zúčastnili zahájení předávání prvního vrtulníku AH-1Z (pravděpodobně ev. č. 0486) pro českou armádu. První dva Vipery by pak měly do České republiky dorazit už v průběhu května. (foto: USN)


 

 

(úvodní foto: USN)

(zdroj: článek „Armáda dostane nové vrtulníky nejpozději v květnu“, autor redakce www.army.cz, https://mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/armada-dostane-nove-vrtulniky-nejpozdeji-v-kvetnu-242997/)