AktualityCvičeníOstré střelbyTechnika

Vzdušné síly na domácích i zahraničních cvičeních v roce 2025

Vláda ještě před Vánoci schválila na svém pravidelném jednání materiál, týkající se účastí ozbrojených sil na cvičeních v roce 2025, podle kterého čeští vojáci vyjedou na 169 zahraničních cvičení, zatímco v domácím prostředí je čeká na 54 výcvikových aktivit. Řady těchto akcí se zúčastní i Vzdušné síly AČR a přestože oproti loňskému roku došlo subjektivně k nepatrnému snížení účasti na velkých aliančních cvičeních či výcvikových kurzech, české letectvo čeká náročný rok s několika úplně novými aktivitami.

Taktické letectvo se v roce 2025 připravuje na další zahraniční misi Gripenů nad Islandem, která logicky ovlivnila i počet cvičení, plánovaných čáslavskou základnou na letošní rok. Na druhou stranu, čeští stíhači letos absolvují několik zajímavých aktivit v rámci aliančního konceptu AGILE COMBAT EMPLOYMENT (ACE), které více než třicet let české taktické letectvo neprovádělo.  Půjde o tzv. letištní manévr roje letounů JAS-39 Gripen a L-159 Alca za podpory dvojice transportních strojů CASA C-295, které budou týden působit z operačních základen na východním křídle Aliance. Armáda zároveň naznačila, že v rámci konceptu ACE se v případě Gripenů počítá i s operacemi z dálničních úseků, což české letectvo 40 let nezkoušelo a je potřeba se k tomuto specifickému druhu výcviku vrátit. Ostatně, něco podobného se plánovalo již v roce 2024 ve spolupráci s jedním nejmenovaným severským státem, kde by čeští piloti mohli využít častá cvičení na silničních úsecích, včetně patřičného pozemního zabezpečení. Pro velkou vytíženost 211. letky a účast na jiném důležitém cvičení se však tento záměr nepodařilo vloni zrealizovat. V rámci konceptu ACE se zároveň počítá s přesunem malého počtu (do 6 ks letecké techniky) vzdušných sil NATO na české základny, které si tímto procvičí schopnost v poskytování podpory hostitelskou zemí HNS (Host Nation Support).

Čáslavské tygry z 211. letky dále čeká prestižní NATO TIGER MEET 2025 v Portugalsku, na nějž koncem září odletí trojice Gripenů a zapomenout nelze ani na tradiční výcvikovou aktivitu Mnohonárodního uskupení vzdušných sil MAG (Multinational Air Group), známou pod názvem MAGDAYS. To letos čeká certifikační cvičení pro hodnocení TACEVAL třetí úrovně, kterého se za českou stranu zúčastní čtveřice strojů JAS-39. Zahraniční cvičení letos absolvují i piloti podzvukových Alek, kteří se po dlouhé přestávce vydají podpořit cvičení BALTIC EYE v Litvě a čtveřice L-159 zároveň odletí do maďarské Pápy, kde bude v průběhu kurzu HELICOPTER TACTICS INSTRUCTORS COURSE opět simulovat oponenty Red Air. Kromě toho se bude taktické letectvo podílet na dlouhodobých výcvikových aktivitách s našimi sousedy v rámci přeshraniční spolupráce CROSS BORDER, zaměřené na zdokonalení pilotů a velitelských stanovišť CRC při plnění úkolů v systému NATINAMDS a výcvik příslušníků slovenského letectva v navedení letounů řízených pozemním stanovištěm GCI. Rovněž bude zabezpečovat školení AIRCRAFT CROSS SERVICING pozemního personálu z Německa, Polska či Slovenska v obsluze našich letounů JAS-39 a L-159, nebo participovat na důležitém výcviku ve vzdušném tankování AAR (Air-to-Air Refueling).


České vrtulníkové letectvo bylo v uplynulém roce vytíženo především nasazením vrtulníkové jednotky TF HIPPO v zahraniční misi na území Polska a pokračujícím výcvikem na platformě H-1. V letošním roce se čtveřice Mi-171ŠM zapojí do tří cvičení SOF PARTNERSHIP na území Polska, Slovenska, Litvy a Maďarska, které je zdokonalovacím výcvikem jednotky vyčleněné do NATO New Force Model v letech 2025-2026. Mezi další aktivity českých vrtulníkářů má patřit cvičení SQUADRON EXCHANGE, během kterého posádka kbelského W-3A Sokol bude participovat na výměně zkušeností z provádění vrtulníkových záchranných operací ve vysokohorském terénu s partnerskou jednotkou. Kbelští vrtulníkáři vyrazí s vrtulníkem Mi-17 do Švýcarska na cvičení monitorovacích skupin AERIAL GAMMASPECTROMETRY CAMPAIGN, kde budou ve spolupráci se specialisty 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany pokračovat v mezinárodní spolupráci v oblasti leteckého radiačního průzkumu rozsáhlých oblastí v případě jaderného výbuchu nebo havárie jaderné elektrárny. Vrtulníkáře z Náměšti naopak čeká tradiční certifikační výcvik na kurzu HELICOPTER TACTICS INSTRUCTORS COURSE v maďarské Pápě, kam by měl letět jeden vrtulník Mi-171ŠM. Nejzajímavější domácí aktivitou pak bude premiérový GALILEO SAR MEET 2025, pořádaný v létě na základně v Praze-Kbelích. Jedná se o mezinárodní spolupráci jednotek určených do systému pátrací a záchranné služby SAR (Search and Rescue), jehož cílem je získat a předat nové poznatky v oblasti pátrání a záchrany osob, sjednocení postupů při záchranných operacích v rámci služby SAR, porovnání vlastních schopností s účastníky z dalších zemí. Cvičení se zúčastní na 300 příslušníků a do 50 ks letecké a pozemní techniky.


Dopravní letectvo bude v roce 2025 zaneprázdněné především implementací nového středního transportního letounu Embraer C-390 Millennium do výzbroje AČR a na tento krok se musí kbelská základna náležitě připravit. Půjde jak o školení personálu základny na nové letouny, tak o rekonstrukci a modernizaci pohybových ploch na kbelském letišti dle projektu společnosti SIEBERT+TALAŠ. A přestože bude dopravní letectvo AČR ještě vytíženo plněním mise MFO na Sinaji, zapojí se v roce 2025 do několika důležitých výcvikových aktivit. Půjde především o evropské výcvikové kurzy taktického létání ETAP-C ve Španělsku a ETAP-T v Portugalsku, kterých se budou účastnit kbelské posádky vždy s jedním letounem CASA C-295M. Kbelská dopravka rovněž podpoří aktivity českých speciálních sil na cvičení FLINT LOCK v Pobřeží slonoviny, kam by se měl vydat jak Airbus A319CJ, tak jedna transportní CASA C-295M, stejně tak jako podpoří činnost speciálů na cvičení BRAVE BEDUIN 2025 v Dánsku. Vůbec největší nasazení však čeká kbelskou dopravku během květnového výsadkového cvičení SWIFT RESPONSE 25 v Polsku, kam se vydá trojice C-295M, jež zde budou podporovat činnost chrudimského 43. výsadkového pluku. Obdobná činnost bude čekat dvojici C-295M na cvičení SARMIS 2025 v Rumunsku, kde opět zabezpečí činnost 43. výsadkového pluku.


Do zahraničních cvičení se letos samozřejmě zapojí i protiletadlovci, pro které bude bezesporu nejvýznamnější aktivitou cvičení BALT 2025 v Polsku. Půjde totiž o bojové střelby z protiletadlových raketových kompletů 2K12 KUB a RBS-70/RBS-70NG, které budou probíhat ve dne i v noci. Do cvičení se vůbec poprvé zapojí i mobilní radiolokátor MADR či mobilní pasivní sledovací systém DPET a pravděpodobně se bude jednat o jedny z posledních střeleb s KUBy, neboť v průběhu příštího roku již konečně dojde u strakonického pluku k zavádění nového izraelského systému SPYDER. Obsluhy kompletů RBS-70 se ještě zapojí do cvičení AVENGER TRIDENT v Německu a v září je na domácí půdě ještě čeká cvičení TOBRUQ ARROWS, během kterého budou spolupracovat se slovenskými protiletadlovci a dojde i na bojové střelby z nových kompletů RBS-70NG.

Agile Combat Employment, neboli ACE je nová alianční výcviková aktivita, která stojí a padá na schopnosti spojenců působit ze záložních či rozptýlených letištních ploch, mezi které patří i některé úseky dálnic nebo běžných silnic. Vzdušné síly AČR mají ambici působit v rámci konceptu ACE z takových záložních ploch a čeští stíhači se tak po dlouhých čtyřiceti letech patrně vrátí k výcviku operací ze silničních úseků. (foto: Jesper Sundström, Försvarsmakten)


 

 

(úvodní ilustrační foto: kpt. Pavel Vaňha, 212. taktická letka)

(zdroj: archív redakce czechairforce.com)