AktualityAkviziceModernizace

Vzdušné síly AČR převzaly první dva zaměřovací kontejnery Litening 4i pro letouny Gripen

Během letošního léta byly do České republiky dodány první dva ze čtyř objednaných a dlouho očekávaných elektro-optických průzkumných a zaměřovacích kontejnerů Litening 4i od izraelské společnosti Rafael. V průběhu měsíce září byly zahájeny vojskové zkoušky kontejneru, jejichž letová část je realizována většinou na spárce JAS-39D ev. č. 9820. Výběr a pořízení kontejnerů Litening 4i pro české stroje JAS-39 má spojitost se zvyšováním operačních schopností českých Gripenů v souvislosti s upgrade na novou softwarovou edici MS20 a integrací nových komunikačních, průzkumných i zbraňových systémů, díky nimž budou české Gripeny schopny působit efektivněji nejen proti vzdušným cílům, ale nově především proti pozemním cílům. Smlouva s izraelskou společností Rafael na dodávku celkem čtyř kusů kontejnerů Litening 4i byla podepsána v květnu 2017 a dodání zbývajících dvou kontejnerů by mělo být podle smlouvy realizováno nejpozději do 30. listopadu 2018. Zaměřovací a průzkumné elektrooptické kontejnery Litening najdou uplatnění nejen při navádění přesné protizemní munice, ale i při vzdušném průzkumu. Například v hotovosti QRA a nebo během misí typu Baltic Air Policing kontejner umožní identifikovat vzdušné cíle na mnohem větší vzdálenosti a to rovněž za ztížených povětrnostních podmínek, nebo v noci. Litening je samozřejmě primárně určen k navádění přesné protizemní munice využívající elektro-optickou zaměřovací hlavici (např. laserem naváděné pumy řady Paveway II) a ve verzi 4i by měl umět získat souřadnice cíle a údaje zanést i do satelitně naváděných zbraní (např. pumy JDAM).

Ilustrační záběr na starší verzi kontejneru Litening III, zavěšenou na pylonu č. 4 švédského stroje JAS-39D Gripen taktického čísla 840. Kulová hlava elektrooptického systému je otočena směrem vzad, aby se předešlo poškození optických prvků. (foto: Aleš Hottmar)

 

Výhodou použití kontejneru Litening je nezávislost letadla při útoku, kdy dokáže identifikovat a zaměřit cíl pro použití přesných zbraní, bez vnější podpory například předsunutého leteckého návodčího (FAC/JTAC). Pomocí kontejneru Litening lze provádět údery na pozemní cíle v podstatě za jakýchkoliv světelných podmínek. Vylepšená verze kontejneru s označením Litening 4i je vybavena modernizovaným infračerveným senzorem (FLIR) s rozlišením 1024 x 1024 pixelů pro použití za ztížené viditelnosti či v noci, a dále barevnou denní CCD-TV kamerou s velkým rozlišením pro přesnější identifikaci pozemních cílů. Oproti monochromatickému obrazu infračerveného senzoru poskytuje denní kamera mnohem lepší schopnosti pro identifikaci cíle. Obraz z obou senzorů (FLIR, TV kamera) může být na MFD zobrazen samostatně, nebo složený dohromady – v závislosti na elektronickém a softwarovém vybavení letounu. Ve verzi 4i je dále Litening schopen sdílet videosignál i s terminály systému ROVER (Remotely Operated Video Enhanced Receiver), který je standardní výbavou pozemních předsunutých leteckých návodčích FAC/JTAC států NATO. Součástí kontejneru Litening je dále jednotka INS (Inertial Navigation Sensor) neboli inerciální navigační senzor, dále laserový ozařovač – určený pro značkování cílů a zaměřování laserem naváděné munice a jednotka LST (Laser Spot Tracker), neboli laserový přijímač sloužící k zachycení jiným laserovým značkovačem označeného cíle a následném navedení řízené munice. Celý kontejner Litening 4i váží přibližně 220 kg.

V souvislosti s nákupem kontejnerů Litening 4i začnou některé české Gripeny opět používat závěsník č. 4 pod pravým vstupem vzduchu k motoru, který byl z našich strojů svěšen na přelomu let 2012-2013 z důvodu jeho nevyužití a zbytečného aerodynamického odporu. Je velmi pravděpodobné, že k prvnímu operačnímu použití kontejneru dojde už během mise Baltic Air Policing 2019 na podzim příštího roku, která se má uskutečnit premiérově z estonské základny Ämari, a dále při výcviku Air-To-Ground, například v použití přesně naváděné protizemní munice v podobě pum GBU-12, který by měl v roce 2019 zahájit vybraný roj 211. taktické letky, jež se bude na tuto činnost specializovat. S komplexním výcvikem celé letky zaměřeným na úkoly Air-To-Ground se ovšem v současné době nepočítá především z kapacitních důvodů.

Ukázka zobrazení z barevné denní televizní kamery s HD rozlišením (vlevo) a modernizované infračervené kamery (FLIR) s rozlišením 1024 x 1024 pixelů (vpravo). (zdroj: RAFAEL, www.rafael.co.il)


 

(úvodní ilustrační foto ze cvičení Lion Effort 2015: Aleš Hottmar)

(zdroj: článek Tomáše Souška „Gripen s novými schopnostmi“ a rozhovor s velitelem Vzdušných sil AČR brigádním generálem Petrem Hromkem, ročenka Vzdušných sil AČR 2018, www.vydavatelstvo-mps.sk/vzdusne-sily-acr-rocenka; kontejner AN/AAQ-28 Litening, www.valka.cz)

(aktualizace: 6. 10. 2018)