AktualityCvičení

Vrtulníkáři opět cvičí na taktickém simulátoru na základně RAF Linton-on-Ouse

Náměšťští letci se opět účastní výcvikového kurzu simulovaného taktického létání HTC (Helicopter Tactics Course) ve Velké Británii na taktickém simulátoru na základně RAF Linton-on-Ouse. Taktický výcvik na simulátorech vedou bývalí piloti RAF se zkušenostmi z nasazení v Afghánistánu a Iráku. Současný kurz má naše vrtulníkáře zdokonalit především v problematice ohrožení vrtulníku při vedení bojové činnosti, útocích ze země pozemními protiletadlovými prostředky, nebo ochraně před útočícími letouny.

Čeští vrtulníkáři se kurzů HTC na britské základně RAF Linton-on-Ouse, jež jsou projektem Evropské obranné agentury (EDA), účastní poměrně pravidelně. Simulátory na základně RAF Linton-on-Ouse jsou konfigurovatelné pro několik typů vrtulníků. Každý trenažérový modul se skládá z pilotní kabiny a prostoru pro náklad, který je vybaven palubními zbraněmi pro výcvik palubních střelců. Výcvik je zaměřen na vedení komunikace v posádce a mezi vrtulníky. Teoretickou přípravu obohacují například externí lektoři se zkušenostmi z operací v Libyi a Afghánistánu.

Kurzů HTC se z AČR většinou účastní 1-2 kompletní vrtulníkové posádky, složené z pilotů, navigátorů, palubních techniků a palubních střelců jak z 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou, tak i 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích. Během třítýdenního intenzivního kurzu simulovaného taktického létání projdou všichni účastníci týdenní teoretickou přípravou, na kterou navazují dva týdny praktické části – letových misí na taktických simulátorech pod vedením britských instruktorů s rozsáhlými operačními zkušenostmi. Náplní teoretických lekcí jsou taktické zásady létání v ohroženém prostoru, skupinové létání a vzájemná podpora, komunikace v posádce, procedury NATO, využití palubních zbraní a systémů pasivní/aktivní ochrany vrtulníku či taktické zásady zasazení/vyzvednutí osob. Virtuální letové mise zahrnují například rutinní zásobování provinčního rekonstrukčního týmu, zasazení a vyzvednutí jednotek, taktické formace se vzájemnou podporou, doprovod konvojů a reakce při použití improvizovaných výbušných nástražných systémů, mise CSAR, řešení incidentů při použití RPG a simulaci dalších asymetrických hrozeb. Kurzy simulovaného taktického létání na základně RAF Linton-on-Ouse jsou pro české vrtulníkáře bezesporu značným přínosem, díky kterým si neustále zvyšují svou kvalifikaci a operační schopnosti.


 

 

(úvodní ilustrační foto: 221.TIGER Squadron, https://221sqn.cz)

(zdroj: oficiální twitterový účet Armády ČR, https://twitter.com/ArmadaTweetuje/status/1107959611506769921; článek „Vrtulníkáři převzali certifikáty kurzu taktického létání“, autor Miloš Pecha, Evropská obranná agentura, http://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/vrtulnikari-prevzali-certifikaty-kurzu-taktickeho-letani–84693/)