AktualityModernizaceOstré střelbyTechnika

Unikátní zástavba kulometu FN MAG ve vrtulnících Mi-17/171

Státní podnik Ministerstva obrany LOM PRAHA premiérově představí na Mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2021 unikátní řešení zástavby kulometu FN MAG®58M připravené pro využití na palubách transportních vrtulníků Mi-17 a Mi-171Š, a to za použití zavedeného způsobu uchycení do standardizovaných NATO kolejnic s možností volby umístění ve dveřích nebo zadních vratech nákladní kabiny vrtulníků. Systém kolejnic, navržený LOM PRAHA s.p., je přitom již úspěšně na palubách českých armádních vrtulníků používán.

Kulomet FN (Fabrique Nationale) MAG (Mitrailleuse dAppui General) s ráží 7,62 mm a rychlostí střelby 650 až 1000 ran za minutu vyvinutý belgickou firmou FN HERSTAL s vlastní hmotností pouhých 12 kg je určen jak pro pozemní, tak námořní a vzdušné vojenské síly. LOM PRAHA s.p. ve spolupráci s výrobcem zbraně vytvořil koncept jejího umístění na palubu vrtulníku za použití kruhově otočného lafetového systému FN® LDP a kolejnic s uchycovacím rastrem 1‘‘, jejichž vzájemnou kompatibilitu zajišťuje speciálně navržený nosný panel. Ten distribuuje zatížení do kolejnic, které jsou s dostatečným vyztužením uchyceny do nosné konstrukce vrtulníku a zároveň mohou sloužit i k upnutí nákladu nebo dalšího palubního vybavení. Celý střelecký systém je při své celkové hmotnosti pouhých 97 kg včetně munice velmi jednoduše obslužitelný a rychle instalovatelný bez použití dalších speciálních prostředků.

Úkolem projektu bylo mj. zbraň na palubu umístit tak, aby byl v co nejvyšší možné míře využit její potenciál. A to se povedlo na jedničku. Výsledkem je využití palebného pole v odměru 112 stupňů a náměru až +4 a -70 stupňů. Díky otočnému systému má navíc zbraň dvě polohy-palebnou a transportní, ve které kulomet s příslušenstvím zaujímá v nákladní kabině minimální prostor a nebrání průchodu dveřmi vrtulníku. Tato technická novinka bude odborné veřejnosti poprvé prezentována na brněnském IDETu ve dnech 6. až 8. října 2021 v expozici LOM PRAHA s.p. (pavilon P, stánek č. 003).

Autor textu: Ing. Markéta Procházková, manažerka modernizačních projektů LOM PRAHA s.p.

Další fotografie ze zástavby kulometu FN MAG je možné shlédnout přímo na stránkách podniku www.lompraha.cz či facebookovém profilu https://www.facebook.com/lompraha

Několik záběrů na uchycení kulometu FN MAG v pravých dveřích vrtulníku Mi-171Š za použití kruhově otočného lafetového systému FN® LDP, připevněného přes nosný panel do standardizovaných NATO kolejnic s uchycovacím rastrem 1 palec. Na podlaze jsou rovněž vidět černé desky přídavného pancéřování. (foto: archiv závodu modernizací a modifikací LOM PRAHA s.p., www.lompraha.cz)


 

 

(úvodní ilustrační foto: Aleš Hottmar)

(zdroj: https://www.lompraha.cz/news/unikatni-zastavba-kulometu-fn-mag-ve-vrtulnicich-mi-17-171)