AktualityCvičeníZahraniční mise

TLP 22-4, čeští stíhači jako RED AIR nad Středozemním mořem

Několikrát ročně se ve Španělsku koná jedno z největších mezinárodních leteckých taktických cvičení TLP (Tactical Leadership Programme). Od poloviny listopadu do začátku prosince se ho účastnili i piloti a technici z 211. taktické letky v Čáslavi. Naši stíhači cvičili s téměř čtyřmi desítkami letounů členských armád NATO především vzdušné boje na střední a velké vzdálenosti, tedy mimo vizuální kontakt (BVR – Beyond Visual Range).

Hlavním cílem výcviku bylo především plánování a náročná příprava komplexních misí (COMAO). V rámci tohoto typu misí společně působí velké množství různých typů letounů. Všechna rozhodnutí a následné manévry probíhají s minimální časovou prodlevou a za hranicí viditelnosti. To znamená, že pilot nemá cíl, na nějž působí, v dohledu. „Celé to připomíná obří šachovou partii, kdy se piloti snaží získat převahu v boji za pomoci senzorů a dalších technologických výhod letounu v kombinaci s taktikou,“ prozradil jeden z 25 českých vojáků, kteří se výcviku ve Španělsku účastnili.

Češi běžně cvičí s německými nebo polskými kolegy vzdušné souboje jeden na jednoho, jeden proti dvěma či dva na jednoho, což je manévrový vzdušný boj za podmínek vizuálního kontaktu. Ve Španělsku bylo těžištěm výcviku vést útok na daleko vyšší počet letounů, na větší vzdálenost s taktikou BVR.

„Při každodenním ranním briefingu byl určen úkol, jakého protivníka, typ letadla, výzbroj budou v daný den představovat. A poté už záleželo na samotných pilotech, jakou taktiku boje zvolí, pochopitelně v souladu se všemi pravidly vzdušného boje,“ dodává čáslavský pilot. Češi odlétali rámci výcviku zhruba 50 letových hodin.

Během TLP 22-4 působily české Gripeny v roli nepřátelských Red Air nad rozsáhlými prostory jihovýchodního Španělska a Středozemního moře. Těžištěm jejich činnosti byly především údery proti formacím Blue Air, spojené se vzdušným bojem na střední a velké vzdálenosti, tedy mimo vizuální kontakt (BVR – Beyond Visual Range). Všechna rozhodnutí a následné manévry probíhají při souboji BVR s minimální časovou prodlevou a za hranicí viditelnosti, kdy piloti své cíle vidí pouze na MFD a HUD v kokpitu. I po téměř dvaceti letech od zavedení do výzbroje jsou letouny JAS-39C ve vzdušných bojích na střední vzdálenosti stále nebezpečným soupeřem, navíc s Red Air spolupracoval i německý rušič Learjet 35A, který „modrým“ rušil radary i komunikaci, a zároveň komplikoval práci létajícího střediska velení a řízení AWACS. Na horním snímku je zachycena formace českých Gripenů při návratu zpět do ČR během přeletu pobřeží nedaleko italského Janova. (foto: „PROBE“ a Flightradar24)

 

Desítky špičkových letounů ve vzduchu

Kromě téměř 40 letounů (včetně F-16, Rafale, F-18, Mirage 2000, Eurofighter Typhoon, Panavia Tornado) se do výcviku zapojily i speciální jednotky a jednotky pozemní protivzdušné obrany z téměř všech členských států Severoatlantické aliance. Piloti startovali z letiště Albacete Los Llanos a byli rozděleni do dvou skupin – protivník (Red Air, kam patřili i Češi) a alianční jednotky (Blue Air). Společně s vedením vzdušných bojů bylo úkolem stíhačů chránit vzdušný prostor, a také pozemní jednotky. Ke komplexnosti a náročnosti výcviku přispíval i německý rušič Learjet 35A, který s Red Air spolupracoval tím, že rušil radary i komunikaci a komplikoval práci létajícího střediska velení a řízení AWACS.

„Hlavním přínosem takových cvičení je spolupráce v mezinárodním prostředí, lety nad mořem a ve vysokohorském terénu. V praxi si můžeme vyzkoušet plánování operace s našimi koaličními partnery v rámci standardů NATO,“ vysvětlil další z čáslavských pilotů.

Do posledního letošního kurzu TLP 22-4 se ve Španělsku zapojilo na 850 příslušníků létajícího a pozemního personálu, přičemž Blue Air tvořilo celkem 28 letounů z Německa, Belgie, Francie a Itálie, zatímco nepřátelské síly Red Air představovalo 9 strojů z Belgie, Španělska, Francie a České republiky. V celkovém  součtu se na španělské základně v Albacete objevily  4 belgické F-16AM, 3 české JAS-39C Gripen, 6 německých EF2000, 4 stroje Tornado IDS a dvojice Tornado ECR rovněž z Německa; 4 francouzské Mirage 2000D a 6 námořních Rafale M, 6 italských EF2000 a dvojice španělských  Hornetů. (foto: NATO Air Command, @NATO_AIRCOM)

 

Ostrý vítr omezil počet letů

Zatímco vloni výcvik doprovázelo příjemné teplo, letos jej komplikoval velmi silný vítr, který nedovolil uskutečnit některé lety. Čáslavští piloti primárně působili ve vzdušném prostoru jihovýchodního Španělska o rozloze České republiky, což není prostor nijak velký pro 40 letadel a jednotlivé mise vyžadovaly precizní plánování. Kvůli letům nad Středozemním mořem piloti museli používat speciální vybavení, například neoprenový voděodolný izolační oděv, který v případě pádu do vody zabrání podchlazení.

Autor textu: kapitánka Hana Havrdová, tisková a informační důstojnice 21. základny taktického letectva Čáslav, popisky redakce czechairforce.com.

Many thanks to Mr. Moshi Anahory for the very interesting photos of a Czech Air Force JAS-39s from a TLP 22-4 exercise in Spain!!! Další nádherné fotografie ze cvičení TLP v Albacete, nebo z Moshiho rodného a ikonického Gibraltaru, můžete najít na jeho Flickru. Vřele doporučuji ke shlédnutí!!

Trojice českých Gripenů létala z Albacete v konfiguraci určené pro maximální dolet, tedy s trojicí přídavných nádrží. Důvodem byla nejen potřeba delší výdrže nad rozsáhlými prostory Středozemního moře, ale i požadavek na dostatečnou zásobu paliva pro případný divert. Letošní kurz 22-4 navíc provázelo poměrně nepříznivé počasí se silným větrem a například jedna posádka německého Tornáda byla nucena divertovat na civilní letiště v Alicante. Čeští piloti Gripenů museli používat i speciální neoprenový voděodolný termoizolační oděv pro případ katapultáže nad mořem. (6x foto: Moshi Anahory, https://www.flickr.com/)


 

 

(úvodní foto: Moshi Anahory, https://www.flickr.com/)

(zdroj: Vzdušné souboje ve Španělsku při cvičení TLP: Češi opět v roli protivníka, https://acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/vzdusne-souboje-ve-spanelsku-pri-cviceni-tlp:-cesi-opet-v-roli-protivnika-241032/)