AktualityCvičení

Strakoničtí protiletadlovci se zúčastní mezinárodního cvičení Trident Juncture 2018 v Norsku

Příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic se již od příštího týdne zapojí do mezinárodního cvičení Trident Juncture 2018, největšího cvičení Severoatlantické aliance za uplynulých deset let, kterého by se mělo zúčastnit okolo 50 tisíc vojáků, 250 letounů, 65 plavidel a 10 tisíc vozidel všeho druhu včetně těžké techniky. Proto v úterý 16. října naložili techniku na železniční vozy, aby během středečního dopoledne mohla první část vojáků vyrazit směr Norsko, kde se bude cvičení konat. Čeká je náročná cesta dlouhá přes tisíc kilometrů. Na sever Evropy se dvě stovky vojáků se sedmdesáti kusy techniky přesunou postupně v několika skupinách. Technika bude převážena kombinovaným způsobem s využitím hned tří druhů přeprav – silniční, železniční i námořní. Konečnou stanicí pro železniční převoz bude nizozemský Veendam. Poté se technika přesune po silnici do přístavu Eemshaven. Zde se naloží na loď a přepraví se do přístavu Fredrikstad na jihovýchodě Norska. Odtud se dopraví po silnici v několika kolonách do míst, kde bude probíhat cvičení. Naplánovat přepravu osob a techniky na takovou vzdálenost nebylo vůbec jednoduché.

„Nejnáročnější bylo skloubit požadavky na přepravu se změnami, o kterých jsme se dozvídali během přípravy cvičení. Ať už se jedná o výluky na železniční trati, požadavek na přítomnost techniky v nizozemském přístavu den před vyplutím lodě či přítomnost řidičů v Norsku před příjezdem lodě s technikou a řadu dalších. Je to obrovská zkušenost, která naše schopnosti posune o velký kus dopředu,“ uvedl kapitán David Halušitz, jenž zároveň velí národnímu podpůrnému prvku NSE.

Během přípravy na cvičení se vojáci museli vyrovnat i s dalšími, pro ně dosud neobvyklými, úkoly. Jedním z nich byla například dezinfekce techniky, kterou Norské království vyžaduje před vstupem na své území.

„Dezinfekce techniky byla provedena pomocí dvouprocentního roztoku Virkonu S. Její realizace se profesionálním způsobem zhostili příslušníci čety chemické ochrany z 26. pluku velení, řízení a průzkumu. Bylo to poprvé v rámci Armády ČR, kdy byla vojenská technika dezinfikována před odjezdem na cvičení do zahraničí,“ doplnil kapitán David Halušitz.

Přesun vojáků do Norska by měl být ukončen v pondělí 22. října. Po sladění s německou 9. obrněnou brigádou, které budou strakoničtí vojáci zabezpečovat pozemní protivzdušnou obranu, a zasazení bojové části uskupení do prostoru operace, začne hlavní část mezinárodního cvičení. Armáda ČR vysílá na cvičení Trident Juncture 2018 úkolové uskupení pozemní protivzdušné obrany, jež od začátku letošního roku drží hotovost v Silách rychlé reakce NATO s tím, že v příštím roce bude součástí Sil velmi rychlé reakce NATO – tzv. VJTF (Very High Readiness Joint Task Force). Jádro uskupení tvoří příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic, které doplňují vojáci z dalších útvarů a zařízení Armády ČR. Hlavní bojovou silou uskupení je protiletadlová raketová baterie, vyzbrojená přenosnými protiletadlovými raketovými komplety RBS-70.  Součástí je dále rota podpory a národní podpůrný prvek NSE (National Support Element).


 

(úvodní foto: 25. plrp, www.25plrb.army.cz)

(zdroj: autor textu kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku, www.acr.army.cz/informacni-servis)