AktualityCvičení

V Náměšti se uskutečnila úvodní plánovací konference ke cvičení Dark Blade 2019

V květnu 2019 se v České republice uskuteční mezinárodní cvičení Dark Blade, které bude zaměřené na taktický výcvik posádek vrtulníků. Příprava však začala už tento týden a to úvodní plánovací konferencí na náměšťské základně. Během konference se čeští vojenští specialisté společně se zástupci zahraničních armád seznámili s konceptem cvičení Dark Blade 2019. Vzájemná interoperabilita během provádění mnohonárodních vrtulníkových operací, jako jsou například lety s taktickým námětem, a především mise COMAO (Composite Air Operations), je považována za hlavní výcvik. Vedle toho mají jednotlivé národy možnost provádět specifický výcvik dle svých požadavků ve spolupráci s vybranými jednotkami pozemních a speciálních sil s technikou. Pro příslušníky těchto jednotek bude zase přínosem možnost výcviku s vrtulníky jiných armád.

„S pořádáním cvičení takového rozsahu máme zkušenosti z předešlých let, kdy naše základna hostila obdobné mezinárodní cvičení,“ vysvětlil zástupce velitele 22. základny vrtulníkového letectva a zároveň řídící cvičení Dark Blade 2019 plukovník Miroslav Svoboda. „Navíc základna letos v květnu vyslala skupinu pozorovatelů na cvičení Hot Blade 2018 v Portugalsku, kde naši odborníci získali zkušenosti se specifiky plánování a provedení cvičení,“ dodal plukovník Svoboda.

Záštitu nad cvičením Dark Blade 2019 převzala Evropská obranná agentura (EDA – European Defence Agency), která svým členským státům poskytuje podporu pomocí projektů spolupráce v oblasti evropské obrany. Jedním z takových partnerských projektů je HEP (Helicopter Exercise Programme), v jehož rámci bude výcvik vrtulníkového letectva organizován.

„Je to první cvičení Evropské unie pořádané v České republice a věřím, že bude provedeno kvalitně dle společných standardních operačních postupů EDA, stejně jako předešlých dvanáct ročníků,“ řekl podplukovník Zoltan Szili, zástupce Evropské obranné agentury.

Předběžně svou zahraniční účast potvrdili Německo, Slovinsko, Belgie, Maďarsko a Itálie s téměř dvaceti vrtulníky*. Nizozemí, Slovensko a Rakousko budou zastoupeni pouze svými pozorovatelskými týmy. Hlavním operačním prostorem cvičení bude letiště Náměšť a jeho přilehlé prostory, počítá se ale i s využitím dalších prostor jako jsou letiště Prostějov, Pardubice a Bechyně nebo vojenské újezdy Libavá, Boletice a Dědice.

Poznámka* – s největší pravděpodobností se bude jednat o stejnou vrtulníkovou techniku, která participovala i na letošním cvičení Hot Blade 2018 v Portugalsku. V případě Německa tedy zřejmě půjde o stroje NH-90, Slovinsko s typem Cougar , Belgie s A-109, Maďarsko s Mi-17 a Itálie s NH-90.


 

(úvodní ilustrační foto: 221.TIGER Squadron, https://221sqn.cz)

(zdroj: Tiskové středisko Dark Blade 2019, článek „Připravované cvičení Darke Blade 2019 začalo plánovací konferencí na náměšťské základně“, informační servis MO, www.acr.army.cz)

(aktualizace: 27. 10. 2018)