Rok 2024 u vzdušných sil: náročný výcvik, nové úkoly i moderní technika
Vzdušné síly Armády ČR prožily mimořádně náročný a hektický rok 2024, který zároveň potvrdil, že české letectvo je plně připraveno zabezpečit nejen úkoly související s obranou státu a plněním mezinárodních závazků vůči aliančním partnerům, ale zároveň je oporou při různých krizových situacích, jako tomu bylo v případě letošních povodní. Vzdušné síly navíc aktuálně procházejí výraznou modernizací a postupně zavádějí novou výzbroj, certifikují vybraný personál a budují potřebnou infrastrukturu. Celkovou připravenost českého letectva navíc v roce 2024 prověřily desítky národních či mezinárodních cvičení.
Taktické letectvo
Jednou z primárních činností taktického letectva v roce 2024 bylo zabezpečení ochrany vzdušného prostoru České republiky, který je zároveň součástí integrované protivzdušné obrany NATO. Tato schopnost je zajišťována jak prostřednictvím páteřních třídimenzionálních radiolokátorů protivzdušné obrany FADR a nových izraelských 3D radiolokátorů MADR, tak především hotovostními letouny JAS-39 Gripen z 21. základny taktického letectva v Čáslavi, kterým povel ke vzletu vydává Mnohonárodní operační středisko vzdušných sil CAOC v německém Uedemu. Čeští stíhači však v průběhu roku 2024 zabezpečovali taktéž ochranu vzdušného prostoru Slovenska, kam se v rámci téměř padesáti cvičných misí Tango Scramble vydávali s Gripeny a zároveň tak podporovali činnost slovenských letovodů GCI z důvodu potřebného udržení certifikace. Ochranu vzdušného prostoru našeho východního souseda pak budou zabezpečovat i během roku 2025, v létě navíc čeká piloty Gripenů ještě zahraniční mise Air Policing na ochranu vzdušného prostoru Islandu. České Gripeny taktéž v srpnu přešly na novou softwarovou edici, distribuovanou švédským úřadem FMV, a ministerstvo obrany zároveň se švédskou stranou vyjednává prodloužení pronájmu do roku 2035. Této problematice se budeme věnovat v některém z dalších článků, každopádně jednání nejsou jednoduchá a samo ministerstvo obrany by je chtělo ukončit v polovině roku 2025 s následným podpisem příslušné smlouvy do konce roku.
Příslušníci 21. základny taktického letectva se v roce 2024 rovněž účastnili celé řady náročných aliančních cvičení. Hned zkraje roku se mohli dva piloti Gripenů účastnit prestižního kurzu TLP ve Španělsku, následně čáslavská základna hostila po devíti letech mezinárodní cvičení Lion Effort, do kterého se zapojily Gripeny uživatelů z České republiky, Maďarska či Švédska, a jehož součástí bylo i specializované cvičení Ramstein Guard, zaměřené na použití prostředků elektronického boje. Následovaly další výcvikové aktivity jako Tiger Meet, Hot Blade, Steadfast Noon či Mag Day. Poměrně přelomovou aktivitou bylo tradiční cvičení Ample Strike, během něhož poprvé po více než třiceti letech uskutečnil roj letounů L-159 tzv. letištní manévr a působil po dva týdny z civilního letiště v Českých Budějovicích. Čáslavská základna samozřejmě pokračovala i v aliančním výcvikovém programu Aircraft Cross Servicing a na podzim se jej premiérově účastnil pozemní personál polského letectva, zaškolený k obsluze podzvukových L-159.
Bezpochyby největší aktuální výzvou pro taktické letectvo a čáslavskou základnu je příprava na zavedení letounů páté generace F-35A. Ačkoliv první letouny přiletí do České republiky až v roce 2031, vzdušné síly se už nyní na celý proces pečlivě připravují, tak aby zde nenastala podobná situace jako na Slovensku. V praxi to znamená, že na čáslavské základně dojde v letech 2026-2027 nejprve k dlouhodobě plánované kompletní rekonstrukci dráhových systémů, která však s projektem F-35 přímo nesouvisí. Zároveň již běží výběrové řízení na dodavatele projektové dokumentace výstavby tzv. kampusu F-35, který by se měl začít budovat nejpozději v roce 2028. Ve vzdušných silách se již navíc rozběhl výběr pilotů, pozemního personálu a různých specialistů, kteří budou tvořit výchozí skupinu pro přeškolení v USA. S ním se počítá v letech 2029-30, kdy bude dokončeno prvních 8 letounů F-35A pro české letectvo, na nichž pak čeští piloti zahájí praktický výcvik na základně Ebbing ANGB v Arkansasu. Celkově by mělo přeškolení v USA podstoupit 16 pilotů a 60 členů pozemního personálu.
Vrtulníkové letectvo
Největší změny se však letos odehrály u 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou, která převzala kompletní flotilu nových vrtulníků platformy H-1 a zároveň dokončila potřebnou certifikaci instruktorů z řad létajícího personálu. Nové vrtulníky už také pomáhaly při letošních povodních, kdy evakuovaly obyvatele z postižených oblastí, přepravovaly zásoby a humanitární pomoc, nebo monitorovaly situaci z výšky. Ostatně, v průběhu letošních ničivých podvodní byly nasazeny prakticky všechny typy vrtulníků z výzbroje AČR a tomuto tématu jsme se velice podrobně věnovali v článku „Povodně 2024: Vrtulníkáři AČR obstáli na výbornou doma i v Polsku“.
Rok 2024 přinesl českým vrtulníkářům i úplně novou zahraniční misi, když byli příslušníci 22. základny vrtulníkového letectva nasazeni v Úkolovém uskupení AČR HELI UNIT Polsko, kde plnili úkoly na podporu posílení východního křídla Aliance. Náměšťská základna základna v letošním roce rovněž spustila radionavigační systém TACAN, který zvyšuje bezpečnost letů za zhoršených podmínek a její vojáci taktéž zvládli prověrku připravenosti v rámci operačního konceptu ACE (Agile Combat Employment), jenž zvyšuje flexibilitu a schopnost přežití vzdušných sil prostřednictvím rozptýlení, rychlého přesunu a operací z improvizovaných základen. V praxi šlo o prověření schopnosti rychlého opuštění domovské základny roje Mi-171Š formou letištního manévru, zatímco náměšťská základna hostila trojici útočných strojů Mirage 2000D francouzského letectva. Ačkoliv se kvůli ničivým povodním čeští vrtulníkáři nemohli účastnit každoročního velkého cvičení Mountain Flight ve francouzských Pyrenejích, podařilo se na druhou stranu domluvit premiérový a mimořádně zajímavý výcvik kbelských vrtulníkářů s polskými kolegy ze služby TOPR, během kterého se realizovaly společné lety na platformě W-3A Sokol z podhorského střediska Zakopané na úpatí polských Tater.
Při pohledu do budoucna by v letech 2027-2028 mělo dojít k dalšímu posílení vrtulníkové složky náměšťské základny o šest bitevních vrtulníků AH-1Z Viper a dvojici víceúčelových strojů UH-1Y Venom, které Česká republika získala od Spojených států darem jako určitou kompenzaci za vojenskou pomoc poskytnutou Ukrajině. Těchto osm vrtulníků bude od příštího roku postupně procházet v USA potřebnou generální opravou a upgradem na stejnou konfiguraci, v jaké byly dodány nově vyrobené stroje. Po jejich přepravě do ČR bude náměšťská základna disponovat flotilou 20-ti vrtulníků systému H-1, které budou díky nadstandardní výbavě a objednané munici nasaditelné v širokém spektru misí. V příštím roce už by se navíc měl rozběhnout modernizační program „Krovka“, který přinese úplně nový avionický standard pro zatím nemodernizované stroje Mi-171Š. Státní podnik LOM PRAHA navíc deklaroval, že zabezpečí pro Vzdušné síly AČR všechny služby nezbytné pro další provoz platformy Mi-171 až do konce roku 2031 a zároveň předpokládá, že se celou flotilu podaří udržet ve službě až do roku 2035. V průběhu roku 2025 zároveň dojde k definitivnímu ukončení provozu posledního létajícího kbelského salónu Mi-8S, čímž se navždy uzavře historie „Mi-osmiček“ českého vrtulníkového letectva.
Dopravní letectvo
Příslušníci 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích pokračovali i po celý letošní rok v úspěšné misi MFO Sinaj (Multinational Force and Observers), která plní na Sinajském poloostrově široké spektrum úkolů, jako pozorování a ověřování, dále logistickou podporu mise, službu vyhledávání a záchrany plus vzdušnou zdravotnickou evakuaci. Posádky transportních letounů CASA C-295 se zapojily jak do mezinárodního cvičení Swift Response 2024 v Polsku, zaměřeného na aeromobilní operace a výsadek jednotek v krizových oblastech, tak do tradičního výcvikového kurzu ETAP ve Španělsku. Mimo to Casy podporovaly i aktivity českých speciálních sil v Africe a premiérově zabezpečily mimořádně náročný transport koní Převalského z pražské a berlínské zoo do vzdáleného Kazachstánu.
Posádky vládních Airbusů naopak brázdily vzdušné prostory většiny kontinentů při přepravě prezidenta Petra Pavla či vládních a poslaneckých delegací. Nezahálely ani kbelské Turbolety, které slouží poněkud ve stínu větších a výkonnějších typů, na druhou stranu jde stále o spolehlivé dříče, plnící množství každodenních úkolů. S jejich provozem se zatím počítá i nadále, dva stroje specializované fotogrammetrické verze L-410FG navíc prošly drobnou modernizací, zahrnující instalaci odpovídače s funkcí ADS-B Out a systému TCAS II. Kbelská základna dopravního letectva se rovněž připravuje na zavedení dvojice nových středních transportních letounů Embraer C-390 Millennium, které výrazně zvýší kapacity pro strategickou přepravu a jimž se budeme zanedlouho věnovat velmi podrobným článkem. Jak transportní Casy, tak vládní Airbusy zároveň čekají v následujícím období různé dílčí modernizace, zaměřené na upgrade avionických či palubních systémů a potřebnou modernizaci interiérů.
Protiletadlové a radiotechnické vojsko
Strakonický 25. protiletadlový raketový pluk pokračuje v přípravě na přezbrojení na nový systém SPYDER a integraci systému RBS-70 NG, čímž dojde k posílení schopnosti ochrany vzdušného prostoru před moderními hrozbami. První díly nového systému SPYDER již dorazily do Vojenského technického ústavu, kde se nyní sestavují první součásti. Strakoničtí protiletadlovci se v roce 2024 zúčastnili i celé řady cvičení, jako Ramstein Legacy, Baltic Zenith či Tobruq Arrows, kde se zdokonalovali především ve schopnostech ničení dronů. Letos také pokračovalo nasazení jednotek vzdušných sil do zahraničních misí v rámci Enhanced Forward Presence (eFP), kdy vojáci 25. protiletadlového raketového pluku poskytovali tzv. ochranu sil (Force Protection) v Lotyšsku.
U 26. pluku velení, řízení a průzkumu, dislokovaného ve Staré Boleslavi u Brandýsa nad Labem, pokračovala integrace radarového systému MADR (Mobile Air Defence Radar), který poskytuje jednotkám vzdušných sil i celé armádě aktuální informace o situaci ve vzdušném prostoru. Armáda zatím z celkově osmi již dodaných radarů převzala pouze čtyři, neboť u zbývajících čtyř izraelský výrobce stále řeší různé problémy a česká strana jim zatím nevydala osvědčení provozní způsobilosti. Pluk ze Staré Boleslavi se letos zapojil například do cvičení Clear Sky 2024, během kterého prověřil schopnosti integrovaného systému velení a řízení vzdušných operací. Letos se rovněž podařilo v rámci nácviku Národního posilového systému protivzdušné obrany ověřit, že systémy velení a řízení protiletadlového vojska jsou schopny plně využít informací, získaných od pasivního sledovacího systému DPET a aktivního sledovacího systému MADR.
Závěrem nelze zapomenout ani na to, že příslušníci Vzdušných sil AČR i nadále podporují činnost alianční jednotky NATO E-3A Component, mající ve výzbroji letouny včasné výstrahy AWACS, a nově se podílejí i na fungování mnohonárodní jednotky MMU (Multinational Multirole Tanker Transport Unit) s tankery Airbus A330MRTT.
(fotografie: prap. Martin Král, Armáda ČR, US Air Force, TF Hippo, Embraer, Zoo Praha)
(zdroj: článek „Rok 2024 u Vzdušných sil AČR: intenzivnější výcvik i nástup nové techniky“, autor majorka Zuzana Sekaninová, https://acr.mo.gov.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/rok-2024-u-vzdusnych-sil-acr:-intenzivnejsi-vycvik-i-nastup-nove-techniky-255744/; článek „Modernizace letectva v roce 2024 pokročila, autor Tomáš Soušek, ročenka 2024 Vzdušné síly AČR, Letectví+Kosmonautika; archív redakce czechairforce.com)
(aktualizace: 1. 1. 2025)