AktualityPilotiTechnika

Přelet vrtulníků CLV do Přerova zpestřilo horské létání v Jeseníkách

Tříměsíční výluka pardubického letiště z důvodu oprav hlavní vzletové a přistávací dráhy 09/27 si vynutila přesun letecké a vrtulníkové techniky zdejšího Centra leteckého výcviku do jiných lokalit, tak aby výcvik pilotů AČR mohl nerušeně pokračovat i v době uzávěry domácího letiště. Zatímco pevná křídla našla svůj dočasný domov v nedaleké Čáslavi, část vrtulníkové techniky se přemístila do Přerova, jenž byl v minulosti hlavní základnou českého vrtulníkového letectva. Přesun „lomáckých“ vrtulníků Enstrom 480 a Mi-17 na letiště Bochoř pak zpestřilo horské létání v oblasti Jeseníků a přistání na zasněženém vrcholu Mravenečníku.

Samotný přelet trojice vrtulníků Enstrom 480B-G a jednoho Mi-17 na bývalou 23. základnu vrtulníkového letectva v Přerově-Bochoři se uskutečnil v pondělí 17. února v dopoledních hodinách. Po vzletu z pardubického letiště se celá formace v prostoru Svitav rozdělila na dvě části a zatímco dvojice Enstromů trupových čísel 0484 a 0515 letících jako „BLADE 53/54“ pokračovala v letu přímo do Přerova, zbývající Enstrom tr. č. 0460 s volačkou „BLADE 51“ a Mi-17 tr. č. 0832 letící jako „DUSTER 31“ zamířily do horského prostředí Jeseníků, kde uskutečnily cvičné přistání do terénu přímo na zasněženém vrcholu Mravenečníku v nadmořské výšce 1344 m.

Lokalita Mravenečník, rozkládající se nedaleko horní přečerpávací nádrže Dlouhé stráně, je využívána pro výcvik českých vrtulníkářů v přistání ve vysokohorském prostředí už poměrně dlouho. Především v 90. letech minulého století a začátkem milénia zde poměrně často cvičily posádky přerovských vrtulníků Mi-24D/V a Mi-17. Později v souvislosti se zahraničními misemi v Afghánistánu hledala AČR jiné lokality s vyšší nadmořskou výškou a od roku 2008 tento specifický výcvik ve vysokohorském létání pravidelně realizuje ve specializovaném středisku (Centre De Vol En Montagne) v Sainte Léocadie ve východní části francouzských Pyrenejí.

Téměř holý a zatravněný vrchol Mravenečníku tak v posledních letech využívá především pardubické Centrum leteckého výcviku s vrtulníky Enstrom 480 a Mi-17, se kterými si mladí piloti ve výcviku mohou vyzkoušet specifické přistání v horském prostředí. Na území ČR jde zároveň o jedinou lokalitu, kde je něco podobného možné cvičit, i když i tento 1344 m vysoký vrchol v pradědské části Hrubého Jeseníku má vzhledem ke své poloze přímo v chráněné krajinné oblasti CHKO Jeseníky pochopitelně svá striktně daná omezení.

 

Na půl roku do Přerova

Přestože má uzávěra pardubického letiště skončit už na přelomu května a června, vrtulníkáři CLV zůstanou v Přerově dle vyjádření představitelů státního podniku LOM PRAHA až do letošního září. Na bochořském letišti využívají „lomáci“ už poněkolikáté severní areál bývalých leteckých opraven LOZ, kde je alespoň minimální infrastruktura, umožňující provádění základní údržbu vrtulníků. Veškeré pozemní zabezpečení včetně spouštěcích zdrojů SUEZ či automobilních cisteren CAPL však muselo být do Přerova přesunuto z Pardubic.

Přerovské letiště, které v podstatě na poslední chvíli uniklo kompletní likvidaci a tedy podobnému osudu jako Žatec, se v následujících letech dočká zásadních investic a modernizace. Armáda si už nechává zpracovat studii na rozvoj letiště a v příštích sedmi letech zde hodlá investovat až 2,5 miliardy korun. Podle zveřejněných plánů sem z Prostějova přestěhuje 533. prapor bezpilotních systémů, který bude využívat jižní část areálu letiště a dále sem přemístí i část zásobovacího praporu z Lipníku nad Bečvou. Do deseti let by tak na přerovském letišti mělo sloužit až 1400 profesionálních vojáků AČR. Na letišti bude také pokračovat občasný výcvik pilotů vrtulníků pod patronací státního podniku LOM PRAHA a rovněž zde mají být vybudovány opravárenské kapacity pro pozemní síly.

K přeletu do Přerova z důvodu výluky pardubického letiště se v pondělí 17. února vydala formace čtyřech strojů Enstrom 480 a Mi-17 zdejšího Centra leteckého výcviku. V prostoru Svitav se formace rozdělila a posádky „BLADE 51“ a „DUSTER 31“ se vydaly do horského prostředí Jeseníků, kde vykonaly přistání do terénu na zasněženém vrcholu Mravenečníku, jenž se už řadu let využívá k výcviku českých vrtulníkářů v přistání ve vysokohorském prostředí. (foto: Jan Čadil, Letectví+Kosmonautika a CLV Pardubice)


 

 

(úvodní foto: Jan Čadil, Letectví+Kosmonautika a CLV Pardubice)

(zdroj: archív redakce czechairforce.com)