AktualityAkviziceModernizaceTechnika

Americký C-17A přepravil do ČR simulátor vrtulníku AH-1Z Viper

V neděli 12. března přistál v Náměšti nad Oslavou obří nákladní letoun C-17A Globemaster III, který z USA přivezl první ze dvou výcvikových simulátorů nových vrtulníků Bell. Tento simulátor bude zprovozněn začátkem července, první bitevní vrtulníky Viper pak převezmou Vzdušné síly AČR už letos na jaře a následovat je budou víceúčelové stroje Venom.

Simulátor vrtulníku AH-1Z Viper přiletěl do ČR zabalený v několika velkorozměrných bednách. Nyní poputuje do nedávno dokončeného simulačního centra, které přímo na letecké základně v Náměšti nad Oslavou vybudoval LOM PRAHA s.p. „V nové budově H-1 budeme zabezpečovat provoz a technickou podporu simulačních technologií. Umístěny zde budou dva simulátory FTD (Flight Training Device) pro stroje Bell AH-1Z a UH-1Y, dále jsou zde k dispozici dvě učebny, včetně místnosti pro plánování misí, a potřebné zázemí pro cvičící pozemní a letecký personál,“ říká ředitel státního podniku LOM PRAHA Jiří Protiva.

Simulátor Viperu, který by měl být zprovozněn na začátku letošního července, se skládá z modelu kokpitu v měřítku 1:1 s veškerými prvky a vybavením, jako ve skutečném stroji AH-1Z. Komplet tvoří dva kokpity umístěné za sebou a stanoviště instruktora. Další částí je tzv. dóm, kopule, na níž je promítáno virtuální prostředí.

„Simulátor věrně kopíruje reálné chování vrtulníku při všech režimech letu. Na dóm je projektováno prostředí dle požadavků posádky či instruktora. Umožňuje pilotům cvičit ovládání vrtulníku, postupy v kokpitu, řešit nouzové situace a také procvičovat plnění jednotlivých úkolů včetně bojového použití,“ sdělil plukovník Petr Slíva, velitel 22. křídla vrtulníkové základny.

Simulátor nabízí veškeré ovládací prvky a zbraňové systémy, jež najdeme i ve skutečném stroji. Softwarové vybavení je propojené s plánovacím systémem, v němž se piloti připravují na letové úkoly.

„Instruktor připraví scénář, nastaví požadované prostředí a po celou dobu vyhodnocuje reakci posádky. Rovněž do výcviku vstupuje generováním různých nestandardních situací, jako je například změna počasí nebo závada na letecké technice. Může také určovat druhy zbraní protivníka nebo prostředky protivzdušné obrany,“ doplnil Slíva. Na závěr výcviku instruktor vyhodnotí průběh a úroveň splnění úkolů. Hodiny strávené na simulátoru se pilotům započítávají do celkového náletu, čímž se šetří reálné náklady na letové hodiny a celý výcvik se zefektivňuje.

Prostředí, v němž pilot letí, vzniklo na základě mapových podkladů Vojenského geografického a hydrometeorologického úřadu v Dobrušce. Virtuálně tak může procestovat nejen celou ČR, ale i různé vysokohorské prostředí či poušť. Vše nejen ve dne, ale i v noci, kdy pilot cvičí s brýlemi pro noční vidění.

Mezivládní dohodu na nákup 8 víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a 4 bitevních AH-1Z Viper podepsali 12. prosince 2019 tehdejší ministři obrany ČR a USA Lubomír Metnar a Mark Esper. Dalších 8 strojů (2 x UH-1Y Venom + 6 x AH-1Z Viper) získá ČR od USA zdarma. Celkem tak Vzdušné síly AČR obdrží celkem 20 amerických vrtulníků, které nahradí zastaralé Mi-35/24V.

Skupina pilotů z náměšťské základny už má za sebou intenzivní přeškolovací výcvik na americké základně námořní pěchoty Camp Pendleton. Další výcvik absolvují u svých bojových letek. Armáda už také převzala dodávku náhradních dílů k vrtulníkům typu H-1, na servisu strojů se bude podílet státní podnik LOM PRAHA.

Autor textu: kapitánka Jindřiška Budiková, 22. zVrL Náměšť nad Oslavou, redakčně upraveno

Vykládka několika velkorozměrných beden z letounu C-17A probíhala přímo na hlavní RWY 13/31 za pomoci speciálního paletového nakladače. Simulátor vrtulníku AH-1Z Viper nyní poputuje do nedávno dokončeného simulačního centra, umístěného přímo na letecké základně v Náměšti nad Oslavou. Na měsíce květen a červen 2023 je plánován testovací provoz a certifikace výcvikového zařízení, přičemž už v červenci 2023 se předpokládá zahájení reálných výcvikových aktivit. Kapacitní možnosti Simulačního centra H-1 umožní v jednu chvíli přítomnost až celkově třiceti příslušníků létajícího personálu a instruktorů. Kromě dvou velkých hal pro letové simulátory vrtulníků AH-1Z a UH-1Y jsou zde k dispozici například učebny počítačového výcviku CBT nebo pracoviště, v nichž se bude provádět plánování operací, či vyhodnocování letové činnosti. (foto: VeKySIO)


 

 

(úvodní foto: VeKySIO)

(zdroj: článek „Do ČR dorazil simulátor AH-1Z Viper, piloti na něm začnou cvičit v létě“, autor kapitánka Jindřiška Budiková, https://acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/do-cr-dorazil-simulator-ah-1z-viper–piloti-na-nem-zacnou-cvicit-v-lete-242605/; článek „Co pro LOM PRAHA znamená dodání simulátoru na bitevní vrtulník AH-1Z Viper?“, autor Pavel Lang, https://www.lompraha.cz/news/co-pro-lom-praha-znamena-dodani-simulatoru-na-bitevni-vrtulnik-ah-1z-viper)