AktualityVeliteléZahraniční mise

Na Sinaji působí už 18. letecká jednotka CASA

V neděli 7. března 2021 předal na Sinaji velitel dosavadní 17. letecké jednotky CASA podplukovník Miloš Domin operační úkol novému veliteli 18. letecké jednotky kapitánu Jakubu Vilšerovi. Úkolem patnáctičlenného týmu 17. letecké jednotky CASA, který doposud působil v sestavě mírových sil MFO, bylo monitorovat situaci v prostoru operace společně s mezinárodními pozorovateli na palubě letounu CASA C-295M. Vojáci dále zajišťovali přepravu osob a materiálu ve prospěch mise.

„Během čtyřměsíčního nasazení vojáci zajistili ve prospěch mise MFO celkem 96 letů, ve vzduchu strávili více než 160 hodin, přepravili 944 pasažérů a desítky tun materiálu,“ zhodnotil velitel 8. úkolového uskupení AČR MFO Sinaj podplukovník Michal Vaverka, který převzal plnění operačního úkolu 6. září 2020.

Na slavnostním nástupu, který se uskutečnil v druhé polovině února na základně South Camp, ocenil velitel sil MFO generálmajor Even Williams vojáky 17. letecké jednotky medailí MFO se stužkou. Navíc jim společně s náčelníkem štábu sil MFO plukovníkem Davidem Sentelou udělil certifikát, který svědčí o mimořádně kvalitním plnění úkolů ve prospěch mise. Českým letcům, kteří jsou zde nasazeni od roku 2013, byl udělen popáté. Vojáci také převzali Medaile ministra obrany Za službu v zahraničí.

Organizace Multinational Force nad Observers (MFO) se sídlem v Římě vznikla na základě mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem v srpnu 1981, kdy stát Izrael vrátil území Sinaje Egyptu. Hlavním cílem organizace, a její mise na Sinaji (od dubna 1982), je dohlížet na dodržování bezpečnostních podmínek mírové dohody.

Mise MFO Sinaj využívá v oblasti Sinaje dvou základen – jižní základnu v Šarm aš-Šajchu, kde je lokalizované velitelství mise, a částečně severní základnu na Sinaji v El Gorah. V současné době působí v operaci MFO Sinaj příslušníci ozbrojených sil 13 zemí. Mezi hlavní úkoly MFO patří provoz kontrolních a propouštěcích míst (tzv. checkpointů), hlídková a pozorovatelská činnost podél hranic Egypta a Izraele a na území Sinaje a zajištění volné plavby přes Tiranskou úžinu.

Ve strukturách velitelství MFO na Sinaji působí od listopadu 2009 tři důstojníci Armády České republiky a od 4. listopadu 2013 pak v misi slouží i jednotky leteckého kontingentu – letecký a pozemní personál AČR s jedním letounem CASA C-295M, vyčleňovaným od 242. transportní a speciální letky ze 24. zDL Praha-Kbely. Letecká jednotka CASA čítá zhruba 15 osob a cyklus rotace je 4 měsíce, celkový autorizovaný počet vojenského personálu v misi MFO může být max. 18 osob. Letecká jednotka zabezpečuje především letecký průzkum, přepravu osob a materiálu mezi základnami MFO, Káhirou a Tel Avivem. Dalšími úkoly této jednotky je přeprava vládních a styčných představitelů stran mírové smlouvy, služba pátrání a záchrany a zabezpečení leteckého přesunu zraněných.

Autor textu: podplukovnice Vlastimila Cyprisová, Oddělení komunikace s veřejností GŠ AČR, redakčně upraveno a doplněno

Nádherný záběr přistávajícího C-295M ev. č. 0454 na RWY 24 domovské základny ve Kbelích se znakem mise MFO na podvozkové gondole. České Casy jsou během nasazení v rámci mise na Sinaji vybavené systémem vlastní ochrany DAS. (foto: Jiří Kolínský, www.planes.cz)


 

 

(úvodní ilustrační foto: Roman Víchwww.planes.cz)

(zdroj: https://www.mise.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/na-sinaji-nyni-pusobi-18–letecka-jednotka-casa-226494/; https://www.mise.army.cz/aktualni-mise/sinaj/sinaj-mfo—multinational-force-and-observers-226520/)