AktualityAkviziceModernizaceTechnika

L-39NG z Aera má plnou certifikaci a volnou cestu na světové trhy

Nejnověji vyvinutý letoun českého výrobce Aero Vodochody se nyní může prodávat do celého světa. Čerstvě získaná typová certifikace bez omezení pro cvičný proudový letoun Aero L-39NG, jejíž proces trval více než 5 let, je hlavním předpokladem pro registraci jednotlivých letadel u zákazníků. Zálet prvního sériového L-39NG se očekává do konce roku 2022. Na nedávném leteckém veletrhu ve Farnborough začala jednání s dalšími zákazníky.

Aero L-39NG je moderní, efektivní a komplexní cvičný proudový letoun pro plnohodnotný výcvik pilotů moderních vzdušných sil. Letadlo je přímým nástupcem L-39C, díky kterému bylo vycvičeno tisíce profesionálních pilotů. „Nově získaná typová certifikace bez omezení pro L-39NG potvrzuje, že tento špičkový stroj překonává svého předchůdce. Všichni v Aeru věříme, že L-39NG bude v budoucnu ještě úspěšnější. To je pozitivní zpráva nejen pro Aero, ale pro celý český letecký průmysl, který je do výroby a vývoje L-39NG intenzivně zapojen,“ uvádí Viktor Sotona, prezident a generální ředitel společnosti Aero Vodochody.

Český cvičný proudový letoun L-39NG využívá soudobé technologie výroby a moderní vybavení. Avionika letounu je připravena pro výcvik budoucích pilotů letounů čtvrté a páté generace. Součástí letounu je i široké spektrum simulačních technologií včetně připravovaného zapojení do vysoce moderního taktického simulačního centra s cílem zvýšit účinnost výcviku.

„Sériová výroba L-39NG jede na plný plyn. Díky již uzavřeným kontraktům máme prakticky zaplněnou výrobní kapacitu až do roku 2025 a zájem o naše cvičné letouny je stále větší. Jsme v pokročilých jednáních o dodávce L-39NG pro několik zákazníků v Evropě, Africe i Asii. Další jednání o dodávkách českého letounu jsme úspěšně odstartovali na nedávno skončené letecké show v britském Farnborough,“ říká Filip Kulštrunk, viceprezident pro obchod a marketing společnosti Aero Vodochody a dodává: „V porovnání s konkurencí z Itálie, Jižní Koreje nebo USA se jedná o nákladově velice dostupné, a především dlouhodobě spolehlivé, řešení pro moderní vzdušné síly. Zcela nová konstrukce navíc počítá s průběžnými modernizacemi dle přání zákazníků, a to hlavně v úrovni komunikačních a avionických systémů. Aero staví hlavně na dlouhodobé spolupráci se vzdušnými silami jednotlivých států.“

Samotní piloti oceňují na „eNGéčku“ například výborný výhled z kabiny a vysokou úroveň jejich ochrany při případném nouzovém přistání nebo havárii letounu. To je dané tradiční robustností konstrukce letounu, která navazuje na L-39. „Mezi hlavní výhody L-39NG patří zcela přepracovaný design letounu odpovídající moderním technologiím (např. použití kompozitových dílů, mokré křídlo, plnění paliva centrálním bodem atd.) a vysoce spolehlivý motor FJ44-4M. Díky tomu náš letoun vyniká nízkými provozními náklady a na svou třídu excelentním doletem,“ doplňuje Jaromír Lang, šéfkonstruktér letounu L-39NG.

Certifikace letounu Aero L-39NG je vyvrcholením více než pětiletého a několika etapového procesu vývoje a zkoušek. Typový certifikát osvědčuje, že letoun byl vyvinut podle moderních schválených požadavků, v souladu s platnými leteckými předpisy a normami a je bezpečný pro standardní letový provoz. Každému nově vyrobenému letounu tohoto typu může být automaticky vystaveno řádné Osvědčení letové způsobilosti, dostane přidělenu poznávací značku a může být zapsán do leteckého registru.

Certifikaci pro letoun L-39NG vydal Odbor dohledu nad vojenským letectvím Ministerstva obrany České republiky. L-39NG je tedy zcela kompatibilní se všemi požadavky a systémy v rámci států Evropské unie i Severoatlantické aliance. Certifikace nemá časové omezení a platí po celou dobu výroby daného typu letounu.

Tisková zpráva AERO Vodochody AEROSPACE a.s., popisky redakce czechairforce.com

Na tradičních zářijových Dnech NATO v Mošnově by měl výrobce uzavřít se státním podnikem LOM PRAHA dlouho očekávanou smlouvu na dodávku 4+4 cvičných strojů L-39NG pro pardubické Centrum leteckého výcviku. Kromě již pevně uzavřených kontraktů na dodávky 12 strojů pro Vietnam a stejného počtu letounů pro Maďarsko výrobce stále vede řadu nadějných jednání s několika zahraničními zákazníky, mezi které patří Slovensko, Filipíny, Bulharsko, Guatemala, Ghana, Uruguay či Gabon. Zajímavý bude především kontrakt pro Maďarsko, které požaduje dodání čtyř letounů v průzkumné konfiguraci, vybavených elektrooptickou kulovou hlavou L3 Wescam MX-15E v pevné instalaci pod trupem. (foto: AERO Vodochody AEROSPACE a.s., www.aero.cz)

 

Málo známou skutečností je, že díky programu L-39NG výrobce nabízí povedenou modernizaci stále oblíbených Albatrosů. Právě nedávno Aero předalo Nigerijskému letectvu trojici strojů L-39ZA (reg. NAF 350, NAF 358, NAF 366), jež prošly ve Vodochodech generální opravou a modernizací, při níž získaly moderní „glass cockpit“ s avionickým systémem GenesyS Aerosystems, tvořeným dvojicí barevných displejů IDU-680 o rozměru 6 x 8 palců, plus moderní průhledový indikátor HUD-39 od české společnosti SPEEL Praha s ovládacím panelem UMU (Universal Management Unit) od společnosti Borsight. Aero Vodochody nabízí tento upgrade i dalším uživatelům populárních Albíků a při nedávné návštěvě alžírské delegace, vedené generálmajorem Salimem Gridem, byla právě tato možnost modernizace L-39 Alžířanům představena. (foto: Kazakhstan Air Force a AERO Vodochody AEROSPACE a.s., www.aero.cz)


 

 

(úvodní ilustrační foto:  AERO Vodochody AEROSPACE a.s., www.aero.cz)

(zdroj: tisková zpráva „Sériová výroba L-39NG běží naplno. Český letoun z Aera má „plnou certifikaci“ a volnou cestu na světové trhy“, https://www.aero.cz/cz/o-nas/media/tiskove-zpravy/seriova-vyroba-l-39ng-bezi-naplno-cesky-letoun-z-aera-ma-pln/)