Gripeny spolupracovaly s britskými F-35B na námořním cvičení
V posledních týdnech probíhá v celém evropském prostoru enormní množství aliančních výcvikových aktivit, do kterých se aktivně zapojují i Vzdušné síly AČR. Týká se to i příslušníků 7. úkolového uskupení Armády České republiky v Litvě, kteří v rámci mise enhanced Air Policing 2022 (eAP) chrání vzdušný prostor pobaltských států. A právě piloti českých Gripenů, nasazení v této zahraniční misi, se nedávno účastnili pro české letectvo poměrně netradičního námořního cvičení Neptune Shield 22, při kterém vůbec poprvé kooperovali s britskými letouny páté generace F-35B.
Cvičení námořních sil Neptune Shield 22 (NESH22) je dalším ze série rozsáhlých výcvikových aktivit mezi Spojenými státy a spojenci NATO, jež se odehrávají ve Středozemním, Baltském a Jaderském moři. Cvičení probíhalo od 17. do 30. května a mělo za cíl zlepšit spolupráci amerického úderného svazu letadlové lodě CSG (Carrier Strike Group), pohotovostního obojživelného svazu ARG (Amphibious Readiness Group) a expedičního uskupení americké námořní pěchoty MEU (Marine Expeditionary Units) s ostatními silami NATO.
Americké námořnictvo vyslalo na cvičení impozantní síly, kterým vévodila letadlová loď USS Harry S. Truman a vyloďovací plavidlo USS Kearsarge. Zajímavé je, že v rámci Neptune Shield 22 předalo americké námořnictvo podřízenost úderného svazu letadlové lodě CSG přímo pod velení NATO, což se stalo teprve podruhé od konce studené války. Vůbec poprvé to bylo letos v lednu, kdy se americká letadlová loď USS Harry Truman společně s francouzskou letadlovou lodí Charles de Gaulle, fregatou norského královského námořnictva HNoMS Fridtjof Nansen a italskou letadlovou lodí Cavour účastnila námořního cvičení NATO zvaného Neptune Strike 2022.
Velká alianční cvičení jako NESH22 konkrétně integrují spolupráci námořních, leteckých a pozemních prostředků, a jejich hlavním zaměřením je zlepšení vzájemné komunikace. Armády členských zemí totiž používají různé systémy pro komunikaci a datová šifrovaná spojení, přičemž společná cvičení mají případné komunikační problémy vyřešit a posílit tak interoperabilitu mezi jednotlivými složkami vojsk států Aliance.
Právě jeden takový součinnostní výcvik v rámci Neptune Shield 22 se odehrál 25. května nad Baltským mořem, kdy se britské letouny F-35B a EF2000 Typhoon společně s českými Gripeny zúčastnily leteckého cvičení na ochranu torpédoborce USS Gravely třídy Arleigh Burke amerického námořnictva v rámci tzv. Vigilance Activity, nebo-li „aktivity zvýšené bdělosti“. Účelem cvičení bylo ověření schopnosti zabezpečit aktivní vzdušnou ochranu americké lodi a bránit ji před případnými leteckými údery nepřátelských sil.
Cvičení se nad Baltským mořem zúčastnily britské letouny EF2000 ze základny RAF Lossiemouth a stíhačky F-35B Lightning II ze základny RAF Marham. Letouny Royal Air Force byly následně posíleny českými stroji JAS-39C od 211. taktické letky, působícími v rámci 7. úkolového uskupení AČR enhanced Air Policing z litevské základny Šiauliai. Pro české stíhače šlo o vůbec první kooperaci s moderními letouny páté generace F-35B, navíc zaměřenou na plnění pro Armádu ČR netradičního úkolu, který čeští piloti zase tak příliš často neprocvičují.
Vzhledem k nevšední letecké technice na cvičení Neptune Shield 2022 litevské ministerstvo obrany zorganizovalo během cvičení i speciální „fotolet“, při kterém byla pořizována obrazová dokumentace z rampy transportního letounu C-27J Spartan litevského letectva.
Do vzdušné ochrany amerického plavidla USS Gravely se v Baltském moři během cvičení Neptune Shield 22 zapojily především britské stroje EF2000 Typhoon ze základny RAF Lossiemouth a F-35B Lightning II ze základny RAF Marham. Piloti Tajfunů podle britského tisku absolvovali až sedmihodinovou misi vzdušné ochrany a „neviditelné“ F-35B pro změnu operovaly nad Baltským mořem s nainstalovanými Luneburgovými čočkami, které zvyšují efektivní odraznou plochu RCS (Radar Cross-Section) samotného letounu. (2x foto: Lithuanian Air Force)
Společné mise v blízkosti amerického torpédoborce USS Gravely se účastnila i dvojice českých hotovostních strojů JAS-39C, působících v rámci 7. úkolového uskupení AČR enhanced Air Policing. Oba Gripeny přilétly z litevské základny Šiauliai v „plné zbroji“, čili s ostrými protiletadlovými střelami AIM-120/AIM-9 a kontejnery Litening 4i. Vzhledem k potřebě většího doletu oproti domácímu systému QRA létají české stroje v Pobaltí s dvojicí přídavných baků. (foto: Lithuanian Air Force)
AČR zveřejnila i zajímavé video ze společné akce s britskými letouny při ochraně USS Gravely, pořízené piloty Gripenů prostřednictvím zaměřovacího kontejneru Litening 4i. Z transportního letounu C-27J Spartan litevského letectva byla pořizována obrazová dokumentace této nevšední formace aliančních strojů. Zajímavá je tvorba vírů na koncích křídel u F-35B. (zdroj: 211. taktická letka)
(úvodní ilustrační foto: Milan Nykodým, 21. zTL Čáslav, www.army.cz)
(zdroj: ALLIES TRAIN COMBINED OPERATIONS IN NEPTUNE SHIELD, https://ac.nato.int/archive/2022/neptune-shield; F-35s, Typhoons & Gripens Team Up To ‘Actively Shield’ US Navy Destroyer Over The Baltic Sea, autor Ashish Dangwal, https://eurasiantimes.com/f-35s-typhoons-gripens-team-up-to-actively-shield-us-navy-destroyer/; NEPTUNE SHIELD WORKS OUT MULTI DOMAIN TRAINING IN BALTIC SEA REGION, https://ac.nato.int/archive/2022/-neptune-shield-22)