AktualityPilotiVelitelé

Výluka leteckého provozu a zaujetí záložního letiště v Pardubicích

Z důvodu oprav na záchytném lanovém systému bude od poloviny ledna do konce měsíce ledna probíhat výluka leteckého provozu na 21. základně taktického letectva v Čáslavi. Část techniky a personálu bude proto přesunuta na záložní letiště v Pardubicích.

Přelet letecké techniky je plánován na čtvrtek 12. ledna 2023 a ještě téhož dne dojde také k zaujetí nepřetržité hotovosti v rámci aliančního systému NATINAMDS (NATO Integrated Air and Missile Defence System) dvojicí pilotů a letounů JAS-39C Gripen. Pro plnění leteckého výcviku a pro zabezpečení nepřetržité hotovosti bude na pardubické letiště přemístěna část letounů JAS-39 Gripen a L-159 ALCA.

Na základě dohovoru velitele 21. základny taktického letectva Čáslav plukovníka gšt. Jaroslava Tomani, velitele Správy letiště Pardubice podplukovníka gšt. Radoslava Matuly a ředitele Centra leteckého výcviku Jaroslava Špačka bude čáslavská základna organizovat letecký výcvik pouze v pracovní dny v čase 09.00 – 16.00 hodin, v pátek pak v čase 09.00 -14.00 hod. V rámci letů hotovostního systému budou realizovány 1-3 cvičné lety denně.

Na letounech JAS-39 Gripen a L-159, které zůstanou dislokovány na čáslavské základně, bude provedena pravidelná technická údržba. Přesun techniky a personálu zpět na mateřskou základnu je plánován na pondělí 30. ledna 2023.

Autor textu: kapitánka Hana Havrdová, tisková a informační důstojnice 21. základny taktického letectva Čáslav


 

 

(úvodní ilustrační foto: Jan Kalinawww.czechairspotters.com)

(zdroj: https://afbcaslav.army.cz/aktuality/vyluka-leteckeho-provozu-zaujeti-zalozniho-letiste-v-pardubicich)