AktualityCvičeníTechnikaZahraniční mise

Francouzské Mirage v Náměšti: Operační koncept MORANE v praxi

V průběhu listopadu 2024 provedlo francouzské letectvo sérii nasazení na podporu současného operačního konceptu NATO Agile Combat Employment (ACE), který je ve francouzském letectvu znám pod označením MORANE. Tento moderní koncept je souhrnem opatření k zachování bojeschopnosti a generování leteckého úsilí, který zároveň zvyšuje schopnost přežití letectva v současných vzdušných operacích. Do série nasazení francouzského letectva se zapojily jak víceúčelové stroje Rafale, které přelétly na základny v Německu a Chorvatsku, tak útočné letouny Mirage 2000D, jež se pro změnu přemístily do České republiky.

 

Agile Combat Employment – návrat ke kořenům

Letové operace v rámci konceptu ACE nejsou v zásadě ničím novým a během studené války tento způsob operací procvičovala v podobné míře vojenská letectva na obou stranách železné opony. Po rozpadu celého východního bloku a politických změnách ve státech střední a východní Evropy přišlo nejen drastické snižování počtu techniky a vojsk v Evropě, ale kvůli oklešťujícím se výdajům na obranu došlo i k postupné rezignaci na tento specifický způsob nasazeni vzdušných sil v Evropě. Až teprve vývoj mezinárodní situace v posledních deseti letech, který de facto odstartovala anexe Krymu, vypuknutí bojů na východní Ukrajině a především zahájení „třídenní speciální operace“ na Ukrajině v únoru 2022 akcelerovaly návrat k výcviku operačního nasazení letectva ze základen či záložních letišť bez potřebné stálé infrastruktury, který byl už téměř zapomenut.

Samotný koncept Agile Combat Employment, jenž by se dal volně přeložit jako rychlý bojový manévr a který je v českém letectvu znám spíše pod názvem „Letištní manévr“, tedy v podstatě oprašuje původní operační schopnosti evropských vojenských letectev a zaměřuje se na možnost realizovat vzdušné operace, aniž by bylo potřeba se spoléhat na stálé základny, které jsou často primárním cílem v konfliktech vysoké intenzity. Význam doktríny ACE získal zvýšenou pozornost ve strategiích západních ozbrojených sil zejména v poslední době ve světle rozsáhlého konfliktu na Ukrajině, kde pomohl ukrajinskému letectvu přežít do dnešních dnů. Nasazení v rámcvi konceptu ACE je navrženo tak, aby rychlým přemístěním leteckých sil na různá operační místa zkomplikovalo odhalení těchto prostředků nepřítelem. Tato strategie, která se osvědčila již během studené války, umožňuje letectvu využívat nejen předsunuté záložní základny, ale rovněž civilní letiště nebo provizorní silniční úseky, umožňující provoz letecké techniky.

 

MORANE – francouzský koncept pro současné operace

V průběhu letošního podzimu projevovalo francouzské letectvo Armée de l’Air v evropském prostoru poměrně značnou aktivitu. Kromě aktuálního nasazení strojů Rafale v rámci mise enhanced Air Policing v Litvě se účastnilo s letouny Mirage 2000D prestižního cvičení TLP ve Španělsku, dále nasadilo tanker A330 MRTT na polskou základnu v Powidzu ve prospěch činnosti aliančních vzdušných na východním křídle, nebo se podílelo na elektronických zpravodajských operacích v Černém moři se zapojením několika bojových letadel, pravděpodobně typu Mirage 2000D vybavených kontejnery Thales ASTAC či letounů Rafale, doprovázených navíc tankery a letounem včasné výstrahy E-3F.

Ve stejném období zároveň uskutečnilo několik nasazení dle operačního konceptu MORANE (Mise en Œuvre Réactive de l’Arme Aérienne) a účinně tak otestovalo schopnost rychlého nasazení a operace z geograficky rozptýlených míst s minimální logistickou podporou. Nejprve v termínu od 4. do 8. listopadu 2024 tři stíhačky Rafale ze 4e escadre de chasse s domovskou základnou BA113 v Saint-Dizier ve východní Francii přistály na letecké základně Spangdahlem AB v Německu, kde sídlí 480. stíhací letka 52. křídla amerického letectva v Evropě, která provozuje stroje F-16CM/DM a specializuje se na úkoly SEAD (Suppression of Enemy Air Defence capability), tedy potlačení nepřátelské PVO. Podle aliančního konceptu ACE zde francouzský kontingent využíval poněkud odlišnou americkou infrastrukturu pozemního zabezpečení, včetně doplňování paliva, plánování misí a možnosti navěšení potřebné výzbroje. Tato integrace umožnila bezproblémovou spolupráci mezi dvěma členy NATO a zvýšila potřebnou interoperabilitu a operační připravenost.

Na horním snímku pojíždí Rafale 4e escadre de chasse na americké základně Spangdahlem AB v Německu, zatímco další fotografie zachycují Rafale 30e escadre de chasse na vojenské části letiště Záhřeb-Pleso, nesoucí název „plukovník Marko Živkovič“. Zde francouzský kontingent procvičoval mimo jiné spolupráci s chorvatským pozemním personálem, který sbírá zkušenosti na stejném typu letounu, a to jak v rámci předletové přípravy k letu, tak i při nazbrojení letounů protizemní municí. (foto: Julien FECHTER / armée de l’Air et de l’Espace)

 

V pondělí 4. listopadu 2024 zároveň přistály v Chorvatsku další tři stroje Rafale od 30e escadre de chasse s domovskou základnou BA118 v Mont-de-Marsan. Tato mise měla tři základní cíle: rozmístit se na letecké základně NATO s co nejmenší logistickou a personální podporou, posílit interoperabilitu s chorvatským letectvem, které je čerstvým uživatelem strojů Rafale, a zároveň působit v rámci leteckých misí NATO pro zajištění východního křídla Aliance. Během týdenního výcviku francouzský a chorvatský personál spolupracoval při předletové přípravě, navěšování inertních pum GBU-12 či nabíjení cvičné munice ráže 30 milimetrů do palubního kanónu GIAT 30. Tato výměna odborných zkušeností mezi francouzským a chorvatským personálem umožní v blízké budoucnosti operační nasazení francouzských Rafalů čistě za podpory pozemního personálu chorvatského letectva.

Paralelně se společnými letovými operacemi s nově dodanými chorvatskými Rafaly se posádky 30e escadre de chasse zúčastnily 6. listopadu letové mise do vzdušného prostoru Rumunska, zaměřené na realizaci postupů v rámci strategie odstrašení „Flexible Deterrence Option“. Do ní se kromě francouzských Rafalů zapojily rovněž španělské letouny EF-18M Hornet a rumunské stíhačky F-16AM, podporované pozemními systémy PVO typu SAMP Mamba, rozmístěné v Rumunsku a rovněž tankery A330 MRTT plus letounem včasné výstrahy E-3F francouzského letectva. Této mise se rovněž zúčastnily dva stroje Rafale ze 4e escadre de chasse dislokované na americké letecké základně Spangdahlem v Německu a celá operace demonstrovala interoperabilitu a schopnost rychlé reakce aliančních vzdušných sil.

 

Francouzské Delty v Náměšti

V termínu od 25. do 29. listopadu 2024 naplánovalo francouzské letectvo nasazení tří útočných letounů Mirage 2000D v České republice na letecké základně Naměšť na Oslavou, jehož cílem se stala realizace a vylepšení konceptu MORANE formou provedení tzv. letištního manévru. Konkrétní přípravy na celou akci byly zahájeny již v sobotu 23. listopadu, kdy na 22. základně vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou přistály transportní letouny A400M Atlas a KC-130J Hercules francouzského transportního letectva s potřebnou logistikou a personálem. Jednalo se v případě Atlasu o stroj s domovskou základnou v Orléans, který však k letu do ČR startoval z francouzského letiště v St. Dizier, zatímco Hercules s domovskou základnou v Évreux zamířil do Náměště z letiště v Mont de Marsan.

Logistickou podporu pro zabezpečení přeletu francouzského kontingentu s letouny Mirage 2000D do Náměšti poskytly jak velkokapacitní transportní stroj A400M, tak střední KC-130J a rovněž menší CN-235. Na spodním snímku kráčí posádka letky Escadron de Chasse 2/3 „Champagne“ ke svému letounu Mirage 2000D na domovské základně v Nancy těsně před odletem do Náměšti nad Oslavou. (foto: 22. zVrL Náměšť nad Oslavou a Armée de l’Air et de l’Espace)

 

Samotný přelet techniky se uskutečnil v pondělí 25. listopadu, kdy krátce po poledni vzlétla z francouzské základny BA133 v Nancy-Ochey formace útočných strojů Mirage 2000D RMV, jež zamířila do vzdušného prostoru ČR a po necelé hodině letu přistála v Náměšti. Šlo celkově o trojici Miráží od 3e escadrille de chasse (reg. 3-IV, 3-JN a 3-XA), které prošly upgradem na standard RMV (Rénovation à mi-vie) a získaly tak modernizovanou avioniku, včetně nových rozšířených schopností při použití Air-to-Ground. U takto modernizovaných strojů je zároveň ve druhém kokpitu přepracováno rozhraní člověk-stroj formou integrace nových dotykových displejů, které běží na komerčním software Microsoft Windows a na nichž se zobrazuje samostatná část navigačního komplexu s mapovými podklady. Po upgrade mohou „Déčka“ nést i protiletadlové střely MICA a celkově se zlepšila jak schopnost plnění úkolů blízké letecké podpory CAS, tak i schopnost hloubkových průniků a úderů nad územím nepřítele.

V pondělí odpoledne bylo ve vzdušném prostoru ČR vůbec poměrně živo, neboť kromě francouzských Miráží k nám z Německa zamířil tanker A400M, jenž na orbitě u Krkonoš doplňoval palivo německým Tajfunům. Ty startovaly ze své domácí základny v bavorském Neuburgu a jejich piloti pak nad východní částí České republiky sváděli vzdušné boje s českými Gripeny a to v rámci přeshraniční spolupráce Cross Border mezi Vzdušnými silami AČR a Luftwaffe.

Čáslavští stíhači měli poměrně nabitý týden, během kterého sváděli nejen vzdušné souboje s německými Tajfuny, ale především plnili výcvik Air-to-Air Refueling za spolupráce s tankerem A330MRTT mnohonárodní jednotky MMU, jenž létal na orbitách ve vzdušném prostoru ČR. Ve druhé půlce týdne pak procvičovali spolupráci s francouzským kontingentem s letouny Mirage 2000D z Náměšti. Screen ADSB zachycuje úterní situaci ve vzdušném prostoru ČR, kdy byly ve vzduchu letouny a vrtulníky všech druhů letectva Vzdušných sil AČR, dále pardubického Centra leteckého výcviku či výrobce Aero Vodochody s L-39NG. (foto: 211. taktická letka a adsbexchange.com)

 

V průběhu působení francouzského kontingentu v Náměšti byla podle schváleného 2. doplňku k účasti ozbrojených sil jiných států na vojenských cvičeních na území České republiky v roce 2024 naplánována užší kooperace se Vzdušnými silami AČR a to především s 21. základnou taktického letectva. Čáslavští stíhači měli v týdnu pobytu francouzského kontingentu poměrně napilno, neboť je čekal důležitý výcvik procedur Air-to-Air Refueling, kdy se ve vzdušném prostoru ČR pohyboval tanker A330MRTT mnohonárodní letky MMU, jenž na různých orbitách východních Čech plnil Gripenům palivo. Samotný rozsah spolupráce s francouzskými Mirážemi však zpočátku poznamenalo nepříznivé počasí v prostoru základny v Náměšti, která tak opět dostála své pověsti letiště s celoročně nejhoršími meteo-podmínkami ze všech leteckých základen AČR. Ve středu 27. listopadu byly podmínky tak špatné, že například transportní CASA CN-235, letící z Nancy do Náměště, musela divertovat na pražskou Ruzyni.

Francouzský kontingent působil během nasazení v Náměšti z velké jižní stojánky, která byla netradičně „vylidněná“ bez většiny vrtulníků Mi-171. Ve stejném termínu totiž 22. základna vrtulníkového letectva realizovala na pokyn velitele Vzdušných sil AČR neplánované cvičení pod názvem „Letištní manévr“, aby prověřila schopnost rychlého opuštění domovské základny a schopnost rozptýlených operací (Dispersed Operations), kterých se účastnily právě vrtulníky Mi-171Š od 222. vrtulníkové letky. Francouzský kontingent s letouny Mirage 2000D zároveň plně využíval logistiku vrtulníkové základny včetně možnosti plnění letadel z cisteren CAPL a spouštění pomocí zdrojů SUEZ-M vzdušných sil AČR, přičemž na splnění úkolů se podílely prakticky všechny složky vrtulníkové základny v Náměšti.

Technici 21. základny taktického letectva v Čáslavi,  kteří běžně pracují na letounech JAS-39 Gripen, měli příležitost se v rámci Aircraft Cross Servicingu naučit obsluhovat francouzské letouny Mirage 2000D, zatímco příslušníci francouzského kontingentu se zase naučili starat o naše Gripeny. (foto: Thierry GERARD / armée de l’Air et de l’Espace/ Défense)

 

Ve čtvrtek 28. listopadu se podařilo zorganizovat výcvik Cross Servicing, kvůli němuž do Náměšti přilétla dvojice čáslavských Gripenů. Výcvik v rámci programu Aircraft Cross Servicing (ACS) je klíčový pro interoperabilitu a schopnost aliančních sil vzájemně přijímat a odbavovat letouny NATO. Zároveň je úzce propojen s koncepty Host Nation Support (HNS) a Agile Combat Employment (ACE). Zatímco Host Nation Support (HNS) zajišťuje logistickou, technickou a operační podporu zahraničním jednotkám operujícím na českém území, ACE klade důraz na flexibilitu a schopnost rychlého nasazení a přesunu jednotek mezi různými základnami, včetně improvizovaných.

Budování schopností potřebné vycvičenosti českého personálu pro Aircraft Cross Servicing / Agile Combat Employment na základě požadavků velitelství aliančních vzdušných sil AIRCOM je mimořádně důležité, stejně tak jako výcvik zahraničního pozemního personálu v rámci podpory odbavení českých letounů L-159 a JAS-39 v zahraničí. Díky tomu mohl podporu francouzskému kontingentu zabezpečit přímo na stojánce český tým ACS (Aircraft Cross Servicing) složený jak z příslušníků 22. základny vrtulníkového letectva, tak personálu z čáslavské 21. základny taktického letectva, jehož příslušníci  měli za úkol například koordinaci přistání, rozmístění techniky na stojánce nebo doplňování paliva.

Francouzské posádky Miráží si v českém vzdušném prostoru střihly i nácvik blízké vzdušné podpory s českou jednotkou JTAC a společnou misi s čáslavskými stíhači. Podporu francouzskému kontingentu zabezpečil přímo na stojánce tým ACS (Aircraft Cross Servicing), složený z příslušníků domácí 22. základny vrtulníkového letectva a čáslavské 21. základny taktického letectva. (foto: Thierry GERARD / armée de l’Air et de l’Espace/ Défense)

 

Piloti francouzského kontingentu si v českém vzdušném prostoru ve čtvrtek střihli i nácvik blízké vzdušné podpory Close Air Support s náměšťskou jednotkou JTAC a společnou misi s čáslavskými stíhači na Gripenech. Svůj pobyt v ČR pak zakončil francouzský kontingent v pátek 29.listopadu, kdy se dvojice Miráží 2000D vydala za podpory francouzského tankeru A330MRTT, startujícího z polského Powidzu, na misi do vzdušného prostoru Rumunska a nad Černé moře, kde si francouzské letectvo procvičilo integraci s letouny F-16C Block 50 tureckého letectva od 181. letky „Leopard“ ze základny Diyarbakir.

Závěrem je možné konstatovat, že spolupráce s našimi aliančními spojenci je skvělou příležitostí k získání dalších zkušeností s konceptem ACE v rámci NATO. Návštěva francouzských strojů Mirage 2000D v Náměšti prověřila nejen schopnosti českých techniků obsluhovat jiná alianční letadla, ale zároveň zvýšila připravenost Vzdušných sil AČR podpořit alianční operace i z neplánovaných lokalit, což je zásadní v kontextu aktuálních bezpečnostních výzev v Evropě. Protože Velitelství vzdušných sil NATO klade v poslední době důraz právě na procvičování konceptu ACE, je velice pravděpodobné, že bude tato výcviková aktivita na území České republiky prováděna i v příštím roce.

Francouzský kontingent zakončil své působení v Náměšti letovou misí „AIR SHIELDING“, kterou realizoval za podpory francouzského tankeru A330MRTT do vzdušného prostoru Rumunska a patrně i nad Černé moře, kde francouzské letectvo procvičovalo integraci s tureckými letouny F-16C Block 50. (foto: Thierry GERARD / armée de l’Air et de l’Espace/ Défense)


 

 

(úvodní foto: Thierry GERARD / armée de l’Air et de l’Espace/ Défense)

(zdroj: článek „French Air Force tests resilience with Rafale deployments in NATO ACE exercise“, autor Clément Charpentreau, https://www.aerotime.aero/articles/french-air-force-rafale-nato-ace-exercise; článek „MORANE en Croatie : conclusion de milion“, https://www.defense.gouv.fr/air/actualites/morane-croatie-conclusion-mission; článek „Rozptýlené operace neboli moderní strategie pro přežití a flexibilitu letectva“, autor majorka Zuzana Sekaninováhttps://acr.mo.gov.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/rozptylene-operace-neboli-moderni-strategie-pro-preziti-a-flexibilitu-letectva-255436/; facebookové profily 21. zTL a 22. zVrL, archív redakce czechairforce.com)