AktualityCvičeníOstré střelbyZahraniční mise

Další vrtulníkáři certifikováni pro zahraniční misi v Polsku

Na začátku července v Polsku převezme operační úkol 2. vrtulníková jednotka úkolového uskupení Heli Unit. Certifikační cvičení VORTEX, které proběhlo na konci května, potvrdilo její připravenost před nasazením. Cílem vrtulníkové jednotky, která má ve svých řadách i příslušníka aktivní zálohy, je spolupráce s polskými ozbrojenými silami a aliančními partnery začleněnými do struktur NATO.

Tým české vrtulníkové jednotky tvoří kromě pilotů také specialisté inženýrsko-letecké služby, logistiky a dalších odborností. Spolu s personálem jsou na území Polska i modernizované vrtulníky Mi-171ŠM a pozemní technika. Mezi jejich specializaci patří přeprava osob a materiálu, vzdušný průzkum nebo zasazování výsadků. Klíčovou schopností vrtulníkové jednotky je podpora konvenčních a speciálních sil.

Samotnému nasazení v zahraniční operaci předcházela intenzivní příprava personálu včetně provedení operačně taktického cvičení, které mělo za cíl prověřit připravenost jednotlivců a schopnost jednotky působit jako celek. Celá příprava byla završena certifikačním cvičením VORTEX, během kterého proběhlo národní hodnocení jednotky pro zahraniční operaci podle standardů NATO (Tactical Evalution – TACEVAL), řízeným z úrovně Velitelství pro operace AČR.

„Vojáci během cvičení řešili mnoho scénářů a situací, se kterými by se během nasazení mohli potkat, a to z oblasti operační a zpravodajské, ochrany sil, logistiky, požární ochrany nebo zdravotnické přípravy. Nechyběla prověrka střelby a samozřejmě samotný letecký výcvik letových osádek, včetně plánování misí v mezinárodním prostředí a ověření schopnosti působení vrtulníkové jednotky v polních podmínkách. Hodnotitelé se zaměřili i na přípravu inženýrsko-letecké služby, zejména pak na schopnost údržby a oprav letecké techniky,“ zhodnotil přípravu velitel jednotky major M. M.

Cílem hodnocení bylo prověřit kooperaci jednotky působit před samotným nasazením, komunikaci a spolupráci s nadřízeným stupněm velení, s aliančními partnery i hostitelskou zemí. Hodnotící komise konstatovala, že certifikace proběhla úspěšně.

Čeští vrtulníkáři na polské letecké základně Powidz působí od začátku tohoto roku. V místě nasazení podporují alianční partnery včetně jednotek speciálních sil a přispívají tak k posílení kolektivní obrany na východním křídle států NATO.

Autor textu: Ing. Štěpánka Tříletá, pracovnice vztahů k veřejnosti 22. základny vrtulníkového letectva, popiska redakce czechairforce.com

Příslušníci 1. vrtulníkové jednotky úkolového uskupení AČR v Powidzu se nedávno účastnili s vrtulníky Mi-171ŠM i cvičení Neptune Strike 2024 na území Litvy, během kterého podporovali činnost litevských speciálních sil. (foto: SSgt Spc. Ieva Budzeikaitė, Lithuanian Armed Forces)


 

 

(úvodní ilustrační foto: Stanislav Peterawww.stanislavpetera.com)

(zdroj: článek „Čeští vrtulníkáři certifikováni pro Polsko“, autor: Štěpánka Tříletá, https://acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/cesti-vrtulnikari-certifikovani-pro-polsko-251778/)