AktualityCvičeníOstré střelbyZahraniční mise

Cíl zničen! Strakoničtí vojáci stříleli rakety nad Baltem

Bojovými střelbami z protiletadlového systému 2K12 KUB CZ završili strakoničtí vojáci svou účast na mezinárodním cvičení Ramstein Legacy 2022 v Polsku. Vypálili celkem 12 raket na bezpilotní prostředky, které jim simulovaly útok nepřátelských dronů. Jejich výkon při střelbách sledoval například zástupce velitele aliančního velitelství vzdušných sil (HQ AIRCOM) generálporučík Pascal Delerce nebo velitel českých Vzdušných sil generálmajor Petr Mikulenka.

„Vojáci vedli palbu na vzdušné cíle s označením MJ-7 Szogun. Jedná se o bezpilotní prostředky s rozpětím tří metrů a nízkou radiolokační odraznou plochou. Do vzduchu se dostávají pomocí speciální odpalovací rampy a průběh letu je koordinován z řídícího centra,“ upřesnil podplukovník Jaroslav Sekanina, velitel 251. protiletadlového raketového oddílu, který českým vojákům na cvičení v Polsku velel a řídil střelby dvou baterií.

Během střeleb byla simulována situace, kdy skupina nepřátelských dronů útočí na jednotky pozemní protivzdušné obrany. Vojáci museli v poměrně krátkém časovém rozmezí zachytit cíl, zjistit, jestli je nepřátelský, a vést na něj palbu. Střelecká úloha byla o to zajímavější, že počet cílů byl vyšší než počet střílejících jednotek. Vojáci v podstatě i soupeřili, která jednotka bude rychlejší a sestřelí tak více cílů.

Bojové střelby z protiletadlových kompletů se uskutečnily na polském polygonu Ustka na pobřeží Baltského moře. Dalšími spojenci, kteří zde stříleli ze svých systémů, byli Poláci, Slováci, Francouzi a Britové.

 

Most mezi generacemi

Protiletadlový raketový komplet 2K12 KUB bude v letech 2025 až 2026 nahrazen generačně novým systémem SPYDER. „Výcvik na systému 2K12 KUB pro nás představuje most mezi generacemi. Co se vojáci naučí na systému KUB, mohou velmi dobře použít při přeškolení na nový systém SPYDER. Základní fyzikální principy, architektura a z části i způsob použití jsou u obou systémů srovnatelné,“ potvrdil vrchní praporčík 251. oddílu praporčík František Hammerbauer. „Vycvičení a motivovaní vojáci jsou pro úspěch v boji přinejmenším stejně důležití jako zbraňový systém či rakety. Při bojových střelbách získávají cenné zkušenosti, ke kterým by se jinak nedostali,“ dodal vrchní praporčík oddílu.

Samotným střelbám předcházelo taktické cvičení, při kterém se protiletadlovci zdokonalovali v boji se vzdušným protivníkem. Čeští vojáci z 251. protiletadlového oddílu využili možnosti alianční spolupráce a společně se Slováky vytvořili smíšené bojové uskupení protivzdušné obrany. Zatímco česká jednotka cvičila se systémem 2K12 KUB, slovenští kolegové poskytli ochranu se systémy IGLA.

V zázemí polské střelnice Ustka došlo nejprve k nabití raket na odpalovací zařízení a teprve poté následoval přesun odpalovacího zařízení do palebného postavení. Radiolokátor SURN CZ sloužil k zachycení a identifikaci vzdušných cílů. (foto: kapitánka Jana Samcová a nadporučík Jan Fajfrlík, 25. plrp Strakonice)

 

Účast strakonických vojáků na cvičení Ramstein Legacy 2022 v Polsku završily bojové střelby z protiletadlového systému 2K12 KUB. Střelba probíhala jak v denních, tak i ve večerních hodinách. (foto: kapitánka Jana Samcová a NATO Air Command)


 

Dvě jednotky ze Strakonic

Cvičení Ramstein Legacy 2022 neprobíhalo jenom na území Polska, ale také v Litvě, Lotyšsku a Estonsku. Armádu ČR i strakonický pluk reprezentovala, kromě 251. oddílu, také protiletadlová jednotka, jež je v současnosti nasazena ve prospěch předsunuté přítomnosti NATO v Pobaltí. Tato jednotka absolvovala střelby se systémy RBS-70 v Lotyšsku.

„V první části cvičení jsme společně s Lotyši, Italy a Američany bránili prostor letiště před vzdušným napadením,“ přiblížil velitel protiletadlové baterie, kapitán J. Š. Napadení ze vzduchu simulovali i čeští piloti se stíhacími letouny JAS-39C Gripen, kteří v současné době působí v rámci mise eAP (enhanced Air Policing) v litevském Šiauliai.

Na letecké základně v lotyšském Lielvarde vzniklo centrum pozemního velení, kde byli zástupci všech čtyřech zúčastněných zemí. „Zde se přidělovaly cíle zachycené na radarech jednotlivým palebným prvkům všech národů. Poté, co nám byl přidělen cíl, jsme ho podle jasně nastavených procedur předali k sestřelení přes místo velení baterie až k jednotlivým palebným prvkům,“ vysvětlil velitel baterie.

„Je to právě sladění velení a řízení palby, způsobu komunikace a předávání informací mezi jednotlivými národy, které jsou pro nás vždy velkou zkušeností. Zároveň také vidíme, že tyto procesy máme u nás dobře nastavené a nacvičené. Můžeme tak našim aliančním partnerům hodně ukázat,“ shrnul mezinárodní spolupráci velitel českého úkolového uskupení major Rostislav Růžička.

 

Na závěr proběhly bojové střelby

Cvičení bylo zakončeno ostrými (bojovými) střelbami z protiletadlových raketových kompletů RBS-70. Ty proběhly na západním pobřeží Lotyška u Baltského moře. Viditelnost cílů proti otevřenému moři je odlišná než ve vnitrozemí a pro některé to byla nová zkušenost. Operátory (neboli střelce) velitelé pečlivě vybírali podle výsledků ve cvičném zachytávání na simulátoru RBS-70. „Po celou dobu výcviku zde na misi zaznamenávali naši úspěšnost a vybrali šest nejlepších,“ přiblížil kritéria výběru jeden z vybraných operátorů desátník L. P.

Místo velení palebné baterie. Odtud jdou informace o vzdušném prostoru až k jednotlivým palebným prvkům. Obsluha terminálu palebného prvku (TPP) následně předává operátorovi RBS-70 informace o přiděleném cíli a pomáhá mu ho vyhledat. (foto: kapitánka Tereza Kabourková)

 

Hlavní senzorický prvek českých obsluh sytému RBS-70 během cvičení Ramstein Legacy 2022, který má zatím 100% úspěšnost a je elektronicky prakticky nezarušitelný :o) (foto: kapitánka Tereza Kabourková)

 

Po výstřelu z kompletu RBS-70 se krátce po startu z raketnice odpojí startovací motor protiletadlové střely a ta je dále laserově naváděna operátorem až do doby, než zasáhne cíl. (foto: kapitánka Tereza Kabourková)

 

Během dvou dnů vystřelili strakoničtí vojáci celkem šest protiletadlových střel. Terčem jim byly takzvané rukávy tažené za bezpilotním prostředkem MJ-7 Szogun a na závěr i tyto samotné drony. Poprvé ve své kariéře střílel také desátník M. N. „Je to velká zodpovědnost. Máte zaměřený cíl, prst na spoušti a víte, že ho nesmíte minout. Pak se vše už běží automaticky tak, jak to máme nacvičené. Vystřelím a navádím střelu až k cíli. Konečný úspěch je vždy zásluha celého družstva,“ shrnul pocity ze svého prvního výstřelu mladý voják.

 

Stoprocentní úspěšnost je vždy odměnou velitelům i střelcům

Úspěšný zásah není vždy samozřejmostí. Někdy je na vině technická závada, jindy lidský faktor. O to víc je cenný stoprocentní výsledek českých vojáků, kteří zasáhli všech šest terčů. „Kluci předvedli skvělý výkon. Náročná příprava se vyplatila,“ pochválil své vojáky zástupce velitele palebné baterie, nadporučík P. Z. Pro českou jednotku GBAD (Ground Based Air Defence) šlo o první bojové střelby během jejich působení na misi v Pobaltí. Další je čekají zanedlouho v litevském výcvikovém prostoru Pabrade.

„V letošním roce náš pluk prochází nejintenzivnější přípravou od svého vzniku. Zvyšujeme četnost výcviku jak doma, tak i v zahraničí. Příkladem je naše nasazení v alianční misi předsunuté přítomnosti v Litvě nebo účast na cvičení Ramstein Legacy. Zintenzivnili jsme výcvik zaměřený na protiletadlovou obranu manévrujících vojsk při cvičeních Saber Strike/Resolute Effort a Swift Response. Jednotky pluku jsou připraveny plnit úkoly podpory pozemních sil, Národního posilového systému protivzdušné obrany ČR i alianční závazky. Naše výkonnost je srovnatelná se zahraničními jednotkami. Jsem velmi spokojen s motivací a nasazením všech vojáků,“ zhodnotil velitel 25. protiletadlového raketového pluku plukovník Luděk Teger činnost svých podřízených.

Autoři textu: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku a kapitánka Tereza Kabourková, informační důstojnice 2. ÚU Litva, 25. plrp Strakonice, redakčně upraveno

Podporu cvičícím vojskům během Ramstein Legacy 2022 poskytli i čeští piloti Gripenů 7. úkolového uskupení Armády České republiky v Litvě, kteří v rámci mise enhanced Air Policing  2022 (eAP) létali jako cvičné cíle protiletadlovcům. Všechny Gripeny se naštěstí v pořádku vrátily na svou základnu v Šiauliai :o) (foto: NATO Air Command a Lithuanian Air Force)


 

 

(úvodní foto: NATO Air Command, https://twitter.com/NATO_AIRCOM)

(zdroj: článek „Cíl zničen! Strakoničtí vojáci stříleli rakety nad Baltem“, autor kapitánka Jana Samcová, https://acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/cil-znicen!-strakonicti-vojaci-strileli-rakety-nad-baltem-236525/; článek „Když víte, že nesmíte minout. Na Ramstein Legacy zasáhli Češi s RBS-70 všechny cíle“, autor kapitánka Tereza Kabourková, https://mise.army.cz/aktualni-mise/ll/zprav/kdyz-vite–ze-nesmite-minout–na-ramstein-legacy-zasahli-cesi-s-rbs-70-vsechny-cile-236589/)