AktualityCvičeníPilotiTechnika

Tiger Meet v řeckém Araxosu byl labutí písní českých Hindů

Už v polovině letošního května se na řecké letecké základně v Araxosu konalo prestižní mezinárodní cvičení aliančních tygřích letek, známé pod svým tradičním názvem NATO Tiger Meet (NTM 2022). V Řecku se toto setkání uskutečnilo vůbec poprvé. Tygří letky se od založení slétávají každý rok, aby společně procvičily způsoby vedení leteckých bojových operací, vyměnily si patřičné zkušenosti a posádky zároveň mají unikátní možnost vyzkoušet i stroje svých kolegů.

Spojenci si v minulém roce připomněli již šedesát let od vzniku této významné organizace. Ta sdružuje letecké jednotky z aliančních zemí, které mají ve znaku tygra nebo jinou kočkovitou šelmu, a které každý rok společně cvičí. Z malé akce se postupem času stalo jedno z největších leteckých cvičení na evropském kontinentu. České letectvo zastupují vrtulníkáři z Náměště a stíhači z Čáslavi. V současnosti má Asociace tygřích letek 23 řádných členů, mezi něž se řadí 221. vrtulníková letka z Náměšti nad Oslavou a 211. taktická letka z Čáslavi. Existuje i takzvané čestné členství v této Asociaci, a to až pro dalších 10 letek a jedna letka může být přizvána takzvaně na zkoušku.

Letošního Tiger Meetu v Řecku se účastnilo na tisíc vojáků z dvanácti států Aliance s 60 kusy letecké techniky. Vzhledem k nasazení letounů JAS-39 Gripen v Litvě se stíhači z čáslavské 211. tygří letky bohužel nemohli zúčastnit. Vzdušné síly AČR tedy reprezentovali pouze piloti náměšťské 221. vrtulníkové letky se dvěma vrtulníky Mi-24/35, která byla zároveň jedinou vrtulníkovou letkou letošního ročníku. Opět se představil vrtulník s trupovým číslem 3366 a označením Alien Tiger 2, který v podobné kamufláži získal v roce 2016 ocenění za nejlepší tygří nástřik. I letos byla tato pozměněná kamufláž natolik atraktivní, že ji přítomní vyhodnotili jako druhou nejlepší této sezóny. Navíc, náměšťští tygři urvali nejcennější kov v tzv. Tiger Games, které jsou součástí programu NTM. Jde o sportovní klání tygřích letek, tentokrát ve čtyřech netradičních sportovních disciplínách.

Kombinované letecké operace, létání v nestandardních podmínkách, nácviky operačních a taktických postupů nebo zdokonalení pilotů a techniků ve standardních operačních postupech NATO při činnosti mezinárodní smíšené jednotky byly hlavní úkoly, na které bylo letošní cvičení NATO Tiger Meet zaměřeno. „Posádky 221. vrtulníkové letky plnily široké spektrum úkolů. Jednalo se například o úkoly blízké vzdušné podpory, kde ve spolupráci s řeckými a americkými předsunutými leteckými návodčími , tzv. JTAC, působily proti vytipovaným pozemním cílům. Naše vrtulníky také přepravovaly vojáky speciálních jednotek, operovaly s domácími vrtulníky AH-64 Apache a CH-47 Chinook a procvičovaly taktiku proti vzdušnému napadení od protivníka, které představovaly stíhací letouny,“ sdělil velitel 221. vrtulníkové letky pplk. gšt. Miroslav Šajban. Jedním dechem ale dodává: „Pro naše vrtulníky Mi-24/35 byla zřejmě jejich účast na NTM 2022 zároveň derniérou, vzhledem k plánovanému přezbrojení na novou leteckou techniku. Nejen proto zde vzbuzují zaslouženou pozornost,“ upřesnil podplukovník Šajban.

Autor textu:  Ing. Štěpánka Tříletá,  pracovnice vztahů k veřejnosti na 22. zVrL v Náměšti nad Oslavou, redakčně upraveno

Cvičení NATO Tiger Meet 2022 se v Řecku konalo vůbec poprvé a pro české vrtulníky Mi-24/35 byla jejich účast v podstatě labutí písní. Vzhledem k plánovanému přezbrojení na novou techniku v podobě amerických strojů AH-1Z Viper a UH-1Y Venom se české Hindy účastní velkého mezinárodního cvičení zřejmě naposledy. Nejen proto zde oba stroje ev. č. 3366 a 3371 vzbudily zaslouženou pozornost. (foto: Uli Metternich, Katsuhiko Tokunaga a 221. vrtulníková letka)


 

 

 

(úvodní ilustrační foto: Jiří Kolínský, www.planes.cz)

(zdroj: článek „Náměšťská čtyřiadvacítka v kamufláži Alien Tiger budí stále pozornost. V Řecku ji alianční tygří letky ocenily již podruhé“, autor Ing. Štěpánka Tříletá, https://lznamest.army.cz/aktuality/namestska-ctyriadvacitka-v-kamuflazi-alien-tiger-budi-stale-pozornost-v-recku-ji-aliancni)