AktualityAkviziceModernizace

Česko poslalo do USA žádost o nabídku na pořízení 24 letounů F-35

V pondělí 3. října 2022 Ministerstvo obrany předalo tzv. Dopis s žádostí o nabídku americké straně. Tento dokument není závazným požadavkem, česká vláda jeho prostřednictvím pouze indikuje svůj zájem začít s americkou stranou o nákupu letounů jednat. Předání dopisu je pro americkou stranu nutným předpokladem pro další vyjednávání.

V polovině října 2022 budou zástupci ministerstva obrany jednat o parametrech pořízení a provozu letounů ve Spojených státech. Jedním z hlavních bodů všech nadcházejících jednání bude možné zapojení českého průmyslu. V září 2022 byla zahájena úvodní jednání českých a amerických expertních týmů. Rozhodnutí vlády zahájit jednání s USA vychází z analýzy, kterou vypracovala Armáda ČR, a která říká, že jen nejmodernější stroje “páté generace” mohou obstát na bojišti budoucnosti. V srpnu 2022 byl sestaven meziresortní vyjednávací tým, v němž jsou vedle zástupců ministerstva obrany také zástupci ministerstva zahraničí, financí a ministerstva průmyslu a obchodu.

Pracovní tým ministerstva obrany vede náměstkyně Blanka Cupáková a náměstek Jan Jireš. Dalšími členy týmu jsou odborníci z jednotlivých složek Ministerstva obrany a Armády ČR. Česká vláda pověřila ministerstvo obrany vyjednávat o pořízení letounů v návaznosti na končící pronájem 14 švédských letounů Gripen. Nejpozději 1. října 2023 bude ministryně obrany informovat vládu o dojednaných základních parametrech pořízení a provozu letounů F-35. Na základě toho následně vláda rozhodne, zda si je Česká republika pořídí.

Autor textu: tiskové oddělení Ministerstva obrany


 

 

(ilustrační foto: Aeronautica Militare a Lockheed Martin)

(zdroj: Ministerstvo odeslalo nezávaznou žádost o nabídku americké straně ve věci pořízení 24 kusů letounů F-35 Lightning II, https://mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/ministerstvo-odeslalo-nezavaznou-zadost-o-nabidku-americke-strane-ve-veci-porizeni-24-kusu-letounu-f-35-lightning-ii–239362/)