CZECH AIR FORCE

stránky o Vzdušných silách AČR a historii českého a československého vojenského letectva

AktualityKonfliktyMimořádné událostiZahraniční mise

Armádní speciál zajistil evakuaci téměř sedmi desítek lidí z Izraele

V úterý 17. června přistál v brzkých ranních hodinách na kbelském letišti vojenský speciál Airbus A319CJ, který v rámci repatriačního letu zajistil evakuaci téměř sedmi desítek lidí z Izraele. Ministerstvo obrany tak ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí reagovalo na četné žádosti našich občanů, kteří se rozhodli opustit Izrael kvůli nynějšímu konfliktu s Íránem. Repatriaci komplikovalo uzavření izraelského vzdušného prostoru a evakuační let se proto musel uskutečnit přes sousední Egypt.

Aktuální konflikt mezi Izraelem a Íránem začal v noci na pátek 13. června izraelskými údery na íránská postavení PVO, velitelská centra, odpalovací zařízení balistických střel a především jaderná zařízení. Izrael tuto rozsáhlou operaci odůvodnil snahou zastavit Írán ve výrobě jaderné zbraně, tak jako to učinil již v minulosti v případě Iráku a Sýrie. Od pátečního večera pak Írán útočí v odvetě na Izrael balistickými raketami a drony, které v řadě případů dokázaly proniknout izraelskou obranou a napáchat obrovské škody v obydlených aglomeracích.

O vyslání repatriačního letu rozhodla ministerstva zahraničí a obrany již o víkendu, kdy bylo registrováno větší množství žádostí českých občanů k opuštění Izraele. Celou situaci totiž komplikoval fakt, že již od samého počátku konfliktu došlo ke kompletnímu uzavření vzdušného prostoru Izraele pro jakékoliv civilní lety, nefungovalo mezinárodní letiště v Tel Avivu, ani jiná letiště a izraelská letecká společnost El Al přelétla všechna svá letadla do zahraničí, aby nebyla ohrožena bombardováním. Letečtí dopravci zároveň zrušili všechny lety mezi Prahou a Tel Avivem, čili jedinou zbývající možností, jak se aktuálně dostat pryč z Izraele, je cestovat přes pozemní hraniční přechody do Jordánska a Egypta.

Noční obloha nad Tel Avivem a práce izraelské PVO při ničení balistických střel z Íránu. Ačkoliv má Izrael účinnou vícevrstvou obranu, tvořenou primárně protiraketovými systémy Iron Dome, David’s Sling či Arrow 3, určitá část íránských balistických raket dokázala při zahlcení izraelské obrany projít tímto deštníkem a napáchat obrovské škody  v Tel Avivu či Haifě. (foto: Israel Ministry of Defense)

 

Ministerstvo zahraničí nejprve pomocí systému DROZD (dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí), v němž bylo zaregistrováno 144 Čechů v Izraeli, 50 v Jordánsku, 55 v Libanonu a dva v Íránu, poslalo našim občanům informaci o slovenském repatriačním letu, který měl letět v pondělí 16. června z jordánského Ammánu. Na tuto možnost reagovalo velké množství lidí, kteří však potom, co zjistili, že by se v řádu několika málo hodin museli individuálně dostat do jordánského hlavního města, na tuto možnost rezignovali. Z těchto občanů, kteří se nedokázali dostat do Ammánu, následně ministerstvo zahraničí vytvořilo prvotní seznam pro český evakuační let, v němž mělo být i několik dalších lidí, kteří volali přímo na ambasádu v Tel Avivu.

Česká republika následně připravila repatriační let, který však na rozdíl od Slovenska směřovala nikoliv do Jordánska, nýbrž do Egypta. K tomuto rozhodnutí vedlo české ministerstvo zahraničí hned několik faktorů. Tím prvním je skutečnost, že přechod mezi Izraelem a Jordánskem je otevřený jenom krátkou dobu, čili má omezenou provozní dobu. Ještě větším problémem však je, že tento přechod nemohou podle Izraelců využívat osoby s dvojím občanstvím, což znamená, že tento přechod není určen pro izraelské občany a lidi, kteří mají izraelské a k tomu třeba české občanství. A přestože většinu lidí registrovaných k repatriačnímu letu tvořili Češi, část z nich měla dvojí občanství a ti by měli na tomto přechodu problém.

Další věcí je, že v egyptském Šarm aš-Šajchu, odkud měl být repatriační let vypraven, jsou čeští vojáci v mezinárodní misi MFO a je zde dlouhodobě dislokován transportní letoun CASA C-295M české letecké jednotky na Sinaji, takže v zásadě Ministerstvo obrany, které vypravuje evakuační lety, toto letiště velmi dobře zná a má tam určité logistické zázemí. Je zároveň určitě škoda, že armáda nemohla k evakuaci využít právě transportní Casu, dlouhodobě dislokovanou na Sinaji a občasně létající i do Izraele.

Pro evakuované občany přilétl na Sinajský poloostrov český Airbus A319CJ ev. č. 3085, jenž odstartoval v 19:25 hodin z kbelské 24. základny dopravního letectva a jako mezinárodní let „CEF535“ zamířil do egyptského Šarm aš-Šajchu, kde po 3,5 hodinách přistál. (foto: Ministerstvo obrany ČR)

 

Jako nejnáročnější se nakonec ukázal pozemní přesun do Egypta. Ten organizovalo české velvyslanectví v Tel Avivu a tvořil jej ambasádní mikrobus plus jeden pronajatý autobus. Tento „konvoj“ vyrazil v sedm hodin ráno (6:00 SELČ) z Tel Avivu a vypravil se na více než 400 kilometrů dlouhou trasu do Ejlatu. Odtud šli evakuovaní občané v doprovodu pracovníků ambasády pěšky přes hraniční přechod s Egyptem, kde panují poměrně složité procedury a samotný přechod hranice zde trvá delší dobu. Na egyptské straně již čekali kolegové z ambasády v Káhiře s připravenými autobusy, které po tříhodinové cestě přes Sinajskou poušť dopravily naše občany přímo na letiště v Šarm aš-Šajchu.

Sem přilétl v nočních hodinách vládní Airbus A319CJ ev. č. 3085 z kbelské 24. základny dopravního letectva, který nad ránem přepravil do České republiky celkem 66 lidí. Šlo většinou o osoby české národnosti, mezi přepravenými je i však i několik rodinných příslušníků jiných národností. Vyslání dalšího evakuačního armáda sice zprvu nevyloučila, nakonec však k němu nedošlo. O repatriaci z Izraele totiž měly podle ambasády v Tel Avivu sice zájem ještě nižší desítky lidí, nicméně ne všichni byli ochotni cestovat do okolních zemí, odkud je vzhledem k uzavřenému vzdušnému prostoru aktuálně jediná možnost odletět.

Pro úplnost zbývá dodat, že slovenský vládní letecký speciál v pondělí dopravil do Bratislavy z jordánského Ammánu celkem 73 lidí, včetně 30-ti občanů Slovenska a 14-ti Čechů, evakuovaných v souvislosti s konfliktem mezi Izraelem a Íránem. Další evakuační lety Bratislava naplánovala na úterý a středu. Během dne zároveň slovenský transportní letoun C-27J Spartan ev. č. 1962 přepravoval z Jordánska do kyperské Larnaky další osoby. První let z Aqaby na Kypr realizoval Spartan již v pondělí 16. června s 22 lidmi na palubě, během druhého letu pak převezl 9 osob. V úterý se počítalo s dalšími dvěma lety Spartanu z Jordánska na Kypr, během kterých měl přepravit 15 a 12 osob.


Post Scriptum

V sobotu 21. června Ministerstvo obrany nakonec realizovalo na základě žádosti Ministerstva zahraničí druhý evakuační let, jenž zajistil návrat dalších českých občanů z Izraele. Vojenský speciál Airbus A319CJ ev. č. 3085  při svém druhém letu přepravil do ČR celkem 82 osob zejména české národnosti a kvůli stále uzavřenému vzdušnému prostoru se evakuace opět uskutečnila ze sousedního Egypta. Celkem tak armáda i s tímto letem dopravila do ČR z nebezpečného území Izraele téměř 150 lidí.

Do Prahy dorazil repatriační let až v úterý nad ránem a na jeho palubě se nacházelo celkem 66 evakuovaných lidí. Šlo většinou o osoby české národnosti, mezi přepravenými však bylo i několik občanů Slovenska, Polska či Nizozemí. (foto: Ministerstvo obrany ČR)


 

 

(úvodní ilustrační foto:  Miroslav Kostelník, Ostrava Airport – Aviation Photography)

(zdroj: článek „Vojenský speciál zajistil evakuaci téměř sedmi desítek lidí z Izraele“, autor tiskové oddělení MO, https://mocr.mo.gov.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/vojensky-special-dnes-zajistil-evakuaci-sedmi-desitek-lidi-z-izraele-258902/; článek „Velvyslankyně v Izraeli: Kdo chce odjet hned, ať nečeká na evakuační let, autor Iveta Křížová, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-velvyslankyne-v-izraeli-kdo-chce-odjet-hned-at-neceka-na-evakuacni-let-279397; archív redakce czechairforce.com)