AktualityAkviziceModernizace

Albíci se loučí, smlouva na nové L-39NG pro CLV konečně podepsána

Na Ministerstvu obrany podepsali v pondělí 14. listopadu představitelé společnosti AERO Vodochody AEROSPACE a státního podniku LOM Praha kontrakt na dodávku čtyř nových proudových letounů L-39NG pro základní a pokročilý výcvik pilotů Vzdušných sil Armády ČR. Součástí smlouvy je i pozáruční podpora či vybavení. Dle smlouvy bude první letadlo dodáno 27 měsíců od začátku její účinnosti.

„Výborné zkušenosti a pozitivní zpětná vazba od domácích uživatelů jsou vždy tou nejlepší referencí pro každého výrobce, proto je státní podnik LOM Praha pro nás velmi důležitý zákazník. Velice si ceníme toho, že piloti Armády České republiky budou pokračovat ve výcviku na našich letounech L-39NG v Centru leteckého výcviku, který provozuje LOM Praha,“ uvádí Viktor Sotona, prezident Aera Vodochody.

„Důvodem pořízení L-39NG je zajištění kontinuity výcviku pilotů taktického letectva na podzvukových strojích ve výcvikovém centru státního podniku. Stávajícím Albatrosům L-39C, které provozuje Centrum leteckého výcviku LOM Praha již osmnáct let končí technická životnost. Pořízení nových letounů je zároveň výrazem podpory a spolupráce v rámci českého obranného průmyslu,“ říká Jiří Protiva, ředitel státního podniku LOM Praha.

Smlouva byla podepsána na dodávku čtyř letounů L-39NG, její součástí je i pozáruční podpora či vybavení. Kromě letounů státní podnik dostane speciální a výškovou výstroj, prostředky pro přežití, úvodní výcvik pilotů a pozemního personálu, pozemní vybavení, počáteční sady náhradních dílů a spotřebního materiálu, systémy pro plánování a rozbor letů a pozemní výcvikový systém. Součástí kontraktu je i opce na dodávku dalších čtyř letounů. První letadlo bude dle smlouvy dodáno 27 měsíců od začátku její účinnosti.

Zřizovatelem státního podniku LOM Praha je Ministerstvo obrany ČR. „Jsem rád, že došlo k podpisu smlouvy na pořízení nových proudových letounů L-39NG, která zajistí plnohodnotné pokračování taktického výcviku pilotů Armády ČR. Tímto krokem zároveň podporujeme český obranný průmysl,“ říká 1. náměstek ministryně obrany František Šulc.

Engéčko využívá soudobé technologie a jeho avionika je připravena pro výcvik budoucích pilotů letounů čtvrté a páté generace. Součástí celého systému L-39NG je i široké spektrum simulačních technologií včetně připravovaného zapojení do vysoce moderního taktického simulačního centra s cílem zvýšit účinnost výcviku.

 

Nový letoun L-39NG bude využíván pro základní, pokračovací a základní bojový výcvik, při kterém se pilot učí principům použití proudových letounů při plnění bojových úkolů. Pořizované letouny budou primárně sloužit pilotům Vzdušných sil Armády ČR, nicméně se s nimi počítá také pro výcvik pilotů dalších zemí v programu NATO Flight Training Europe (NFTE), v rámci něhož bylo pardubické Centrum leteckého výcviku již certifikováno jako jeden z prvních dvou schválených kampusů v Evropě.

Nejnověji vyvinutý podzvukový proudový letoun L-39NG nové generace legendárního cvičného letounu Albatros získal letos typovou certifikaci bez omezení. Český výrobce AERO Vodochody jej tak může prodávat do celého světa. Uzavřel již několik kontraktů a další dohody jsou v jednání. Mezi nejvýznamnější zákazníky patří český státní podnik LOM Praha, který zajišťuje výcvik pilotů Armády České republiky. L-39NG umožňuje výcvik pilotů nejmodernějších vzdušných sil a je cenově nejefektivnější platformou pro výcvik a průzkum ve své třídě.

Autor textu: Odbor komunikace Ministerstva obrany

L-39NG letos získal typovou certifikaci bez omezení a byla zahájena jeho sériová výroba pro prvního zahraničního zákazníka z Vietnamu. Engéčko je přímým nástupcem legendárních Albatrosů, díky kterým byly vycvičeny tisíce profesionálních pilotů. L-39NG je schopný zastat nejen roli jednotného a komplexního letounu pro plnohodnotný výcvik pilotů moderních vzdušných sil, ale zároveň může v omezené míře plnit i funkci lehkého útočného stroje. (foto: AERO Vodochody AEROSPACE, www.aero.cz)


 

 

(úvodní foto: AERO Vodochody AEROSPACE, www.aero.cz)

(zdroj: https://mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/-aero-vodochody-a-lom-praha-podepsaly-kontrakt-na-dodavku-novych-letounu-l-39ng-240506/)