AktualityAkviziceKonfliktyModernizace

Modernizované L-39ZA letěly zpět do Nigérie po vlastní ose

Aero Vodochody zajišťuje generální opravy a modernizace letadel pro zákazníky z různých kontinentů. Nedávno se po dvou letech generálních oprav vydaly z Aera do Nigérie tři stroje L-39ZA Albatros, které na domovskou základnu v Kano letěly po vlastní ose. Tento způsob dodání letounů zákazníkovi je poměrně unikátní, přelet byl navíc náročný i kvůli dlouhé vzdálenosti a těžkým klimatickým podmínkám.

Testovacím pilotům Aera – Vladimíru Továrkovi, Vytautasi Poželovi a Radovanovi Cingelovi – trvala 5000 kilometrů dlouhá cesta z Vodochod do nigérijského Kano čtyři dny, kdy každý z pilotů strávil ve vzduchu 13 hodin. Mezipřistání proběhla v Dijonu (Francie), Valencii (Španělsko), Ghardaie (Alžírsko), Tamanrassetu (Alžírsko) a Agadezu (Niger).

„Standardní je, že se letouny dopravují k zákazníkovi v rozebraném stavu. Po opětovném sestavení přijedou na místo naši piloti, provedou cvičný zálet letounů a následně předávací let se zástupcem zákazníka. Přelety po vlastní ose jsou organizačně daleko náročnější, především z pohledu logistiky a požadavků na koordinaci jednotlivých aktivit. Nejen že je třeba vyřídit povolení k přeletu vojenských letounů nad územím všech států, ale také zajistit jejich další podporu, jako doprovodný letoun s posádkou a mechaniky, přísun paliva a kyslíku na všech zastávkách či zajistit bezpečnost posádky během mezipřistání. To vše vyžaduje dokonalou součinnost celého týmu odborníků nejen z Aera, ale i z dalších externích institucí, která v tomto případě fungovala dokonale,“ řekl Vladan Resner, Regional Sales Director společnosti AERO, odpovědný za tento projekt.

O netradiční přelet Albatrosů do 5.000 km vzdálené Nigérie se postarali tovární piloti Aera Vodochody Vladimír Továrek, Radovan Cingel a Vytautas Požela, aneb Česko-Slovensko-Litevská spolupráce v praxi. Každý z Albíků pak disponoval pro náročný přelet dvojicí velkých přídavných nádrží na 350 litrů. (foto: AERO Vodochody AEROSPACE)

 

Náročnost a nevyzpytatelnost přeletu trefně komentoval také jeden z jeho přímých účastníků. „Poslední úsek cesty na letiště Kano v Nigérii se nesl ve znamení zhoršujícího se počasí, kdy letiště bylo obklopené bouřkami a samotné přistání proběhlo ve velmi silném dešti v podstatě v poslední možné chvíli. I přes tuto nepříjemnost jsme ale vše zvládli a letouny zdárně předali zákazníkovi,“ dodává Vladimír Továrek, testovací pilot Aera Vodochody.

Letadla Nigerijské armády se do České republiky dostala v červenci 2020, kdy je z domovské základny v Kano vyzvedl transportní letoun Antonov An-124 a přepravil je na letiště v Pardubicích. Následně na nich v hangárech Aera započaly práce v rámci generálních oprav a modernizací. Nigérijské letouny jsou nově vybaveny systémem EFIS, který v pilotní kabině digitálně zobrazuje letové informace a také head-up displejem. Díky těmto vylepšením mohou piloti cvičit v plně digitálním kokpitu předtím, než se posadí do kokpitu stíhacích letounů JF-17.

Nigérie je za poslední roky již pátým zahraničním zákazníkem, který se rozhodl pro generální opravu a celkovou modernizaci starších typů letadel L-39 Albatros. Aero s těmito zákazníky úzce spolupracuje také v otázce budoucího nákupu nejnovějšího letounu L-39NG, který úspěšně prošel nezbytnými certifikacemi a jeho prodejům do dalších zemí, tak již nic nebrání.

Tisková zpráva AERO Vodochody AEROSPACE, www.aero.cz, popisky redakce czechairforce.com

Many thanks to Mr. Vicente Aguiló for the very interesting photos of a Nigerian Air Force L-39ZAs from a stopover in Valencia, Spain!!! Další mimořádně zajímavé fotografie španělského spottera a fotografa Vicenta Aguiló můžete najít na jeho Flickru, Instagramu či Twitteru. Vřele doporučuji.

Známý španělský fotograf a spotter Vicente Aguiló pohotově zachytil trojici modernizovaných nigerijských L-39ZA (reg. NAF 350, NAF 358 a NAF 366) během přistání ve španělské Valencii, kam Albíky přilétly v neděli 17. července v odpoledních hodinách po mezipřistání ve francouzském Dijonu. Po přenocování ve Španělsku pak druhý den celá formace pokračovala i s doprovodným letounem PC-12 (reg. OK-PTT) od Air Bohemia v letu do alžírské Ghardáje. Nigérijské letouny jsou vybaveny elektronickým letovým informačním systémem EFIS od společnosti Genesys Aerosystems, který v pilotní kabině digitálně zobrazuje letové informace, a také novým head-up displejem od české společnosti Speel. Modernizované Albíky s glass cockpitem budou nigerijští piloti využívat k výcviku a přeškolení na moderní nadzvukové bojové stroje JF-17 Thunder, které Nigérie získala na konci roku 2020 v počtu tří kusů. Nigerijské L-39ZA měly při záletech u výrobce opět  přiděleno prozatímní evidenční číslo, aplikované v bílé barvě na zadní části trupu a tvořené posledním čtyřčíslím výrobního čísla. Albík NAF 350 tak nesl číslo 3801, stroj NAF 358 zase č. 3817 a poslední NAF 366 disponoval číslem 4009. (3x foto: Vicente Aguiló, @VteAguilo, Flickr, Instagram, Twitter )

 

Trojice modernizovaných Albíků se již naplno zapojila do výcviku na domovské základně Kano. Nigerijští piloti L-39ZA zde používají hodně drsný volací znak „COBRA“.


 

 

(úvodní foto: Vicente Aguiló, @VteAguilo, Flickr, Instagram, Twitter)

(zdroj: https://www.aero.cz/cz/o-nas/media/tiskove-zpravy/modernizovane-albatrosy/; článek „Nigerian L-39ZAs head back home“, autor Alan Warnes, Air Forces Monthly 9/2022)