AktualityCvičeníTechnikaZahraniční mise

Výcviku operátorů RBS-70 napomáhají v Litvě simulátory

Protiletadlová raketová baterie ze Strakonic aktuálně působí jako součást mezinárodního bojového uskupení eFP (enhanced Forward Presence) v Litvě. Hlavní palebnou silou české jednotky je protiletadlový raketový komplet RBS-70, který obsluhují operátoři neboli střelci. A právě jejich výcvik je klíčový pro úspěšnost obrany vzdušného prostoru.

Obsluha radiolokátoru RVR (ReVISOR) informuje řídícího palby o přítomnosti jakéhokoliv letícího prostředku ve vzdušném prostoru, který střeží. Řídící palby tuto informaci vyhodnotí a přidělí cíle jednotlivým družstvům RBS-70. Jakmile informaci obdrží operátor, vyhledá cíl v prostoru, zaměří ho a vystřelí. Ačkoliv postup vypadá jednoduše, k úspěšnému zásahu vedou precizně nacvičené a sehrané úkony celého týmu a především přesné navádění střely operátorem až k cíli.

„Vyhledám cíl, zaměřím, vystřelím a střelu pomocí joysticku navádím až k cíli, dokud ho nezasáhne. Je to hodně jemná a přesná práce,“ popsal četař M. M. Pokud cíl zlikviduje, hlásí řídícímu palby: „Cíl zničen“.

 

Devět simulátorů v boji

Příprava operátora je náročná, trvá přibližně rok. Aby operátor mohl začít střílet ostrou municí, musí své schopnosti dokázat nejprve na simulátoru RBS-70. Ten je reálnou replikou protiletadlového kompletu, kde cíle a prostředí simuluje počítačový program. Pro rozvoj a udržení dovedností musí zachytit a sestřelit minimálně tisíc cílů během kalendářního roku.

„Připravuji obtížné scénáře na simulátoru, aby mohli operátoři trénovat zachytávání a sestřelování manévrujících cílů v různých situacích. Pro ztížení úloh využíváme povětrnostní vlivy nebo střídáme denní či noční dobu,“ přiblížil výcvik na simulátoru zástupce velitele baterie nadporučík P. Z.

Česká jednotka ve spolupráci s litevskými kolegy z jednotky protivzdušné obrany využila jejich simulátory RBS-70 pro vlastní bojovou přípravu. Litevská jednotka má k dispozici devět simulátorů, které je možné zapojit do jednoho bojového scénáře. To je pro Čechy jedinečná a nová zkušenost. „Ještě nikdy jsme nezkoušeli na simulátoru řešit scénář se zapojením více kompletů RBS-70. Je to pro mě nová a opravdu přínosná zkušenost,“ podělil se o své dojmy jeden z operátorů četař P. N.

Řídící výcviku nadporučík P. Z. považuje tento výcvik za velmi důležitý pro působení pozemní protivzdušné obrany. „Využití více simulátorů najednou je neocenitelná příležitost pro sladění činnosti obsluh RBS-70 i řízení palby celé jednotky,“ shrnul tento důstojník.

Autor textu: kapitánka Tereza Kabourková, 25. plrp Strakonice, redakčně upraveno

Několik záběrů z výcviku na litevských simulátorech, kdy čeští operátoři RBS-70 například při jednom ze scénářů společně sestřelovali 16 prostředků vzdušného napadení. Řídící palby na simulátoru RBS-70 nejprve vyhodnocuje informace a přiděluje cíle jednotlivým střelcům-operátorům. Velitel družstva následně obdrží od řídícího palby přidělený cíl a navádí operátora, aby cíl vyhledal a zachytil. Operátor po zaměření cíle vystřelí a střelu navádí po celé délce jejího letu. (foto: kapitánka Tereza Kabourková, 25. plrp Strakonice)

Pro výcvik operátorů v zachytávání reálných vzdušných cílů využívají strakoničtí protiletadlovci také činnost jednotky českých Gripenů, která aktuálně působí v Litvě v rámci úkolového uskupení AČR enhanced Air Policing (ÚU AČR eAP). Ministerstvo obrany zároveň připravuje modernizaci starších kompletů RBS-70, které budou nově schopny fungovat v režimu IFF Mode 5.  (foto: kapitánka Tereza Kabourková, 25. plrp Strakonice)


 

 

(úvodní ilustrační foto: Saab Dynamics ABwww.saab.com)

(zdroj: článek „Tisíc cílů za rok musí zničit adept na střelce protiletadlové jednotky“, autor kapitánka Tereza Kabourková, https://mise.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/tisic-cilu-za-rok-musi-znicit-adept-na-strelce-protiletadlove-jednotky-235102/; https://25plrb.army.cz/aktuality/tisic-cilu-za-rok-musi-znicit-adept-na-strelce-protiletadlove-jednotky)