AktualityCvičeníZahraniční mise

Vrtulníkářský Top Gun nad Maďarskem a L-159 v roli agresorů

Nad Maďarskem se v uplynulých třech týdnech uskutečnilo každoroční mezinárodní cvičení Helicopter Tactics Instruktor Course (HTIC 2022). Šlo o společný výcvik členských států NATO pod vedením evropské organizace EDA. Cvičení se zaměřilo na výcvik pilotů-instruktorů, kteří se během něj zdokonalili v taktickém létání.

S nadsázkou se dá říci, že se jedná o “vrtulníkářský Top Gun”. Letouny L-159 zde působily v roli “agresorů” a připravovaly tak pilotům vrtulníků horké chvilky, když na ně útočily. Pro piloty Alek to byl naopak výcvik v úkolech vzdušného boje proti pomalu a nízko letícím cílům – letí ve výšce pod 300 m a pomaleji než 250 km/h – v praxi vrtulníky nebo sportovní letadla, které mohou být použity při případném teroristickém útoku. Dále měli piloti L-159 možnost výcviku ve vzdušném boji s odlišnými typy letounů (DACT) a vedení společných leteckých operací (COMAO).

Za Českou republiku se kurzu HTIC zúčastnila čtveřice letounů L-159 ALCA, vrtulník Mi-171ŠM a padesát příslušníků leteckého personálu z 21. základny taktického letectva Čáslav a z 22. základny vrtulníkového letectva Náměšť nad Oslavou. Do cvičení se dále zapojily transportní vrtulníky UH-60M Black Hawk ze Švédska, nizozemské CH-47F Chinook a maďarské víceúčelové vrtulníky H-145. Čáslavská 212. taktická letka se cvičení HTIC účastní pravidelně od roku 2014, minulé ročníky proběhly ve Švédsku, Velké Británii a druhý rok po sobě v Maďarsku.

Do říjnového kurzu HTIC se v Pápě zapojily posádky vrtulníků H-145 domácího letectva, Mi-171ŠM z České republiky, CH-47F Chinook z Nizozemí, UH-60M ze Švédska plus jedna posádka z Portugalska, která se však účastnila bez vrtulníku. Český Mi-171ŠM ev. č. 9813 patřil 222. vrtulníkové letce z Náměšti nad Oslavou a do Pápy dorazil v „plné bojové výbavě“, tedy s instalovanými ochlazovači výstupních plynů EVU, odkrytovanými senzory systému vlastní ochrany AMPS plus odmontovaným ochranným krytem palubního infrarušiče pro potlačení IČ stopy vrtulníku. (foto: kpt. Pavel Vaňha, 21. zTL Čáslav)

 

Výcvik únikových manévrů

Cvičení HTIC probíhalo na letecké základně u města Pápa na severozápadě Maďarska. Jde o tzv. „evasion training“ (výcvik únikových manévrů) pro instruktory a osádky vrtulníků, které se snaží ubránit případnému napadení. Jejich nejlepší obrana je, že létají nízko a využívají terén, aby na ně nikdo nezaútočil – využívají údolí kde se schovají, lesy, stíny, atd. Pokud ale útok nastane, musí být schopni se bránit s využitím taktických manévrů, palubních střelců nebo použitím klamných cílů.

 

Ranging run

Všechny osádky vrtulníků se postupně učí, jak se bránit. Létají od jednodušších úkolů k těm složitějším. Začínají létat jeden proti jednomu, jeden proti dvěma, dva proti jednomu, dva proti dvěma. A vrcholem je pak obrana-únik celého “balíku” vrtulníků, které plní společný úkol ze spárů letounů taktického letectva. „Výcvik začíná od jednoduchých věcí, říká se tomu „ranging run“, aby si osádky vrtulníků takzvaně „nakoukaly“ dálky. Piloti bitevníků letí dál od nich, říkají jim vzdálenosti, aby měly představu, jak stíhačka vypadá. Během toho se piloti snaží naučit odhadnout vzdálenost, kdy je letoun tzv. v obálce pro dopal řízené rakety a kdy je třeba se začít bránit simulovaným odpalem klamných cílů tzv. flér,” popisuje výcvik jeden z českých pilotů L-159.

„Kromě získávání zkušeností v mezinárodním prostředí je účast na takovém cvičení pro nás výhodná i z pohledu našeho výcviku, protože takto kompletní scénáře u nás nemáme možnost cvičit, navíc naše činnost je vysoce ceněna vedoucími instruktory i všemi účastníky cvičení HTIC,“ uvedl velitel 212. taktické letky podplukovník Linhart. Poslední týden kurzu HTIC osádky procvičovaly výcvik v plánování a provedení komplexních misí COMAO. Čáslavští piloti Alek nalétali v průběhu cvičení kolem 100 letových hodin.

Autor textu: kapitánka Hana Havrdová, tisková a informační důstojnice 21. základny taktického letectva Čáslav, redakčně doplněno a upraveno, popisky redakce czechairforce.com

Několik momentek ze stojánky v Pápě a ze zadního kokpitu spárky L-159T1+ během cvičení HTIC 2022. Letiště v Pápě je ikonickou základnou z dob Varšavské smlouvy, kde byly dříve umístěny nejmodernější letouny MiG-23MF a MiG-21bis maďarského letectva. V současné době je v Pápě umístěn Heavy Airlift Wing s trojicí velkokapacitních transportních letounů C-17A Globemaster III a základna zároveň slouží jako záložní letiště pro maďarské Gripeny, nebo pro výcvikové aktivity v nedalekém VVP Bakony. (foto: 212. taktická letka, Čáslav)

 

Roli tzv. agresorů letos v Pápě zabezpečovala především čtveřice podzvukových útočných Alek od 212. taktické letky z Čáslavi, které jsou díky svému radaru a letovým vlastnostem naprosto ideální platformou pro nácvik „lovu“ vrtulníků v nízkých letových hladinách. Čeští piloti tak pomáhají cvičit osádky vrtulníků v reakci na hrozby od nepřátelských letounů, které by je v průběhu bojových misí mohly ohrožovat. Do Pápy odlétly celkem tři jednomístné L-159A ev. č. 6052, 6063 plus 6064 a jedna spárka L-159T1+ ev. č. 6046, které létaly v konfiguraci s čtveřicí přídavných nádrží a registry CATM-9M. (foto: kpt. Pavel Vaňha, 21. zTL Čáslav)


 

 

(úvodní ilustrační foto: prap. Martin Král, 21. zTL Čáslav)

(zdroj: článek „Vrtulníkářský Top Gun nad Maďarskem. Čeští piloti zdokonalili taktické létání“, autor kpt. Hana Havrdová, https://afbcaslav.army.cz/aktuality/vrtulnikarsky-top-gun-nad-madarskem-cesti-piloti-zdokonalili-takticke-letani)