AktualityCvičeníPilotiTechnikaVelitelé

Vrtulníkáři z Náměště ukončili v USA výcvik na nové Venomy a Vipery

Po sedmi měsících intenzivního přeškolovacího výcviku se na domovskou základnu v Náměšti vrátila skupina pilotů a palubních techniků. Na nové typy vrtulníků UH-1Y Venom a AH-1Z Viper se přeškolovali na americké základně námořní pěchoty Pendleton. Vrtulníky obdrží náměšťská základna v rámci mezivládní smlouvy ČR a USA během letošního jara.

„Výcvik byl náročný. Vrtulníky platformy H-1 jsou klasické koncepce tzn. s jedním hlavním nosným rotorem a vyrovnávacím rotorem, čímž veškerá podobnost s vrtulníky řady Mi končí. Největší rozdíly jsou v moderním multifunkčním displeji (tzv. full glass cockpit), levotočivém nosném rotoru a lyžinovém podvozku,“ popisuje podplukovník Marcel Kica, velitel výcvikové skupiny H-1.

Po úvodní teoretické přípravě, kterou ukončily testy, následoval letecký výcvik. Nejprve na simulátoru (FTD – mimochodem stejný typ bude v nejbližších dnech dodán 22. základně vrtulníkového letectva), později ve vrtulníku.

Výcvik se zpočátku zaměřil na základní manévry a pokračoval lety podle přístrojů, ve skupině, v přízemních výškách, na přepravu nákladu v podvěsu a jeřábování. Vyvrcholením byly lety na střelbu na pozemní cíle kanonem a neřízenými raketami a také lety v noci s brýlemi pro noční vidění. Palubní technici si vyzkoušeli střelbu z dveří vrtulníku lafetovanými zbraněmi (minigun a 50 cal).

Přistání v pouštních podmínkách u základny El Centro nedaleko hranic s Mexikem. (foto: 22. zVrL a Capt. Natalie B. Batcheler)

Nácvik „Hot Refuelingu“ na civilním letišti Lake Havasu City Municipal Airport v Arizoně. (foto: 22. zVrL a Capt. Natalie B. Batcheler)

 

Letovou část ukončilo přezkoušení, u nějž celá skupina uspěla a všichni piloti následně obdrželi certifikát PQM (Pilot Qualified in Model). Celkově každý pilot nalétal přibližně 80 hodin. Výcvik se odehrával v Jižní Kalifornii. Převážně pak ve vzdušném prostoru Campu Pendleton a jeho přilehlém okolí s výjimkou čtrnáctidenního vyvedení na pouštní základnu El Centro nedaleko hranic s Mexikem. Kromě běžných letových situací vojáci trénovali například nouzové opuštění vrtulníku a přežití na vodní hladině v případě pádu do oceánu.

„Spolupráce s americkými kolegy byla na velmi vysoké úrovni, instruktoři dělali maximum pro předání všech svých znalostí a zkušeností našim pilotům v nadstandardním rozsahu. Při výcviku byl jejich přístup spíše na úrovni kolegů nikoliv učitel-žák, neboť si uvědomovali, že s létáním nezačínají, ale že se jedná o přeškolovací výcvik, který přizpůsobovali jejich potřebám,“ hodnotí Kica.

Největším přínosem výcviku v Campu Pendleton byl fakt, že probíhal přímo u největšího a nejzkušenějšího provozovatele platformy H-1 na světě. Po návratu na domovskou základnu budou piloti pokračovat ve výcviku s americkým mobilním výcvikovým týmem (MTT).

  • Kvalifikace PQM v podmínkách USMC opravňuje piloty k převzetí vrtulníku od technické směny a provedení základního letu ve funkci velitele vrtulníku.
  • Rozsahem se jednalo o základní část výcviku pilotů, který v totožné formě plní všichni piloti vrtulníků USMC u výcvikové letky HMLAT-303.
  • Pokračující výcvik pak absolvují u svých bojových letek stejně tak, jako naši piloti.

Autor textu: kapitánka Jindřiška Budiková, tisková a informační důstojnice 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou, popisky redakce czechairforce.com

Výcvik českých vrtulníkářů se odehrával převážně v Jižní Kalifornii ve vzdušném prostoru základny USMC Camp Pendleton a v jejím přilehlém okolí s výjimkou čtrnáctidenního vyvedení na pouštní letiště El Centro nedaleko hranic s Mexikem. (foto: Sgt. Rachaelanne Woodward)

 

Slavnostní vyřazení 12-ti českých vrtulníkářů dne  9. února 2023, kteří úspěšně prošli základním výcvikovým programem pro přeškolení na vrtulníky H-1 u letky HMLAT-303 na letecké základně námořní pěchoty Camp Pendleton v Kalifornii. Školení poskytlo příslušníkům AČR veškeré základní znalosti a dovednosti, potřebné k údržbě, provozu a létání s platformou H-1. (foto: Sgt. Rachaelanne Woodward)


 

 

(úvodní foto: 22. zVrL a Capt. Natalie B. Batcheler)

(zdroj: článek „Vrtulníkáři z Náměště ukončili v USA základní výcvik na nové Venomy a Vipery, další už absolvují v ČR“,  autor kapitánka Jindřiška Budiková, https://acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/vrtulnikari-z-nameste-ukoncili-v-usa-zakladni-vycvik-na-nove-venomy-a-vipery–dalsi-uz-absolvuji-v-cr-242125/)