AktualityCvičení

Ve Staré Boleslavi proběhlo plánování mezinárodního cvičení Ramstein Guard 2018

Minulý týden se v lokalitách Stará Boleslav a Hlavenec konala hlavní plánovací konference (MPC – Main Planning Conference) k mezinárodnímu cvičení Ramstein Guard 2018. Hlavním cílem bylo společně se zahraničními partnery, kteří se podílejí na plánování, řízení a koordinaci cvičení, projednat a dohodnout klíčové otázky spojené s jeho obsahem. Ramstein Guard je zaměřen na výcvik prostředků vzdušných sil ve vedení bojové činnosti v prostředí rušení radiolokačních i rádiových prostředků. Cvičení je v rámci Armády České republiky jediné, kdy jsou jednou ročně využívány prostředky NATO pro rušení našich rádiových sítí a radarů.

„Palubní a pozemní radiolokátory a rádiové prostředky určené ke vzájemné komunikaci cvičících jsou souběžně vystaveny více druhům rušení. Příslušníci velitelského stanoviště a cvičících směn jsou tak v důsledku ztížených podmínek nuceni pro řízení vzdušných operací využívat všech znalostí, aby dokázali eliminovat rušení a znovu získali schopnost ničit vzdušné cíle,“ uvedl k průběhu cvičení koordinátor z Velitelství vzdušných sil AČR.

Možnost procvičení součinnosti všech jednotek a koordinace jejich činnosti v podmínkách rušení totiž nelze v běžné mírové situaci reálně vyzkoušet, proto je Ramstein Guard pro jednotky vzdušných sil tak přínosný. Na pracovní konferenci bylo dohodnuto, že celé cvičení bude řízeno z německého Uedemu taktickým velitelstvím operací vzdušných sil v rámci Severoatlantické aliance prostřednictvím řídícího a koordinačního centra (CTC – Coordination and Tasking Cell), které bude operovat v podzemním objektu 261. střediska řízení a uvědomování.

„Je to zajímavé a vzrušující, když se ocitnete v situaci, kdy na radaru nic „nevidíte“, když pilotovi místo instrukcí hraje v rádiu „Yesterday“ a všichni – pilot, operátor, technik, letovod nebo velitel – hledají náhradní řešení a vybavují si náhradní postupy, které v těchto případech až tak často nezažíváte,“ řekla o svých zkušenostech ze cvičení řídící CTC z 26. pluku velení, řízení a průzkumu.

Ramstein Guard 2018 se uskuteční od 4. až 8. června ve vzdušném prostoru České republiky. Do cvičení budou kromě 26. pluku velení, řízení a průzkumu zapojeny další jednotky vzdušných sil se svou technikou – 21. základna taktického letectva (letouny JAS 39 Gripen a L-159 ALCA), 22. základna vrtulníkového letectva (vrtulník Mi-171ŠM), 24. základna dopravního letectva (transportní letoun CASA C-295M), 25. protiletadlový raketový pluk (řídící a naváděcí radiolokátory SURN CZ, průzkumná čidla ReVISOR a systémy velení a řízení palby PU PoSy a RACCOS). Na Ramstein Guard budou mít zastoupení i pozemní síly, konkrétně 53. pluk průzkumu a elektronického boje (systémy MUKVR a Věra S/M). Celkem se mezinárodního cvičení zúčastní přes 100 vojáků a 25 kusů letecké a pozemní techniky. Na 21. základně taktického letectva v Čáslavi by se měl během cvičení rovněž objevit i „rušící“ letoun Dassault Falcon DA-20 civilní společnosti Cobham v počtu 1-2ks.


 

(úvodní foto: Radim Špalek)

(zdroj: informační servis Ministerstva obrany ČR, autor textu: kpt. Lucie Machorková, tisková a informační důstojnice 26. pVŘPz, www.acr.army.cz)