AktualityCvičení

V Náměšti se uskutečnila úvodní plánovací konference ke cvičení Ample Strike 2018

Mezinárodního cvičení Ample Strike 2018 (AMSE 18), které bude na území České republiky probíhat od 3. do 14. září, se zúčastní okolo patnácti zahraničních armád aliančních a partnerských zemí. Cvičení, jehož cílem je sladění výcviku předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek, se budou účastnit i příslušníci jednotek aktivní zálohy Vzdušných sil Armády ČR. Vojáci aktivní zálohy jsou primárně předurčeni k ochraně základen a útvarů Vzdušných sil.

„Nově budou podporu pozemních jednotek poskytovat i německé letouny EF 2000 Eurofighter. Klíčová bude samozřejmě účast ozbrojených sil Spojených států amerických, které přislíbily nově i letouny F-16. Ta přidává celému cvičení značnou hodnotu,“ prozrazuje ředitel cvičení plukovník Zdeněk Gabriel.

K účasti na cvičení bylo pozváno celkem 16 zemí, z čehož předběžně potvrdily Kanada, Dánsko, Estonsko, Finsko, Velká Británie, Německo, Chorvatsko, Litva, Nizozemsko, Polsko, Slovinsko a Spojené státy americké. Leteckou podporu budou vojákům poskytovat například české letouny L-159 ALCA, L-39ZA Albatros a JAS-39 Gripen z čáslavské základny, a dále vrtulníky Mil Mi-24V/Mi-35 plus Mi-171Š z domácí náměšťské základny. Účast také přislíbily litevské L-39 Albatros, německé EF 2000 Eurofighter a Learjet 35A od civilní společnosti GFD, polské Su-22M4 a slovinské PC-9M. Nizozemsko zvažuje účast letounu Learjet od civilní společnosti Skyline Aviation, Spojené státy americké prozatím uvažují o možném zapojení vrtulníků AH-64D Apache, nebo letounů F-16. Velká Británie se zapojí se stroji Hawk a přislíbila zabezpečit simulátor pro výcvik leteckých návodčí.

Cvičení je plně v gesci Armády České republiky, řídícím prvkem je pak Velitelství Vzdušných sil. Komplexní logistické zabezpečení budou poskytovat téměř všechny složky Armády ČR, zatímco hlavní koordinaci bude mít na starosti 22. základna vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou. Právě schopnost hostitelské země poskytnout podporu zahraničním jednotkám je dalším z hlavních cílů cvičení. Konkrétní počty letecké techniky a celkové počty účastníků cvičení budou upřesněny na hlavní plánovací konferenci, která se uskuteční v měsíci květnu.

Tradičním účastníkem cvičení AMSE 18 by mělo být opět polské letectvo a jeho letouny Su-22 z 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego ve Swidwinu. Na snímku přistává Su-22M4 (3817) s volacím znakem „TIGER 61“ na dráhu 31 v Náměšti nad Oslavou po ukončení podvečerní mise v prostoru Boletice, cvičení Ample Strike 2017. (foto: Radim Špalek)

Americké letectvo nově přislíbilo pro cvičení AMSE 18 rovněž účast letounů F-16. Americké Vipery se tohoto cvičení účastnily již v minulosti, kdy během Ample Strike 2014 létaly stroje od 31st FW / 510th FS „Buzzards“ z polského letiště Lask. Na snímku vzlétá F-16C (88-0413) od 510th FS „Buzzards“ z italské základny Aviano AB během úderů proti Libyi v rámci operace Unified Protector, srpen 2011. (foto: Jan Suchánek)


 

(úvodní foto: Aleš Hottmar)

(zdroj: tiskové středisko AMSE 2018, www.acr.army.cz )