AktualityCvičení

Tygří letka z Čáslavi má tři nové piloty schopné tankovat za letu

Během nedávného mezinárodního cvičení ve Švédsku se tři čeští piloti ze základny taktického letectva v Čáslavi nově vycvičili v procedurách tankování za letu AAR (Air-to-Air Refueling) a další piloti si pak prodloužili kvalifikaci. V tankování za letu jsou tak vycvičeni téměř všichni čáslavští stíhači a tuto taktickou dovednost české letectvo využívá během celé řady mezinárodních cvičení, nebo misí Air Policing na Islandu. Letošní mezinárodní cvičení AAR Conversion Training 2020 proběhlo ve dnech 2. až 6. listopadu a kromě pilotů se čtyřmi stroji JAS-39C/D Gripen se ho zúčastnil i technický personál.

 

Nutná preciznost a přesnost

Tankování za letu piloti z 211. taktické letky trénovali na švédském tankeru Tp.84T (C-130 Hercules). K dalším cílům cvičení patřilo prohloubení interoperability letů v mezinárodním prostředí a výměna zkušeností s provozem letounů Gripen se švédskou stranou. „Samotná procedura tankování za letu není vůbec jednoduchá a od pilota vyžaduje preciznost a přesnost. Je nutné si uvědomit, že letoun letí rychlostí přes 500 km/h a hrana koše tankeru je v okamžiku spojení přibližně 20 až 30 centimetrů od kabiny,“ popisuje akci pilot Gripenu.

Lety probíhaly nad pevninou i nad mořem z letecké základny křídla F17 „Blekinge“ v Ronneby. Právě kvůli výcviku nad mořem i množství jezer, kterými je Švédsko protkané, musí všichni piloti jednou ročně absolvovat příslušné školení. Při letech nad větší vodní hladinou pak piloti Gripenů používají speciální neoprenový oděv, který zabraňuje rychlému podchlazení pilota v případě pádu do vody.

 

Tankování za letu – podmínka pro zapojení do operací a cvičení NATO

„Udržení schopnosti tankování za letu je jednou z podmínek našeho plnohodnotného zapojení do aliančních cvičení či operací,“ zdůrazňuje jeden z účastníků cvičení. V posledních letech byla dostupnost tankerů na evropském nebi sporadická a praktické využití nové mnohonárodní flotily MMF (Multinational Multi-Role Tanker Transport Fleet), jejíž součástí je také Česká republika, je závislé na certifikaci letounů JAS-39 Gripen pro nový tanker A330MRTT. Hromadná certifikace je plánována na příští rok a zároveň by také mělo dojít k náběhu přidělených hodin, v případě Gripenů se jedná o limit do 30 letových hodin.

Vzhledem k současné epidemiologické situaci museli všichni účastníci cvičení bezpodmínečně absolvovat testy na přítomnost viru SARS-Cov-2 a během cvičení dodržovat přísná hygienická opatření.

Autor textu kapitánka Hana Havrdová, tisková a informační důstojnice 21. základny taktického letectva Čáslav, redakčně doplněno.

“Spárka“ JAS-39D s vysunutým teleskopickým tankovacím nástavcem na levém sacáku během výcviku Air-to-Air Refueling. Zachycení tankovacího koše je mnohem složitější u spárky než u jednomístného stroje, a to kvůli obtékání vzduchu kolem delšího překrytu kabiny, jež unáší koš do strany, a horšímu výhledu na tankovací nástavec z předního pilotního prostoru. (foto: prap. Martin Král, 21. zTL Čáslav)


 

 

(úvodní ilustrační foto: prap. Martin Král, 21. zTL Čáslav)

(zdroj: článek „Další tři piloti z Čáslavi už umí natankovat za letu“, autor kapitánka Hana Havrdová, https://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/dalsi-tri-piloti-z-caslavi-uz-umi-natankovat-za-letu-224509/)