Oslavy 80. výročí SNP a letecká technika nad Banskou Bystricí
Slovensko si nedávno připomnělo osmdesáté výročí zahájení Slovenského národního povstání (SNP), které představovalo významné protifašistické vystoupení slovenského národa za druhé světové války. Součástí rozsáhlých oslav v Banské Bystrici byla také velkolepá vojenská přehlídka, které se účastnilo na 2 973 vojáků s 266 kusy pozemní a letecké techniky, přičemž návštěvníkům oslav se vůbec poprvé prezentovala i úplná novinka slovenského letectva, stroje F-16.
Slovenské národní povstání je bezesporu jedním z nejvýraznějších a nejdůležitějších milníků novodobých dějin Slovenska, které se do průběhu 2. světové války zapsalo zcela unikátním působením československých pilotů v týlu nepřítele. Přesně před osmdesáti lety přistál 17. září 1944 na slovenském polním letišti Zolná u Sliače 1. československý stíhací pluk, vyzbrojený 21 letouny La-5FN, který pod velením štábního kapitána Františka Fajtla po dobu téměř dvou měsíců operoval na povstaleckém území a významně podporoval SNP. Za úspěšnou bojovou činnost v týlu nepřítele byl 1. čs. stíhací letecký pluk oceněn udělením čestného názvu „Zvolenský“ a tento historický název v dnešní době nese v rámci pokračování tradic 21. základna taktického letectva v Čáslavi, přičemž na 17. září zároveň připadá Den československého letectva.
Z čáslavské základny, jenž nese historický název „Zvolenská“, zamířila na oslavy 80. výročí SNP dvojice hotovostních Gripenů, které se nad Slovenskem objevily rovněž 17. září, kdy jejich piloti působili v rámci cvičné mise Tango Scramble nedaleko povstaleckého letiště Tri Duby (dnešní LZ Sliač) a bývalého polního letiště Zolná. České Gripeny pomáhají od 1. září 2022 s ochranou vzdušného prostoru Slovenska a podle ministryně obrany Jany Černochové žádá Slovensko o zajištění ostrahy svého nebe i v roce 2025. (foto: 211. taktická letka)
Samotné zahájení Slovenské národní povstání dne 29. srpna 1944 si Slovensko každoročně připomíná státním svátkem a oslavami přímo v Banské Bystrici, hlavním srdci SNP. Letošní kulaté oslavy bohužel vzbudily hned několik kontroverzí. Ať už šlo o rozhodnutí slovenského premiéra a současného mírotvorce Roberta Fica, který při této příležitosti pozval na Slovensko mladé občany z Ruské federace a Běloruska jakožto potomky účastníků SNP, nebo o účast ruského velvyslance v Bratislavě Igora Bratčikova na dvouhodinové vojenské přehlídce v centru Banské Bystrice či medializovanou „neúčast“ bojových tanků Leopard 2A4 z výzbroje OS SR, jejichž prezentaci na oslavách a přehlídce podle slovenské opozice údajně zakázal přímo slovenský prezident Peter Pellegrini.
Oslavy rovněž bohužel poznamenaly současné poněkud napjaté vztahy mezi českou a slovenskou vládou, které patrně vedly k tomu, že Českou republiku nereprezentoval v Banské Bystrici žádný její vrcholný politik a oslav se zúčastnil pouze náčelník generálního štábu Karel Řehka a velvyslanec v Bratislavě Rudolf Jindrák. Česká ministryně obrany Jana Černochová navíc uvedla, že oficiální pozvánku na oslavy dostal z vrcholných českých politiků pouze prezident Petr Pavel, který se však z časových důvodů nakonec nemohl účastnit.
Největší prezentace OS SR v historii
Na vojenské přehlídce, která byla největší prezentací Ozbrojených sil Slovenské republiky v celé novodobé historii Slovenska, se předvedli vojáci všech útvarů OS SR a spolu s nimi i alianční spojenci, působící v rámci mnohonárodní brigády pod španělským velením na Lešti. Vojenská přehlídka začala výstřelem z děla a seskokem více než 40 výsadkářů, kteří nesli vlajky Slovenské republiky, NATO a také vlajky spojenců. Seskok z transportních letounů C-27J Spartan ev. č. 1962 a L-410UVP ev. č. 2721 zabezpečili jak padákoví specialisté OS SR, tak členové 5. pluku speciálního určení a 65. průzkumného praporu, včetně partnerské polské jednotky AGAT, jejíž příslušníci skákali z letounu CASA C-295M reg.č 027.
Příslušníci 5. pluku speciálního určení a 65. průzkumného praporu na palubě C-27J s volačkou „SPARTAN 31“, kteří zabezpečili seskok během oslav 80. výročí SNP. (foto: OS SR)
Na výsadkáře plynule navázalo 47 pochodových pěších celků, jejichž délka byla více než jeden kilometr, a přehlídka současné výzbroje OS SR. Armáda předvedla například kolový obrněný transportér Patria, systém protivzdušné obrany Mantis, protiletadlový systém KUB, bojová vozidla pěchoty BVP 1, BVP 2 či BVP-M, houfnice Zuzana 2 a Zuzana 2000, nebo tanky T-72M1. Představeny též byly nové produkty slovenského obranného průmyslu, jako například obrněný transportér Vydra 8×8, samohybná houfnice BIA, či minomet AM-120.
V rámci vojenské přehlídky se uskutečnil nad centrem Banské Bystrice i přelet letecké techniky Vzdušných sil OS SR a dalších aliančních spojenců. Návštěvníci tak měli zcela unikátní možnost vidět na obloze prakticky veškerou provozovanou techniku slovenského letectva. Letovou část přehlídky zahájil průlet dvou vrtulníkových formací 51. krídla Prešov s celkově čtyřmi stroji UH-60M Black Hawk ev. č. 7446, 7448, 7449, ???? a dvěma vrtulníky Mi-17M/LPZS ev. č. 0846 a 0827, startujících ze Sliače, následovaných formací s transportním letounem C-27J Spartan ev. č. 1962 ze 46. krídla Kuchyňa a dvojicí proudových strojů L-39CM/ZAM Albatros ev. č. 5254 a 4703 od 81. krídla Sliač.
Během přeletů formací Vzdušných sil OS SR se návštěvníkům oslav SNP představila prakticky veškerá typová skladba a provozovaná technika slovenského letectva. Šlo jak o čtveřici vrtulníků UH-60M Black Hawk a dva stroje Mi-17, tak o jediný létající Spartan a dva zbývající Albíky, které dolétají v roce 2026. (foto: Peter Kostiviar, https://www.facebook.com/peter.kostiviar a OS SR)
Na nebi se následně objevily i formace aliančních spojenců. Konkrétně šlo o dvojici hotovostních letounů JAS-39C Gripen z České republiky, které jako jediné přilétly v rámci cvičné mise Tango Scramble i s ostrou výzbrojí, dále dva Gripeny z Maďarska, dvojici stíhaček F-16 z Polska a dvě americké „šestnáctky“ ze základny v Itálii. Výchozí prostor pro zformování skupin se nacházel jižně od Zvolena, odkud letouny zamířily okolo letecké základny Sliač přímo nad centrum Banské Bystrice.
Celá přehlídka byla zakončena asi nejočekávanější formací, tvořenou vládním Airbusem A319 reg. OM-BYA letky MV a dvojicí zbrusu nových nadzvukových strojů F-16C Block 70 ev. č. 1002 a 1003 se slovenskými piloty v kokpitu, kteří s nimi přilétli z dočasného působiště na základně v Kuchyni a jež mohla široká veřejnost vidět na živo vůbec poprvé. Na nebi nad Banskou Bystricí tyto stíhačky následně vykreslily figuru 8, jako symbol 80. výročí Slovenského národního povstání.
Jednoznačně největší „highlight“ letošních oslav 80. výročí SNP představovala prezentace dvojice nových letounů F-16C Block 70 slovenského letectva. Obě „šestnáctky“ dorazily na Slovensko z USA teprve 22. července letošního roku a těsně před oslavami se je podařilo zalétat. Dvojice strojů ev. č. 1002 a 1003 s volacími znaky „BOBCAT 11/12“ a se slovenskými piloty v kokpitu tak mohla 29. srpna zamířit ve společné formaci s vládním Airbusem A319 reg. OM-BYA nad centrum Banské Bystrice do efektního průletu. (foto: Peter Kostiviar, https://www.facebook.com/peter.kostiviar)
(úvodní foto: Peter Kostiviar, https://www.facebook.com/peter.kostiviar)
(zdroj: článek „Armáda vzdala hold účastníkom SNP veľkolepou prehliadkou, Vojaci predviedli aj moderné slovenské zbrane“, autor Marko Erd, https://domov.sme.sk/c/23376887/snp-oslavy-80-vyrocie-banska-bystrica-vojenska-prehliadka.html; článek „Slovensko slaví 80 let od SNP. V Banské Bystrici se konala vojenská přehlídka“, https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/slovensko-snp-vyroci-oslavy-banska-bystrica.A240829_091343_zahranicni_kha; archív redakce czechairforce.com)