AktualityTechnika

Letoun L-39NG z produkce Aera Vodochody získal typový certifikát

Nový cvičný letoun L-39NG získal v těchto dnech typový certifikát. Na základě pozitivních výsledků pozemních a letových certifikačních zkoušek jej vydal Odbor dohledu nad vojenským letectvím Ministerstva obrany ČR.

Jedná se o završení 13 let působení Penty v největším českém leteckém výrobci Aero Vodochody. „Je to zlomový okamžik, mimořádný úspěch zaměstnanců Aera, který dokládá, že vrátit výrobu vlastních proudových letadel do Aera bylo naším správným rozhodnutím. Dosavadní investice do projektu přesáhly 2 miliardy Kč, pro podnik představují základ pro dobrou budoucnost,“ řekl spolumajitel Penty Investments Marek Dospiva. Nový letoun, který navazuje na tradici legendárních cvičných letounů L-39 Albatros, byl certifikován necelé dva roky od představení prvního prototypu.

„Je to skvělá zpráva pro L-39NG i pro celý český letecký průmysl. Získání certifikace je významný milník při vývoji letounu a zároveň je to důležitý vzkaz pro naše zákazníky. Rád bych tímto poděkoval všem, kdo k tomuto výjimečnému úspěchu přispěli,“ dodal Jiří Podpěra, prezident společnosti Omnipol, která je strategickým partnerem projektu nového letounu.

Získání typového certifikátu znamená, že letoun je způsobilý mezinárodního letového provozu a splňuje bezpečnostní požadavky. Certifikace je zároveň základním předpokladem pro dodávky zákazníkům. L-39NG je jako jeden z prvních letounů certifikován podle nových nadnárodních vojenských standardů (EMAR 21 a EMACC), což znamená, že jeho certifikace je uznávaná všemi vojenskými autoritami EU a NATO. Certifikace letounu postupovala podle plánu. V rámci testů proběhlo zhruba 300 zkušebních letů na dvou letových prototypech výr. č. 7001 plus 7004, a rozsáhlé pozemní zkoušky na dalších dvou prototypech výr. č. 7002 a 7003.

„Tento milník je naší zásadní zprávou pro tradiční Dny NATO v Ostravě, přesně tak, jak jsme slíbili před rokem. L-39NG je zcela nový letoun odpovídající současným i budoucím požadavkům na moderní výcvik taktických pilotů zaručující velmi konkurenceschopné náklady. Věříme, že jeho certifikace významně přispěje k budoucím objednávkám, které budeme moci brzy oznámit. Upřímně děkuji všem zaměstnancům, dodavatelům a partnerů za jejich profesionální úsilí a skvělou spolupráci,“ uvedl Dieter John, prezident a CEO Aera Vodochody.

Získáním typového certifikátu vývoj letounu samozřejmě nekončí. Do certifikace se budou postupně doplňovat další vylepšení a rozšiřování schopností dle požadavků konkrétních zákazníků. Letoun L-39NG se zároveň tento víkend naživo představil na Dnech NATO v Mošnově, kde se tentokrát objevily oba letové prototypy – 7001 na statické ukázce ve VIP zóně a druhý 7004 během sobotní letové ukázky.

Nádherný produktový snímek prvního letového prototypu L-39NG, který létá s přiděleným ev. č. 0475. Aero Vodochody stále čeká na uzavření mimořádně důležité referenční zakázky pro domácího uživatele v podobě státního podniku LOM Praha, který by chtěl odebrat 4 stroje L-39NG pro své Centrum leteckého výcviku v Pardubicích. Vzhledem ke stále neuzavřené smlouvě je CLV nuceno řešit nedostatek letových hodin na L-39C pronájmem čtyř strojů od civilního subjektu. Podle zatím nepotvrzených informací by se tak měly v Pardubicích objevit čtyři Albíky od francouzské společnosti Apache Aviation. (foto: Aero Vodochody Aerospace, www.aero.cz)


 

 

(úvodní ilustrační foto: Aero Vodochody Aerospace, www.aero.cz)

(zdroj: tisková zpráva – Letoun L-39NG získal typový certifikát, http://www.aero.cz/cz/o-nas/media/tiskove-zpravy/letoun-l-39ng-ziskal-typovy-certifikat/, redakčně doplněno, popiska redakce czechairforce.com)