AktualityAkviziceModernizace

Letectvo plánuje upgrade palubních šifrátorů ELCRODAT

Vzdušné síly AČR používají na vrtulnících Mi-171ŠM a letounech L-159A už přes deset let palubní šifrátory hlasové komunikace typu ELCRODAT 4-2 od německého výrobce ROHDE & SCHWARZ. Vývoj na poli utajovačů hlasového a datového spojení jde však neustále kupředu a ministerstvo obrany se proto rozhodlo pro kompletní upgrade všech zařízení ELCRODAT 4-2 používaných v AČR, tak aby i nadále splňovaly aktuální požadavky v oblasti utajené komunikace.

Palubní šifrátory ROHDE & SCHWARZ se v AČR používají k zabezpečení utajené hlasové komunikace COMSEC* pozemních, vzdušných a speciálních sil na území České republiky, na spojeneckých cvičeních či v zahraničních misích. Vzdušné síly jej nechaly konkrétně instalovat do modernizovaných vrtulníků Mi-171ŠM a podzvukových letounů L-159A ALCA. Jde o zařízení plně kompatibilní s prostředky NATO, které může pracovat i v režimu TRANSEC** Have Quick II, což bylo prakticky otestováno na letounech L-159 s radiostanicemi ARC-210.

Samotný linkový kryptografický prostředek ELCRODAT 4-2 je taktický úzkopásmový a širokopásmový utajovač pro datové a hlasové provozy. Deska utajovače obsahuje dva NATO algoritmy pro šifrování hlasu a dat plus šifrování klíčů, přičemž má prostor i pro doplňkovou desku utajovače, jež může být použita pro implementaci dalšího algoritmu, určeného k národnímu či koaličnímu použití. Uložit je možné celkově až 96 klíčů. Výhodou zařízení ELCRODAT 4-2 je celková architektura, kdy jedno zařízení může být určeno pro řadu aplikací (hlas, data, rádiové spojení, pevné linky, modemy) a zároveň disponuje malými rozměry a hmotností, je způsobilé pro letecký provoz a má nejvyšší úroveň zabezpečení.

Plánovaný upgrade celkově 50 ks jednotek ELCRODAT 4-2 bude spočívat v aktualizaci firmware a rozhraní plus modernizaci komunikačních protokolů pro rozšíření kompatibility s dalšími typy kryptografických prostředků. Předpokládané investiční výdaje činí 24,7 mil. Kč bez DPH a tato výdajová akce je vázána na rok 2022.

Poznámka * – jde o zabezpečení obsahu komunikace před odposlechem, záměnou nebo modifikací sdělení

Poznámka ** – jde o přenosovou bezpečnost a ochranu proti zaměření či rušení

Palubní utajovače hlasové a datové komunikace ELCRODAT 4-2 od tradičního německého výrobce ROHDE & SCHWARZ jsou už řadu let standardními šifrátory na vrtulnících Mi-171ŠM a letounech L-159. Armáda nyní plánuje upgrade 50 ks jednotek ELCRODAT, tak aby splňovaly nejnovější standardy utajené komunikace. (2x foto: Stanislav Petera, www.stanislavpetera.com)


 

 

 

(úvodní ilustrační foto: prap. Martin Král, 21. zTL Čáslav)

(zdroj: archív redakce czechairforce.com)