AktualityCvičeníPilotiTechnika

Kbelští vrtulníkáři cvičili záchranné operace v horském prostředí Tater

Minulý týden se v polském podhorském středisku Zakopané na úpatí Tater uskutečnilo intenzivní pětidenní cvičení Squadron Exchange 2024, zaměřené na simulované letecké záchranné operace v náročném horském prostředí. Podobné cvičení se konalo letos poprvé a zúčastnilo se ho celkem 12 příslušníků z řad pilotů, palubních a pozemních techniků včetně leteckých záchranářů z 24. základny dopravního letectva Praha–Kbely, kteří si zde vyměňovali zkušenosti s polskými kolegy ze služby TOPR.

Náročné létání a záchranné operace ve vysokohorském prostředí jsou už řadu let naprosto nedílnou součástí výcvikové osnovy kbelských vrtulníkářů, kteří se svými stroji W-3A Sokol a Mi-17 zajišťují službu SAR a LZS. Tento specifický výcvik se nejčastěji provádí v podmínkách horského prostředí Šumavy, nebo nepravidelně ve francouzském horském výcvikovém středisku (Centre de vol en Montagne) v Sainte Léocadie ve francouzských Pyrenejích. Protože však jde v případě Šumavy o místa s nedostatečnou nadmořskou výškou a v případě Francie naopak o velmi vzdálenou lokalitu, kde je navíc nutné působení dlouhodobě plánovat, hledali kbelští vrtulníkáři jinou destinaci, kde by bylo možné realizovat výcvik létání ve vysokohorském terénu primárně se zaměřením na záchranu osob ze složitých míst, tedy úkoly, které plní právě kbelské „SARkové“ stroje Mi-17 a W-3A Sokol.

V roce 2022 se měl podobný výcvik realizovat premiérově v italském Bolzanu v horském prostředí Dolomit, kvůli rozsáhlým letním požárům v Českém Švýcarsku a intenzivnímu nasazení kbelských vrtulníků při jejich hašení však musel být zrušen. Pro letošek si proto kbelská 243. vrtulníková letka naplánovala cvičení Squadron Exchange s polským provozovatelem TOPR, jehož obrovským benefitem jsou nejen obrovské zkušenosti ze záchrany osob v Tatrách, ale i létání na stejné platformě W-3A Sokol.

Záchranné operace v extrémních podmínkách vyžadují naprostou koncentraci pilotů ke zvládnutí složitých manévrů ve vysokohorském terénu a koordinaci mezi posádkou a záchrannými týmy na zemi. (foto: 24. zDL Praha-Kbely)

 

Tatranské dobrovolné záchranné služby TOPR (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) jsou polskou záchranářskou organizací, založenou již v roce 1909, jejíž náplní je záchranná činnost, transport a neodkladná doprava při záchraně osob především v součinnosti s leteckou záchranou službou v oblasti polských Tater a na požádání i na slovenské straně Tater. Letečtí záchranáři TOPR jsou experty na záchranné operace v drsných a složitých horských podmínkách, kteří navíc využívají pro záchranné práce stejný typ vrtulníku W-3A Sokol, což velmi usnadnilo společný výcvik s příslušníky AČR během cvičení Squadron Exchange 2024 a sdílení zkušeností v oblasti postupů a techniky záchranných prací.

Mentoring příslušníků AČR a společný výcvik je pro polský TOPR zároveň velkou premiérou, i když v minulosti už polští záchranáři školili například dobrovolné záchranáře z Albánie, kteří chtěli ve své zemi založit podobnou organizaci jako TOPR, nebo chorvatské záchranáře z Hrvatska Gorska Služba Spašavanja (HGSS), vždy se však jednalo o civilní složky. Záchranáři TOPR mají v tomto směru obrovské zkušenosti a záchrana osob ve vysokohorském prostředí Tater je pro ně v sezóně téměř  každodenní záležitostí. Zároveň jde v případě letecké záchranné služby stále o extrémně náročnou činnost, která vyžaduje naprostou koncentraci celé posádky a jediná chyba může vést k obrovské tragédii. Ostatně, právě v těchto dnech si záchranáři TOPR připomínají výročí 30 let od nejtragičtější události z 11. srpna 1994, kdy při ostré záchranné akci došlo ke katastrofě záchranného vrtulníku W-3A Sokol v Olczyské dolině, při které zahynula celá posádka vrtulníku, kterou tvořili záchranáři a piloti TOPR Janusz Kubica, Stanisław Mateja, Bogusław Arendarczyk a Janusz Rybicki.

Vysoké nadmořské výšky, proměnlivé počasí, řídký vzduch a omezené přistávací plochy, to vše představovalo extrémní výzvy pro posádku vrtulníku W-3A Sokol z kbelské 24. základny dopravního letectva, která cvičila v polských Tatrách. Záchranné operace u skalních masivů jsou výrazně náročnější, než běžný výcvik, který kbelští vrtulníkáři nejčastěji realizují v domácím prostředí Šumavy. (foto: 24. zDL Praha-Kbely)


Nad hřebeny polských Tater

Pětidenní cvičení Squadron Exchange bylo zaměřené na simulované záchranné situace v náročném horském prostředí, představovaném vysokou nadmořskou výškou, proměnlivým počasím, řídkým vzduchem a přistávacími plochami omezených rozměrů. Do cvičení se zapojilo 12 příslušníků z řad pilotů, palubních a pozemních techniků včetně leteckých záchranářů z kbelské 24. základny dopravního letectva s jedním vrtulníkem W-3A Sokol ev. čísla 0715. Ten po přeletu ze stanoviště v Líních působil z heliportu TOPR u nemocnice v Zakopaném, které je výchozím bodem letecké záchranné služby na polské straně Tater.

Významnou součástí cvičení byla i výměna zkušeností s členy Tatranské dobrovolné záchranné služby TOPR (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe), kteří jsou experty na záchranné operace v drsných horských podmínkách. (foto: 24. zDL Praha-Kbely)

 

Záchranné operace v extrémních podmínkách zahrnují zvládnutí složitých manévrů a koordinaci mezi posádkou a záchrannými týmy na zemi. „Například evakuaci zraněných ze skalních masivů nebo z hlubokých roklí jsme prováděli pomocí jeřábu, který jde odvinout až na 90 metrů. Při této záchraně je klíčová spolupráce s palubním technikem, protože jedině ten má kompletní přehled o tom, co se děje dole, a předává informace dál posádce. Výcvik byl zaměřen na výběr ploch pro přistání, zvládnutí přistávání ve vysokých nadmořských výškách, v omezených prostorech a záchraně osob uvíznutých na skalách. Každá změna počasí komplikuje záchranu, piloti musí být připraveni vyhodnotit situaci včas a rychle s posádkou reagovat. Cvičení bylo navrženo tak, aby připravilo posádky na tyto náročné situace a zlepšilo jejich schopnost rychle se přizpůsobit. Členitý terén je pro posádky extrémní výzvou a zkušeností, kterou mohou využít kdykoliv při záchraně osob,“ uvádí velitel cvičení za AČR pilot major Antonín Petrů.

Každopádně podobná výměna cenných zkušeností je vždy přínosná a to i přes ohlášený konec držení LZS s armádním Sokolem a konci provozu platformy W-3A v armádě k 31. prosinci 2028. Ještě v červnu letošního roku představitelé Vzdušných sil AČR na akci „Modré nebe nad Havlíčkovým Brodem“ potvrzovali, že ukončení provozu W-3A ke konci roku 2028 stále platí a že případná náhrada vrtulníkem obdobné kategorie se z finančních důvodů zatím neplánuje.

Cvičení Squadron Exchange 2024, jehož středobodem bylo horské středisko Zakopané na úpatí polských Tater, se konalo letos poprvé a zúčastnilo se ho celkem 12 příslušníků z řad pilotů, palubních a pozemních techniků včetně leteckých záchranářů z 24. základny dopravního letectva Praha–Kbely. Český vrtulník W-3A Sokol ev. čísla 0715 působil během cvičení z heliportu TOPR u nemocnice v Zakopaném, které je výchozím bodem letecké záchranné služby na polské straně Tater. (foto: 24. zDL Praha-Kbely)


 

 

(úvodní foto: 24. zDL Praha-Kbely)

(zdroj: článek „Kbelští letci nacvičovali letecké záchranné operace ve skalních masivech“, autor Kristýna Kosatíková, https://acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/kbelsti-letci-nacvicovali-letecke-zachranne-operace-ve-skalnich-masivech-253058/; článek „Zakopane. Szkolenie czeskich żołnierzy w Tatrach. Lekcji udzielali im ratownicy TOPR“, autor Łukasz Bobek, https://gazetakrakowska.pl/zakopane-szkolenie-czeskich-zolnierzy-w-tatrach-lekcji-udzielali-im-ratownicy-topr/ar/c1-18733109)