AktualityMimořádné událostiPiloti

Kbelské Sokoly pomáhají hasit obří požár v NP České Švýcarsko

S plameny v Národním parku České Švýcarsko na Děčínsku bojují od neděle také dvě posádky s vrtulníky W-3A Sokol s bambi vaky z kbelské 24. základny dopravního letectva. Armádní piloti na hořící les dosud shodili zhruba 160 tisíc litrů vody.

Les začal hořet před dvěma dny, rozsáhlý požár se stále nedaří dostat pod kontrolu. Na místě zasahuje zhruba 400 hasičů z 83 jednotek. Požár je nyní asi na 30 hektarech. Hasicí práce komplikuje nepřístupný terén.

„Je to náročné psychicky i fyzicky. Po celou dobu se musíte soustředit, abyste vrtulníkem do něčeho nenarazili, proudem vody strefili správné místo nebo nezasáhli hasiče dole na zemi. Od požáru navíc stoupá obrovské teplo, všude je dým. V životě jsem neviděl nic většího,“ popisuje situaci v Hřensku kapitán Antonín Petrů, letecký instruktor a display pilot 243. vrtulníkové letky.

On a jeho kolega major Michal Janeček, letecký inspektor z téže letky, pomáhají likvidovat obří požár v národním parku od neděle. První den Kbely na místo vyslaly jeden vrtulník s bambi vakem, včera už dva. Od dnešního rána na místě armádní stroje opět létají. Posádky z 24. základny tvoří kromě pilota i kopilot a palubní technik. Tým doplňuje profesionální armádní hasič, který práce koordinuje s velitelem zásahu na zemi.

 

Blízkost řeky je velkou výhodou

Obě posádky denně provedou celkem cca 100 shozů, jedna cesta jim zabere od 2 do 5 minut podle vzdálenosti od požářiště. Velkou výhodou je podle Michala Janečka blízkost Labe. „Díky tomu zvládneme 10 – 12 shozů za hodinu, přičemž denně strávíme ve vzduchu zhruba pět hodin,“ doplnil.

Při hašení je klíčová přesnost. Pilot nalétne nad kraj požáru, ideální pozici ke shozu upravuje palubní technik, který se dívá ze dveří vrtulníku a pilota naviguje na správné místo. Nepřístupný a členitý terén likvidaci požáru komplikuje. „Můžeme shazovat z 15 metrů, ale pokud jsme nad stromy, jako tady, nejde to moc udržet. Bezpečnost je samozřejmě na prvním místě,“ dodává Petrů a i za svého kolegu děkuje v prvé řadě technikům, kteří se o jejich stroje perfektně starají.

 

Vážnost situace dokládá množství hasicích letounů

Že je situace na Děčínsku kritická, usuzují oba i podle množství hasicích letounů, které se v oblasti pohybují. „Běžně civilním hasičům s likvidací požáru nepomáháme, nebývá to potřeba. Pokud nás povolají, jedná se jednoznačně o krizový stav. Tady včera létalo pět strojů, což značí, že je opravdu zle,“ upozornil Janeček.

Oba popisují stav na místě za bezprecedentní. „Sloužím také u letecké záchranky a zranění, s nimiž se setkávám, beru jako práci. Tohle je něco úplně jiného. Jako laik můžu říct, že jsem nikdy nic podobného neviděl,“ svěřil se major Michal Janeček.

Pomoc armády dnes ocenila také ministryně obrany Jana Černochová: „Situace na místě je strašlivá, o to víc jsem ráda, že ji pomáhají zvládnout také vojáci. Jako v každé krizi i v této armáda vždy pomáhala a pomáhat bude. Za profesionální práci příslušníkům kbelské základny ze srdce děkuji.“

Autor textu: redakce www.army.cz

Armáda zatím pro boj s plameny v Národním parku České Švýcarsko na Děčínsku vyčlenila dva vrtulníky W-3A Sokol od 243. vrtulníkové letky. Kbelští vrtulníkáři létají nepřetržitě od rána do setmění, vodu lze naštěstí nabírat z nedalekého Labe. Do bambi vaku se vleze až 1690 litrů vody, ale kvůli aktuálním vysokým teplotám je plněn jen ze 2/3 kvůli maximální vzletové hmotnosti. (5x foto: 243. vrtulníková letka, Praha-Kbely)


 

 

(úvodní ilustrační foto: Aleš Hottmar)

(zdroj: článek „V životě jsme neviděli nic většího, popisují požár v NP České Švýcarsko vojáci, kteří jej pomáhají hasit“, https://acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/v-zivote-jsme-nevideli-nic-vetsiho–popisuji-pozar-v-np-ceske-svycarsko-vojaci–kteri-jej-pomahaji-hasit-237597/)