AktualityCvičeníMimořádné události

Čeští i slovenští vojenští hasiči opět cvičili společně v Čáslavi

Po více než roční přestávce vynucené pandemií koronaviru se na 21. základně taktického letectva v Čáslavi sešlo více než 50 příslušníků vojenských hasičských jednotek z ČR a Slovenska.

Vojenské hasičské letištní jednotky musí na rozdíl od všech ostatních jednotek hasičů nad rámec všeobecného výcviku absolvovat pro případ mimořádných událostí zaškolení na požární zásah u různých typů letecké techniky provozované Vzdušnými silami AČR.

K praktickému nácviku byly na stojánce čáslavského letiště připraveny letouny JAS-39 Gripen, L-159 (jednomístná i dvoumístná verze), CASA C-295MW, L-410UVP-E20M a vrtulníky Mi-171Š, Mi-35 a W-3A Sokol. Hasiči z obou partnerských armád se seznámili se specifiky jednotlivých druhů letadel. Na každý typ letounu jsou zpracovány metodické postupy způsobu vedení zásahu včetně nouzových postupů pro případ potřeby vyproštění a záchrany pilota. Ty musí znát každý hasič. „Bojové letouny JAS-39 Gripen a L-159 jsou vybaveny systémy katapultáže a raketovými motory. Z toho důvodu je zásah u těchto letounů atypický v porovnání s jinými typy. Jedná se především o zajištění sedačky pilota pro případ nechtěné katapultáže, která by mohla ohrozit zasahující hasiče,“ vysvětluje kapitán Jiří Nedbalec, velitel čáslavské vojenské hasičské jednotky.

„Mezinárodní rozměr školení představuje zásadní prvek ve výcviku příslušníků vojenských hasičských jednotek – letišť. Díky němu jsou hasiči připraveni zasáhnout v případě nehody aliančních vzdušných sil a musí být schopni hostující posádce poskytnout stejně kvalitní servis, jako by šlo o vlastní personál,“ říká major Jan Měřička z Velitelství vzdušných sil.

Autoři textu: major Jan Měřička a kapitánka Hana Havrdová

Příslušníci vojenských hasičských jednotek z ČR a Slovenska při praktické instruktáži u letounu L-410UVP-E20M ev. č. 2602 ze kbelské základny. (foto: major Jan Měřička a kapitánka Hana Havrdová)


 

 

(úvodní foto: major Jan Měřička a kapitánka Hana Havrdová, www.army.cz)

(zdroj: https://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/cesti-i-slovensti-vojensti-hasici-opet-cvicili-spolecne-228200/)