AktualityAkviziceModernizace

Armáda ČR převzala od Aera tři nové dvoumístné letouny L-159T2

AERO Vodochody AEROSPACE a.s. dodalo v tomto týdnu Armádě ČR tři nové dvoumístné letouny L-159T2 ev. č. 6028, 6031 a 6038, na nichž byla realizována řada významných modernizací, tak aby odpovídaly novým požadavkům Vzdušných sil AČR na pokročilý výcvik pilotů i plnění vojenských operací. Tyto letouny nahradí u 213. výcvikové letky na 21. základně taktického letectva v Čáslavi stroje L-39ZA Albatros, které letos po desítkách let úspěšného provozu končí svou službu v armádě.

Slavnostní předání posledního modifikovaného stroje L-159T2 ev. č. 6038 proběhlo v areálu Aera dne 4. června za účasti zástupců Vzdušných sil AČR, letecké základny Čáslav a Aera Vodochody a za přítomnosti certifikačních autorit.

„Dodání letounů L-159T2 představuje důležitý pokrok v programu L-159, neboť významně rozšiřuje schopnosti a technologickou vyspělost této pokročilé cvičné a bojové platformy. Věřím, že služba L-159T2 v barvách českého letectva potvrdí vysokou kvalitu letounu,“ uvedl President a CEO Aera Vodochody Dieter John.

„Převzetí letounu L-159T2 představuje významný okamžik pro Vzdušné síly Armády ČR. Dvoumístná varianta tohoto letounu bude využívána pro pokročilý výcvik mladých pilotů, který jim umožní rychlejší přechod na nadzvukové Gripeny. Doufám, že nové stroje od našeho dlouholetého partnera, kterým Aero Vodochody bezesporu je, nám s tímto procesem výrazně pomohou,“ řekl velitel 21. základny taktického letectva Čáslav plukovník Petr Tománek.

L-159T2 mají řadu vylepšení, převážně ve výbavě kabiny obou pilotů a v palivovém systému, a jsou plně kompatibilní s použitím brýlí pro noční vidění NVG. Každý z kokpitů je vybaven novou verzí vystřelovacího sedadla VS-20. Letoun je také uzpůsoben pro tlakové plnění paliva. Radar Grifo-L, běžně používaný v jednomístné verzi, je nyní integrován i do dvoumístných strojů L-159T2, stejně tak jako systém vlastní ochrany (výstražný radiolokační přijímač RWR typu  Sky Guardian 200 a výmetnice klamných cílů Vinten Vicon 78).

Drak letounu L-159T2 má kompletně novou přední i střední část trupu, zbylé části draku byly použity ze starších jednomístných strojů L-159A z výzbroje Armády ČR. České letectvo si objednalo tři L-159T2 roce 2016. Součástí zakázky je také například dodání pozemního vybavení, softwaru a náhradních dílů či proškolení pozemního a letového personálu. První let nového dvoumístného letounu proběhl 2. srpna 2018 na Letišti Vodochody, více v aktualitě ZDE.

První modifikovaný L-159T2 ev. č. 6028 zachycený během vojskových zkoušek na 21. zTL v Čáslavi v březnu letošního roku. (foto: Jan Hrbáč)


 

 

(úvodní foto: Jan Čadil, Letectví + Kosmonautika)

(zdroj: Tisková zpráva AERO Vodochody AEROSPACE a.s. – redakčně upraveno, http://www.aero.cz/cz/o-nas/media/novinky/armada-cr-prevzala-od-aera-tri-dvoumistne-letouny-l-159t2/)