AktualityTechnikaZahraniční mise

Do Kazachstánu zamíří druhý transport koně Převalského

Pražská zoologická zahrada přepraví začátkem června do Kazachstánu dalších osm koní Převalského, přičemž celou akci opět zabezpečí transportní letouny CASA C-295M kbelské dopravky. Dvě klisny a dva hřebci z pražského chovu poletí přímo z kbelské základny, zatímco další čtyři klisny pocházející z maďarského národního parku Hortobágy odletí z letiště v Debrecínu. Kromě reintrodukce koní Převalského na rozlehlých pláních kazašské Zlaté stepi v rámci projektu „Návrat divokých koní 2024“ připravuje pražská Zoo také podmínky pro vypuštění ohrožených koní do Údolí klášterů v Mongolsku. Je tak docela možné, že už v následujících letech zamíří transportní letouny Vzdušných sil AČR až do oblasti východního Mongolska.

Trojská zoo chová koně Převalského již od roku 1932 a vůbec první letecké transporty koní určených k vypuštění začala zahrada organizovat ve spolupráci s AČR v roce 2011. Transportní letouny CASA C-295M mířily s „převaláky“ do oblasti západního Mongolska, přičemž kbelská dopravka sem uskutečnila celkem devět přepravních letů, okořeněných závěrečným přistáním na polním letišti v Bulganu s nezpevněnou štěrkovou dráhou. Tímto způsobem pak bylo do Mongolska v rámci projektu „Návrat divokých koní“ přepraveno z České republiky v období let 2011 až 2019 celkově 34 koní.

Loni kbelské Casy poprvé zamířily do středního Kazachstánu, kam převezly sedm koní, z toho tři z Prahy a čtyři z Berlína. Transportní letouny CASA C-295M s „převaláky“ na palubě letěly do Arkalyku v Kazachstánu a to po trasách, vedoucích jižně od Černého moře, přičemž  jejich přepravní lety trvaly přes patnáct hodin. Do tohoto času jsou započítána mezipřistání v tureckém Istanbulu a ázerbajdžánském Baku kvůli doplnění paliva, navíc na prvním z těchto mezipřistání proběhly i výměny posádek. Uvnitř transportních letadel běžela po celou dobu klimatizace, aby teplota v nákladové kabině byla co nejnižší a předešlo se tak přehřátí koní v přepravních boxech.

Kbelská dopravka uskutečnila v letech 2011 – 2019 celkově devět leteckých transportů do západního Mongolska a na palubách transportních letounů CASA C-295M přepravila celkem 34  koní, k nimž je však potřeba započítat další čtyři koně, přepravené kbelskou Casou v rámci  „vnitromongolského“ transportu.  Třebaže během tvrdých mongolských zim dochází v přísně chráněné oblasti Velká Gobi B ke značným ztrátám koní Převalského, jejich počet je stále natolik vysoký, aby nebylo třeba uvažovat o dalších transportech z Evropy. (foto: Petr Jan Juračka, Zoo Praha, https://www.zoopraha.cz)

 

Do Kazachstánu podruhé

Transport „převaláků“ do Kazachstánu pokračuje i v letošním roce a do aklimatizačního centra Alibi v rezervaci Altyn Dala zamíří začátkem června dalších osm koní Převalského. Celou akci zabezpečí dvojice transportních letounů CASA C-295M z kbelské 24. základny dopravního letectva, které v pondělí 2. června odstartují směr Kazachstán. První letoun bude převážet čtyři klisny, pocházející z maďarského národního parku Hortobágy, a proto odstartuje z kbelské základny již před polednem a poletí nejprve na letiště v Debrecínu, kde proběhne nakládka koní. Druhý letoun bude převážet dvě klisny a dva hřebce z pražského chovu a do místa určení poletí krátce po obědě přímo z kbelské základny.

Oba letouny mají opět naplánované mezipřistání v tureckém Istanbulu a ázerbajdžánském Baku kvůli doplnění paliva a výměně posádek. Cílovou destinací transportních letounů CASA C-295 bude opět tak jako vloni opuštěné a značně zchátralé letiště v Arkalyku, kam by měly oba dorazit v úterý 3. června v ranních hodinách. Přistání v Arkalyku bude možné jen za odpovídajících meteorologických podmínek, neboť na letišti absentuje jakékoliv radiotechnické zabezpečení a přistání za špatných povětrnostních podmínek je obrovským riskem. Ostatně, letos 5. února došlo přímo u letiště v Arkalyku k havárii letounu An-2 kazašské společnosti Navigator, když během zdravotnického letu z Kostanaje do Arkalyku se dvěma lékaři na palubě posádku Anduly při konečném přiblížení k letišti zastihlo citelné zhoršení povětrnostních podmínek, provázené hustým sněžením.

Za téměř nulové viditelnosti letoun nouzově přistál na zasněženém poli, vzdáleném asi 1,5 km od prahu dráhy. Při vážném incidentu, kdy došlo k poškození letounu, se naštěstí nikomu nic nestalo. V průběhu ranního přistání v Arkalyku je tak potřeba počítat i s možností divertu na jiné záložní letiště. Po vyložení koní zůstanou obě Casy až do 5. června v Arkalyku, odkud přeletí do kazašského Kostanaje kvůli doplnění paliva a 6. června se vydají po stejné letové trase na zpáteční cestu do České republiky.

Zatímco přepravní lety do západního Mongolska směřovaly na letiště v Bulganu s mimořádně prašnou štěrkovo-hliněnou dráhou, lety do kazašského Arkalyku nejsou takovým adrenalinem, přestože hlavní asfaltová RWY 08/26 o délce 2.500 m tohoto opuštěného letiště již vykazuje četné poruchy a zub času se na ní již značně podepsal. Před přistáním transportních letounů CASA se kazašská strana snaží alespoň část pohybových ploch očistit a zároveň zabezpečuje hasičskou pohotovost, zdravotnickou službu a spouštěcí zdroje energie. Podle posledních prohlášení představitelů kazašské vlády je v plánu kompletní rekonstrukce letiště v Arkalyku, včetně výstavby nové dráhy a terminálu. (foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha, https://www.zoopraha.cz)

 

S Casou do Údolí klášterů?

Záměr reintrodukovat koně Převalského rovněž na východě Mongolska existuje již celá desetiletí. Tímto projektem se pracovníci Zoo Praha společně s mongolskými kolegy začali vážně zabývat v roce 2019 a ještě téhož roku na podzim proběhla první výzkumná cesta do oblasti východního cípu Mongolska, kde byly prověřeny vybrané lokality. Po dlouhotrvajícím procesu, který zahrnul metody dálkového průzkumu země, ale i řadu návštěv vytipovaných území a jejich botanický, zoologický a parazitologický průzkum, bylo zvoleno Údolí klášterů (Sümín chóloj).

Jedná se o území na ploše 1700 km2, které se z velké části nachází uvnitř Přísně chráněné oblasti (SPA) Nömrög, která leží v nejvýchodnějším cípu Mongolska. Stepi jsou zde úživnější než na západě Mongolska a přecházejí v lesostep, což koním poskytne více útočišť před nepřízní počasí. Už příští rok by se zde mohlo začít stavět reintrodukční centrum, pro které již existují projekty a nyní se s místními úřady řeší potřebná povolení. Je tedy velice pravděpodobné, že transportní letouny CASA C-295M kbelské dopravky se v budoucnu vydají i do oblasti Údolí klášterů ve východním Mongolsku. Jde však zatím jen o záměr, k jehož naplnění zbývá ještě dlouhá cesta.

Typická zimní krajina Údolí klášterů s klikatící se Hákovitou řekou (řeka Degé). Koně Převalského by tuto oblast na východě Mongolska mohli obydlet již v následujících letech.  (foto: David Rauch, Zoo Praha, https://www.zoopraha.cz)


 

 

(úvodní ilustrační foto: Kryštof Bobek, Zoo Praha, https://www.zoopraha.cz/)

(zdroj: In situ projekty Zoo Praha 2025, https://www.zoopraha.cz/vse-o-zoo/press/presskity/15361-in-situ-projekty-zoo-praha-2025)