AktualityAkviziceModernizaceTechnika

Zavedení nových L-39NG do služby v pardubickém CLV finišuje

Program zavedení nové výcvikové platformy L-39NG do služby u Centra leteckého výcviku v Pardubicích pomalu finišuje a první dva vyrobené letouny trupových čísel 0477 a 0478 budou počátkem roku 2025 připraveny k finálnímu převzetí státním podnikem LOM PRAHA. V Pardubicích zároveň probíhají finální práce na dokončení nové budovy simulačního centra NG-1, v níž bude umístěn nejen Full Mission simulátor nového engéčka, ale i další výukové prostředky.

Státní podnik LOM PRAHA obdrží na základě kontraktu z listopadu 2022 celkem čtveřici nových proudových letounů L-39NG pro základní a pokročilý výcvik pilotů Vzdušných sil Armády ČR. Zatímco první dva  stroje trupových čísel 0477 a 0478 jsou již vyrobené a hned  začátkem roku 2025 dojde k jejich fyzickému převzetí a přeletu na pardubické letiště, dokončení dvou zbývajících engéček trupových čísel 0479 a 0480 se předpokládá v půlce roku 2025. První dvojice L-39NG zároveň v CLV umožní zahájení samotného výcviku pilotů AČR na nové platformě a tento krok se u „perníkářů“ plánuje v dubnu 2025.

Termín převzetí první dvojice engéček bohužel negativně ovlivnilo nevyzpytatelné prosincové počasí. Ačkoliv je L-39NG samozřejmě certifikovaný pro lety VFR/IFR den i noc, zkušební a přebírací lety musí probíhat vždy za podmínek VFR, tedy za přímé viditelnosti země. Poslední zkušební let obou vyrobených letounů čísel 0477 a 0478 se tak uskutečnil až v úterý 17. prosince 2024 z vodochodského letiště a jeho hlavním účelem bylo ověření spolupráce palubních simulačních systémů VTS (Virtual Training System).

Program zavedení nové výcvikové platformy L-39NG do služby u Centra leteckého výcviku v Pardubicích zároveň přinese implementaci moderních simulačních technologií do celého systému přípravy mladých pilotů AČR. Půjde jak o využití mixované virtuální reality při syntetickém pozemním výcviku, tak především o využití izraelského palubního systému VTS (Virtual Training System), který díky datalinku umožní pokročilý výcvik v taktickém létání.  (foto: CLV Pardubice, www.lompraha.cz)

 

Právě izraelský systém VTS od společnosti Israel Aerospace Industries představuje ve výcvikovém systému pilotů AČR úplnou novinku a přinese pokročilé možnosti především v oblasti taktického létání, které bylo možné doposud plnit až na plnohodnotné bojové platformě s mnohem dražším provozem. Díky VTS tak bude možné na L-39NG simulovat širokou škálu taktických misí včetně simulace vzdušného boje Air-to-Air mimo vizuální dohlednost cíle. Systém VTS včetně datalinku je zatím na engéčku integrován v tzv. základní verzi, která umí zobrazovat taktickou situaci nad mapou a umí simulovat palubní radar. Generický virtuální radar je založený zhruba na parametrech radiolokátoru AN/APG-66,  používaného v prvních verzích F-16. Instruktor bude moci ze zadního kokpitu navolit až 4 vzdušné cíle a pilotnímu žákovi se bude taktická situace zobrazovat na multifunkčním displeji v předním kokpitu.

Díky integrovanému datalinku navíc VTS dokáže kromě počítačem generovaných cílů působit i proti reálným cílům v podobě například druhého stroje L-39NG. Podle zájmu zákazníků může být systém pochopitelně dále rozvíjen a s izraelským výrobcem IAI jsou zatím rozpracovány studie na další tři potenciální etapy rozvoje VTS. Půjde například o rozšíření většího počtu virtuálních cílů a platforem, včetně pozemních cílů pro nácvik misí Air-to-Ground. Další možností je ovládání VTS z pozemní stanice, která by umožnila společný výcvik pilotů v reálných strojích ve vzduchu a v pozemním simulátoru na zemi, s čímž v CLV do budoucna předběžně počítají. Jaké však budou přesně etapy rozvoje tohoto systému bude záležet až na konkrétních požadavcích Vzdušných sil AČR.

Na pardubickém letišti probíhají i finální práce na dokončení budovy SIM NG-1, v níž bude umístěn nejen Full Mission simulátor typu L-39NG, ale i další výukové prostředky. Samotná budova má být dokončena koncem ledna 2025 a následně dojde k implementaci simulačních technologií od společnosti VR Group, a.s., tak aby v dubnu 2025 mohlo simulační centrum zahájit ostrý provoz. Celá budova bude zároveň díky FV panelům na střeše zčásti energeticky soběstačná. (foto: CLV Pardubice, www.lompraha.cz)

 

Ruku v ruce s programem zavedení nové výcvikové platformy L-39NG do služby u CLV finišuje na pardubickém letišti  i výstavba výcvikového a simulačního centra, zahájená před sedmi měsíci.  Úplně nová budova SIM NG-1, v níž se budou připravovat po teoretické stránce piloti letounů L-39NG, bude dokončena koncem ledna 2025 a následně po jejím převzetí od zhotovitele stavby začne implementace „engéčkového“ Full Mission simulátoru specialisty firmy VR Group, a.s., která je dceřinou společností státního podniku LOM PRAHA. V dubnu 2025 by pak mělo simulační centrum zahájit ostrý provoz. Zároveň je potřeba dodat, že v novém simulačním centru na pardubickém letišti budou instalovány sofistikované simulační výcvikové systémy nejen pro L-39NG, ale také pro stávající provozované vrtulníky Mi-17 a Enstrom 480B-G z flotily pardubického CLV, přičemž budova je dimenzována i pro instalaci druhého Full Mission simulátoru engéčka.

Příští rok 2025 tedy bude pro pardubické Centrum leteckého výcviku naprosto klíčový ve smyslu implementace úplně nového systému výcviku mladých pilotů na platformě L-39NG, který přinese obrovský progres a díky moderním technologiím posune tento výcvik konečně na stejnou úroveň, jakou mají ta nejlepší výcviková centra v Evropě. Pardubické CLV bude zároveň i příštím roce pokračovat v nastoupeném trendu navyšující se poptávky výcviku ze strany AČR, ostatně jen za celý rok 2024 dokázali perníkáři vygenerovat naprosto neuvěřitelných 6.039 letových hodin.

Podrobnější informace o celém procesu zavádění nového L-39NG do služby u Centra leteckého výcviku v Pardubicích jsou obsaženy v článku „LOM PRAHA má první instruktory L-39 Skyfox“ od Tomáše Souška, publikovaného v časopise Letectví+Kosmonautika 12/2024.

Poslední zkušební let obou „lomáckých“ engéček čísel 0477 a 0478 se uskutečnil v úterý 17. prosince z vodochodského letiště a jeho hlavním účelem bylo ověření spolupráce palubních simulačních systémů VTS (Virtual Training System). Tím byl celý program zkoušek uzavřen a po novém roce LOM PRAHA zahájí přebírání obou letadel, spojené s jejich definitivním přeletem na pardubické letiště. Zbývající dvě engéčka trupových čísel 0479 a 0480 budou vyrobeny cca v půlce roku 2025. (foto: CLV Pardubice, www.lompraha.cz)


 

 

(úvodní foto: CLV Pardubice, www.lompraha.cz)

(zdroj: článek „Mnohokrát zvýší bezpečnost létání“, autor Pavel Lang, https://www.lompraha.cz/aktuality/mnohokrat-zvysi-bezpecnost-letani/; článek „LOM PRAHA má první instruktory L-39 Skyfox“, autor Tomáš Soušek, Letectví+Kosmonautika 12/2024)