AirshowsAktualityPiloti

Tovární piloti Aera certifikováni pro display ukázku L-39NG

Nový proudový letoun L-39NG českého leteckého výrobce Aera Vodochody se letos ukáže divákům na nebi v plné parádě. Tovární piloti Aera Vladimír Továrek a Vytautas Požela získali certifikaci pro své akrobatické vystoupení, které už brzy předvedou na chystaných leteckých dnech v Maďarsku, Slovensku a také v České republice.

Získání certifikace předcházel několikadenní nácvik akrobatické ukázky na letišti ve Vodochodech. V rámci secvičení letové ukázky provedl každý z pilotů šest letů a následně proběhlo předvedení letové ukázky před zástupci Odboru dohledu nad vojenským letectvím Ministerstva obrany ČR, kteří udělili oběma pilotům certifikaci potřebnou pro akrobatické vystoupení na veřejných akcích.

Diváci se mohou těšit na plnohodnotnou akrobatickou ukázku, na kterou jsou u letounů z Aera Vodochody zvyklí. Letoun L-39NG má plně otevřenou letovou obálku, při akrobatické ukázce tak piloty nelimitují žádná omezení, která by je nutila ke kompromisům.

Na svou první akrobatickou ukázku před publikem si letoun L-39NG musel dlouhou dobu počkat, a to z toho důvodu, že velké letecké události byly kvůli protipandemickým opatřením buď odloženy, nebo zcela zrušeny. První veřejné akrobatické vystoupení je tak nakonec naplánováno na tento víkend na Kecskemét Air Show 2021 v Maďarsku, a to v sobotu i v neděli vždy v 15.30 hod. Z Kecskemétu zamíří letoun L-39NG na Slovensko na letecké dny SIAF na základně Malacky, které jsou naplánovány na víkend 4.–5. září. První akrobatická ukázka v České republice pak proběhne o dva týdny později na Dnech NATO v Ostravě.

Tisková zpráva Aero Vodochody Aerospace, www.aero.cz, popisky redakce czechairforce.com

Čerstvě certifikovaní tovární piloti Aera Vodochody Vladimír Továrek a Vytautas Požela budou svou nacvičenou display ukázku předvádět na prvním letovém prototypu, který nese trupové číslo 0475. Podle vyjádření výrobce půjde o plnohodnotnou akrobatickou ukázku, neboť L-39NG má v současné době již plně otevřenou letovou obálku a piloty tak nebudou limitovat žádná omezení.  (foto: Zdeněk Černý, www.planes.cz)

 

Jedním z továrních display pilotů nového L-39NG je i Vladimír „Faky“ Továrek, jinak dlouholetý příslušník Vzdušných sil AČR. Faky začínal svou vojenskou kariéru studiem na brněnské Univerzitě obrany v letech 1994-98 a pilotním výcvikem na 34. zŠL v Pardubicích, kde se učil létat na strojích L-29 Delfín a L-39C Albatros. Jeho letecká kariéra je pak neodmyslitelně spjata s čáslavskou 212. taktickou letkou a letouny L-159. S Alkou se například účastnil bojových střeleb ve švédském Vidselu v rámci cvičení Lion Effort 2012, nebo prestižního kurzu TLP v belgickém Florennes a v roce 2015 se stal zatím posledním solo-display pilotem na typu L-159A v AČR. Následně ukončil služební poměr v armádě a od roku 2016 působí jako tovární pilot u výrobce Aero Vodochody.  (foto: Aleš Hottmar)


 

 

(úvodní ilustrační foto: Aero Vodochody Aerospace, www.aero.cz)

(zdroj: tisková zpráva „L-39NG předvede divákům akrobacii, letovou ukázku posvětily úřady“, https://www.aero.cz/cz/o-nas/media/tiskove-zpravy/l-39ng-predvede-divakum-akrobacii-letovou-ukazku-posvetily-u/)

(aktualizace: 27. 8. 2021)