AktualityCvičeníModernizace

Výsadkáři pomáhali s certifikací padáků na letouny C-130 Hercules

Každá vojenská technika, výzbroj a výstroj potřebuje certifikaci, která určuje, za jakých podmínek a kde ji je možné použít. Totéž platí i o padácích. Po několikaletém plánování, které přerušila i pandemie Covid-19, se podařilo uskutečnit seskoky z letounů C-130 Hercules a certifikaci na letouny tohoto typu tak dokončit.

 

Seskoky českých výsadkářů z letounu Hercules 

Padáky, které lze používat pro seskoky z techniky Armády ČR, tedy mimo jiné letounů CASA C-295, vrtulníku Mi-171Š atp., jsou nyní certifikované i pro Hercules. Tento stroj využívá celá řada členských států NATO pro jeho variabilitu, spolehlivost a přepravní kapacitu. Letadlo je schopno operovat i z nerovných a nepříliš upravených ploch a hlavní roli hraje i při transportu výsadků vojsk a materiálu do nepřátelských teritorií.

Čeští vojáci znají C-130 Hercules důvěrně z aliančních cvičení, ale i z nasazení v Afghánistánu a dalších misí. Nicméně až do dnešních dní bylo možné provádět výsadky pouze po zaškolení na padácích dané armády, se kterou výcvik nebo nasazení probíhalo, což je velmi zdlouhavé a neefektivní pro nasazení větších výsadkových skupin. To se nyní změnilo.

 

Certifikace s pomocí nizozemských vzdušných sil

Armáda České republiky měla dlouhodobý zájem o splnění podmínek certifikace, tedy úspěšných seskoků a zaškolení veškerého personálu. To se nyní podařilo ve spolupráci s nizozemskou armádou, která poskytla nejen dohled nad certifikací. Tamní letectvo díky předešlé a úspěšné spolupráci s AČR nabídlo svou pomoc a poskytlo jeden letoun C-130H s posádkou, která byla k dispozici po dobu tří dní na letišti v Přerově.

„Zhruba šedesát výsadkářů se podílelo na této certifikaci. Její splnění nám umožní provádět seskoky z letounu Hercules na padáku OVP-12SL, tedy základním padáku pro provádění výsadku, nákladním padáku MPS-85 a všech padácích typu křídlo, které používá naše armáda,“ uvedl plukovník Jiří Líbal ze sekce rozvoje sil MO. Úspěšné završení certifikace tak otevírá Armádě České republiky nové možnosti v oblasti alianční spolupráce.

Autor textu: Michal Voska, www.army.cz, popisky redakce czechairforce.com

K certifikačním letům z přerovského letiště sloužil holandský C-130H s registrací G-988, pojmenovaný „Willem den Toom“. Tento „Herky“ slouží u 336. sqn na základně Eindhoven a na přerovské letiště dorazil po zhruba dvouhodinovém letu s volačkou „NAF27“ v pondělí 2. srpna. Zpět do Eindhovenu pak odlétl ve středu 4. srpna a jen o několik týdnů později se tento letoun podílel na evakuačních letech z afghánského Kábulu do Islámábádu v Pákistánu. (foto: Jan Kouba, www.army.cz)

 

Dva záběry ze samotné certifikace a zkušebních seskoků nad přerovským letištěm. Na horním snímku je vyfocen shoz nákladního padáku MPS-85, zatímco detailní záběr  zachycuje seskok výsadkářů na padáku OVP-12SL. (2x foto: Jan Kouba, www.army.cz)


 

 

(úvodní ilustrační foto: Koninklijke Luchtmacht, https://www.defensie.nl/organisatie/luchtmacht)

(zdroj: článek „Šedesát výsadkářů pomáhalo s certifikací armádních padáků na letouny Hercules“, autor Michal Voska, https://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/sedesat-vysadkaru-pomahalo-s-certifikaci-armadnich-padaku-na-letouny-hercules-229582/; Radarspotters Assistant@Radar_Assistant, https://twitter.com/Radar_Assistant/status/1422853890198888449/photo/1; https://globe.adsbexchange.com/?icao=480c06&lat=48.506&lon=11.980&zoom=6.0&showTrace=2021-08-02)